وزیر پیشین لبنان: سعودی در تاسیس دولت لبنان سهیم بود

بطرس حرب به «المجله»: اداره لبنان توسط محور تحت رهبری ایران کشور را به کام فروپاشی برد
بطرس حرب

بطرس حرب نماينده پیشین پارلمان و وزیر ارتباطات سابق لبنان معتقد است که روابط بین لبنان و سعودی فراتر از بحران دپیلمات کنونی است و دو کشور مناسبات تاریخی سترگ دارند و سعودی همواره همچون کوه استوار از لبنان در برابر طوفان بحران ها حمایت کرده است.

بطرس حرب امیدوار است که پادرمیانی های عربی به نتیجه برسد و لبنان دوباره به آغوش عربی بازگردد چرا که این خواسته همه لبنانی ها است. او افزود محور تحت رهبری ایران سکان هدایت لبنان را به دست گرفته و از این رو کشور در مسیر سقوط پله پله و ملی حرکت می کند. 

این نماینده و وزیر سابق لبنان در گفتگو با «المجله» از اظهارات جورج قرداحی وزیر اطلاع رسانی این کشور انتقاد کرد و گفت «قرداحی نتوانست با اتخاذ یک دیدگاه ملی حسن نیت نشان دهد. حزب الله طوری رفتار می کند که انگار به دنبال قطع روابط بین سعودی و لبنان تا ابد است».

گفتنی است که جورج قرداحی پیشتر ضمن انتقاد از جنگ یمن و نقش سعودی و امارات در یمن گفت «حوثی ها در برابر تهاجم خارجی از خود دفاع می کنند». این اظهارات انتقاد گسترده کشورهای عربی و سازمان ها و موسسات عربی را به دنبال داشت.

غائله اظهارات جورج قرداحی وزیر اطلاع رسانی لبنان هنوز تمام نشده چون حزب الله زیر بار استعفای قرداحی نمی رود. حمایت حزب الله از قرداحی را چطور ارزیابی می کنید؟

مشخص شد که جورج قرداحی در محور ایران و سوریه قرار دارد و حزب الله زیر بار استعفای او نمی رود. این غیر قابل قبول است. از طرف دیگر، خود جورج قرداحی هیچ اقدامی که بیانگر حسن نیت باشد انجام نمی دهد، به خصوص اینکه طرف مقابل سعودی است که برای لبنانی ها ارج و قرب خاصی دارد. سعودی همواره در شرایط ناگوار حامی لبنان و مردم کشور بوده و به لبنان و لبنانی ها کمک کرد تا از بحران های متعدد سیاسی و اقتصادی و موانع توسعه عبور کنند. موضع حزب الله و متحدانش ترویج سعودی ستیزی در لبنان است و این نشان می دهد که آنها با بی توجهی به اوضاع بحرانی لبنان مهره رژیم ایران هستند و از دستورات رژیم ایران و سوریه اطاعت می کنند. دولت سعودی مردم لبنان را مسئول بحران نمی داند و امیدوار است که مردم این کشور به مهره های طرفدار دشمنان سعودی در جنگ های منطقه تبدیل نشوند. مشکل امروز ما این است دولتی که بنا بود حلال مشکلات باشد مشکل ساز شده است.

پادرمیانی های بی وقفه و دلسوزانه عربی برای رفع بحران دیپلماتیک بین لبنان و کشورهای خلیجی ادامه دارد. به نظر شما این میانجی گری ها به زودی به نتیجه خواهد رسید؟ 

تلاش های عربی برای رفع این بحران باید افزایش پیدا کند و باید خوش بین و امیدوار بود. سرانجام باید روزی مشکلاتمان را با سعودی حل کنیم چون وجود بحران و مشکل بین دو کشور غیر معمولی و بر خلاف روابط و پیشینه طولانی بین لبنان و سعودی است. اتحادیه عرب برای حل بحران تلاش می کند که این یک اقدام سازنده است اما نمی توان گفت که این تلاش ها حتما به نتیجه می رسد چون قرداحی و متحدانش و حزب الله کوتاه نمی آیند و اگر به این عناد ادامه دهند به بن بست می رسیم. گویی آنها با این لجاجت و سماجت به دنبال قطع روابط بین لبنان و سعودی هستند.

توقف صادرات لبنان به سعودی و برخی از کشورهای خلیج و اخراج سفرای لبنان سیلی محکمی به لبنان زد. این اقدامات را چطور ارزیابی می کنید؟

روابط بین لبنان و سعودی صرفا در حد کشاورزی و بقیه حوزه های اقتصاد و منافع پولی نیست بلکه مناسبات میان دو کشور فراتر از این است. همه لبنانی ها به روابط تاریخی و استوار سعودی و لبنان واقفند و می دانند که سعودی در تاسیس دولت لبنان و مواجهه با سوریه سهیم بود چون سوریه در دوره حضور نظامی و اطلاعاتی در لبنان از مخالفان تشکیل دولت مستقل در لبنان بود. پس «این شوخی نیست» و ما گزینه دیگری به جز حل این مشکل و مصلحت اندیشی و مصلحت کرداری نداریم و باید به منافع سعودی و کرامت لبنان توجه کنیم و نگذاریم روابط دوستانه و برادرانه بین دو کشور به پایان برسد. لبنان از پس فشار و مشکلات بیشتر برنمی آید به خصوص اینکه لبنانی ها در بدترین وضعیت اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و پولی هستند چون کشور به محور عرب ستیز تحت رهبری رژیم ایران واگذار شده است. اینها از ثمرات «دوران گل و بلبل» میشل عون است که صرفا به فکر منافع شخصی و حزبی بوده و منافع مردم و منافع بین المللی را نادیده می گیرد.

چگونه سکوت پرزیدنت میشل عون درباره ناگوارترین بحران دیپلماتیک در دوره زمامداری اش را ارزیابی می کنید؟ 

جناب رییس جمهور درباره مساله سلاح حزب الله و ناسزاگویی دشمن اسراییلی به لبنانی ها و برخی از کشورهای عربی دست روی دست گذاشته و حالا باید جوابگوی وضع فعلی لبنان باشد.

به نظر شما لبنان چطور به آغوش کشورهای عربی بازمی گردد؟ 

لبنانی ها در وضعیت کنونی به تنهایی نمی توانند سلطه ایران را قطع کنند. به مصلحت هیچ گروه لبنانی یا کشور عربی دوست لبنان نیست که با حزب الله و تشکیلات ایران از لحاظ نظامی درگیر شود. ما به کمک بین المللی نیازمندیم تا راهکاری پیدا کنند. مجامع بین المللی باید ایران را وادار به کنارگذاشتن سیاست صدور انقلاب اسلامی به دنیا کنند. به مصلحت هیچ گروه و هیچ طرفی نیست که حزب الله با سلاح خود در لبنان سلطه گری کنند و به جان لبنانی ها بیفتد. ما در گذشته با حزب الله در این باره گفتگو کردیم که به نتیجه نرسید چون حزب الله هنوز متقاعد نشده که سلاحش را تحویل دولت بدهد. پس به گمانم این مساله باید در فضای بین المللی حل و فصل شود. ما گرفتار سلاح حزب الله هستیم.

دولت برای ایجاد راهکار برای بحران چه کاری انجام داده است؟

این دولت ناکارآمد و بی عرضه است و نمی تواند کشور را اداره و برای مشکلات کشور راه حل پیدا کند و سرانجام به بن بست خواهد رسید.

میتینگ های انتخابات مجلس در بهار آغاز شده. فکر می کنید که این انتخابات به موقع برگزار خواهد شد؟

 

بناست که به موقع برگزار شد به خصوص اینکه شاهد فشار اروپایی ها و موسسات بین المللی برای برگزاری انتخابات هستیم. اما بعید نمی دانم که با بروز برخی حوادث غیر مترقبه نسخه انتخابات را بپیچانند.

چرا نامزد انتخابات نشدید؟ 

چون دیگر نمی خواهم در این فضای مدیریتی شکست خورده و ناکارآمد سهیم باشم. هیچ حس گناه و عذاب وجدانی ندارم چون وظیفه ام را در قبال مردم و کشورم ادا کرده ام و حالا نوبت نسل جوان است تا به عرصه بیایند و از تجربه های تلخ و ناگوار دوره ما درس بگیرند.

آیا فکر می کنید که آرایش پارلمان بعدی دستخوش تحول بنیادین خواهد شد؟

امیدوارم که متحول شود. طبیعتا جوانان باید نقش اصلی داشته باشند و امیدوارم که این جوانان سکان تحول را به دست بگیرند.