مقر فرماندهی یکپارچه نظامی کشورهای خلیج در ریاض افتتاح شد

الحجرف: هدف، ارسال پیام صلح و تاکید بر حفاظت از امنیت خلیج است

مقر جدید «فرماندهی نظامی واحد» میان کشورهای خلیج تحت حمایت شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی و با حضور شاهزاده خالد بن سلمان بن عبدالعزیز معاون وزیر دفاع سعودی، وزرای دفاع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورا در ریاض افتتاح شد.

نایف الحجرف در این باره گفت، افتتاح «فرماندهی نظامی واحد» در راستای ارسال پیام عزم برای حفاظت از امنیت و دستاوردهای کشورهای خلیجی و متحد کردن توانایی ها و قدرت های خلیج برای مقابله با تهدیدات قریب الوقوع و یکپارچه سازی است.

فرماندهی مرکزی مشترک شامل تعدادی از مراکز و فرماندهی های وابسته است و شامل نیروهای سپر شبه جزیره، مرکز دفاع هوایی و مرکز فرماندهی نیروی دریایی است. این اقدام به منظور کمک به متحد کردن تلاش ها و توانایی های وزارتخانه های دفاع در کشورهای خلیجی برای مقابله با چالش ها و تهدیدات منطقه ای عملی شده است.


دبیرکل شورای همکاری، افتتاح فرماندهی نظامی واحد را «یکی از برجسته‌ترین دستاوردهای نظامی در جریان فعالیت شورای همکاری خلیج و دارای پیام صلح آینده ساز» توصیف کرد و گفت، حضور نیروی متحد کشورهای شورای همکاری خلیج متشکل از پدافند زمینی، هوایی، دریایی و هوایی، متناسب با تهدیدات پیش روی منطقه و به منظور بازدارندگی صورت می گیرد. همچنین برای محافظت از شهروندان و دستاوردهای آنها در برابر هرگونه تهدید خارجی است که سعی در تضعیف امنیت و ثبات آن دارد.

پیش از گشایش مرکز فرماندهی مشترک، وزرای دفاع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج، هجدهمین نشست خود را دوشنبه (۲۲ نوامبر) در مقر دبیرخانه عمومی در ریاض به ریاست سپهبد عبدالله بن حسن النعیمی وزیر دفاع پادشاهی بحرین برگزار کردند. 

در این جلسه بسیاری از موضوعات اقدام نظامی مشترک در دستور کار قرار گرفت و تصمیمات و توصیه های مناسبی در این زمینه اتخاذ شد.

وزراء همچنین از رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج به دلیل اهتمام و علاقه زیاد به اقدام نظامی مشترک و فعال کردن «فرماندهی نظامی واحد» قدردانی کردند.