نسل کشی در العبدیه یمن توسط حوثی ها

سکوت بین المللی شبهه انگیز
نمایشگاه عکس در تعز درباره اقدامات جنایتکارانه حوثی ها علیه غیر نظامیان

«حوثی ها پس از محاصره شهرستان العبدیه که از یکماه پیش شروع شد در حق مردم این منطقه جنایت های فراوان مرتکب می شوند و زنان و کودکان را در خانه هایشان با موشک های بالستیک و خمپاره و تجهیزات نظامی گوناگون می کشند. این جنایت جنگی و نسل کشی و جنایت علیه بشریت بوده و سکوت جامعه جهانی و موسسات بین المللی نامفهوم و نا موجه است».

این اظهارات معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی و فرهنگ و گردشگری یمن در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱ درباره رفتار وحشیانه و ستیزه جویانه گروه حوثی علیه مردم یمن و درماندگی جوامع بین المللی در قبال حوثی ها است. گویا نهادهای بین المللی نمی توانند جلوی حوثی ها و حامیان این گروه را بگیرند. در این نوشتار به کارنامه سیاه حوثی ها در یمن نگاهی می اندازیم. مردم یمن زیر بار سلطه گری حوثی ها نمی روند و نمی خواهند که این گروه تروریستی امکانات دولتی در یمن را در اختیار بگیرند. در حالیکه شواهد و مدارک از جنایت های هولناک گروه حوثی علیه مردم خبر می دهد موسسات بین المللی دست روی دست گذاشته و تنها به دادن چند بیانیه و فراخوان اکتفا کرده اند. در چنین شرایطی کودکان و زنان و سالمندان در یمن تاوان رفتارهای تروریستی حوثی ها را پرداخت می کنند.  احمد عرمان وزیر امور حقوقی و حقوق بشر یمن گفت «جامعه جهانی باید فورا از طریق دخالت موثر برای پایان دادن به تنش آفرینی نظامی حوثی ها و بمباران غیر هدفمند محله های مسکونی در مأرب دست به کار شود. صدها نفر از جمله زنان و کودکان بر اثر این حمله ها در ماه اکتبر کشته و زخمی و بیش از ده هزار خانواده آواره شده اند».

مردم یمن بحران ها و فجایع و رفتارهای جنایتکارانه بی شماری را تجربه کرده اند و چشم انداز این جنگ مبهم است. وضع بحرانی یمن به جایی رسیده که برای بررسی گره های کور و ابعاد مختلف آن باید دنبال خوانش متفاوتی بود و از دیدگاه ها و گفتمان هایی که جامعه جهانی را از واقعیت تحریف کرد فاصله گرفت. این گفتمان های نادرست درباره یمن همچون اظهارات جورج قرداحی وزیر اطلاع رسانی لبنان است. هدف قرداحی این بود حقیقت را وارونه جلوه دهد و سعودی را که از طریق ائتلاف بین المللی حمایت از دولت یمن در صدد بازگشت دولت و حفظ تمامیت ارضی و استقلال و دولت یمن است مقصر معرفی کند و رژیم ایران را که از طریق بازوی خود در یمن یعنی حوثی ها و دار و دسته آنها در حال ایجاد ناآرامی و آشوبگری در همسایگی سعودی است راست و مظلوم جلوه دهد. اظهارات این وزیر لبنانی ناشی از دیدگاهی است که در آن منافع فردی و مبانی فکری به نقطه تلاقی رسیدند. احتمال دیگر این است که سخنان قرداحی تصور نادرست شخصی و وارونه از واقعیت ها و رویدادها بوده. اگر احتمال دوم درست باشد در این صورت دولت لبنان و مردم لبنان باید درک کنند که سعودی و ائتلاف بین المللی با توجه به تعهدات و نقش انسانی و توسعه محور خود از دولت یمن برای کمک به مردم یمن در راستای بازگشت اراده ملی و دولت ملی شان حمایت می کنند اما ایران و گروه های دنباله رو رژیم ایران در کل منطقه و نه تنها در یمن نقش تخریبی دارند و به دنبال تجزیه و چند پاره کردن کشورهای یمن و سوریه و لبنان و عراق هستند. بنابراین نقش آفرینی سعودی و ایران در منطقه از زمین تا آسمان تفاوت دارد.

می توان گفت که در بحران تقریبا ده ساله در یمن هنوز درجا می زنیم و هنوز آب از آب تکان نخورده است. سه دلیل عمده این ناکامی عبارتند از:

 

پس از اینکه شبه نظامیان حوثی به آوارگان حمله کردند جامعه جهانی واکنش نشان نداد

 

تلاش سعودی و سکوت بین المللی

موسسات بین المللی در خصوص اقدامات ستیزه جویانه و جنایتکارانه و علیه بشریت گروه حوثی در یمن سکوت و تنها به محکوم کردن این رفتارها و بیانیه دادن اکتفا کرده اند. نهادهای بین المللی چندین فرستاده به نیابت از خود به یمن فرستادند اما واکنش جهانی درباره تحولات یمن به دعوت از حوثی ها و حامیانشان به مذاکره محدود شده است. در صورتی که نشستن پای میز مذاکره هدف آخر نیست تجربه نشان داد که حوثی ها و نمایندگانشان برای به شکست کشاندن طرح ها و راهکارهای مطرح برای رسیدن به حل توافقی و منطقی در مذاکرات شرکت می کنند.

گفتنی است که دولت سعودی راهکارها و طرح های متعددی برای برقراری امنیت و ثبات در یمن مطرح کرده که آخرین مورد طرح صلح در یمن است. این طرح در مارس ۲۰۲۱ در چند محور اصلی اعلام شد: آتش بس سراسری. کاهش محدودیت محموله های سوخت ارسالی به بندر الحدیده و بازگشایی بندر صنعا زیر نظر ائتلاف بین المللی حامی دولت یمن و سازمان ملل و از سرگیری فرآیند سیاسی. کلیه این بنود در قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت و طرح و ساز و کارهای اجرایی خلیجی و نتایج مذاکرات فراگیر ملی در یمن ذکر شده است. البته این اولین طرحی نبود که دولت سعودی آن را برای برون رفت بحران یمن اعلام کرد. سعودی از همان ابتدای بحران یعنی در اوایل ۲۰۱۱ نقش کلیدی در حمایت از مردم و دولت یمن ایفا کرد که در کارنامه درخشان سعودی و روابط سعودی و یمن ثبت می شود. مرکز امداد و اقدامات بشر دوستانه ملک سلمان در راستای کاهش گرفتاری مردم یمن و بهتر کردن کیفیت زندگی آنان فعالیت می کند.

بنابراین، این طرح ابتکاری مهم می تواند سرآغازی برای پایان دادن به بحران یمن باشد و به خصوص اینکه طرف های منطقه ای و بین المللی متعدد و نیروهای داخلی به استثنای حوثی ها از نقش مرکز امداد و اقدامات بشر دوستانه ملک سلمان تقدیر و حمایت و استقبال کرده و بیانیه دادند. به عنوان مثال احمد ابو الغیط دبیر کل اتحادیه عرب در بیانیه ای با اشاره به نقش و عملکرد این موسسه سعودی در یمن گفت «این یک گام مثبت در راستای رسیدن به راهکار جامع در یمن و بیانگر حسن نیت سعودی و تلاش دولت سعودی برای کاهش گرفتاری مردم جنگ زده یمن است». دکتر یوسف بن احمد العثیمین دبیر کل سازمان همکاری اسلامی از کلیه طرف ها در یمن خواست تا «در راستای پایان دادن به کشتار مردم یمن و پیگیری و حل شرایط دشوار انسانی و اقتصادی مردم یمن و غلبه دادن منافع مردم یمن پیشنهاد دولت سعودی برای پایان دادن به جنگ را بپذیرند». مصر و سعودی و بحرین و سودان و اردن و غیره در بیانیه های جداگانه اعلام کردند که پیشنهاد سعودی منجر به پایان دادن به بحران سیاسی و انسانی طولانی در یمن می شود و بستر مناسبی برای آغاز روند سیاسی و رسیدن به راهکارهای جامع برای بحران فراهم می کند.

دولت یمن با استقبال از طرح صلح سعودی در یمن گفت «این پیشنهاد در راستای تلاش های بین المللی برای پایان دادن به جنگ و گرفتاری مردم مطرح شده و راستی آزمایی شبه نظامیان وابسته به ایران و تاثیر جامعه بین الملل خواهان صلح و آرامش و آغاز روند سیاسی در یمن است». این اصل مساله است. دولت یمن گفت که این طرح پیشنهادی آزمونی برای جامعه جهانی است که جدیت خود را برای حل بحران یمن و بازگشت دولت نشان دهد. در حقیقت موضع بین المللی درباره طرح پیشنهادی سعودی برای حل بحران یمن هنوز در حد اعلام حمایت و تقدیر است اما موسسات بین المللی کلیه طرف ها را به پذیرفتن این پیشنهاد و پایان دادن به شرایط فاجعه باری که روز به روز بدتر می شود ملزم نکرده اند. شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هشدار داد که اوضاع یمن پیامدهای خطرناکی دارد که می تواند به امنیت ملی سعودی لطمه بزند و یمن را به بی ثباتی بکشاند. او افزود «هیچ کشوری در جهان نیست که بتواند حضور یک گروه شبه نظامی در مرزهایش را بپذیرد. این برای دولت سعودی و کشورهای منطقه غیر قابل قبول است».

واکنش به اقدامات جنایتکارانه گروه حوثی نباید فقط به کشورهای خلیج و عربی محدود شود بلکه تمام کشورها و موسسات بین المللی باید این رفتارها را محکوم کنند چون رویکرد حوثی ها فقط به سعودی ضربه نمی زند بلکه پیامدهای بحران یمن منافع بسیاری از طرف های منطقه و جهان را به خطر انداخته است. سکوت و واکنش نشان ندادن به جایگاه جامعه جهانی خدشه وارد می کند و تاکیدی است بر ناکامی های پیاپی و ناتوانی موسسات بین المللی برای تحمیل اراده خود بر حوثی هایی که دامنه اقدامات بی ثبات کننده شان در یمن و کل منطقه روز به روز گسترش پیدا می کند.

 

اقدامات جنایتکارانه حوثی ها علیه بخش سلامت و درمانی و کوچ اجباری و آواره کردن مردم و محاصره شهرها در یک نمایشگاه عکس به تصویر کشیده شده است

گفتمان مبهم دولت یمن

گفتمان و تعامل دولت یمن با جامعه جهانی ضعیف و آشفته و مبهم است. دولت یمن عمدتا به گفتمان و دیدگاه های متحدانش درباره لزوم بازگشت به قدرت و اداره کشور متکی است و همین باعث شده تا جامعه بین الملل و موسسات جهانی درک شفافی درباره موضع دولت یمن نداشته باشند و در افکار عمومی جهانی تصور نادرستی درباره رویدادهای یمن و اقدامات جنایتکارانه حوثی ها شکل گرفته که بر دیدگاه های بین المللی درباره رویدادهای یمن تاثیر می گذارد و باعث قوی تر شدن موضع برخی طرف های عربی حامی حوثی ها مثل بعضی از گروه های عراقی و لبنانی (به عنوان مثال حزب الله) می شود. حمایت های رژیم ایران از حوثی ها را هم نباید فراموش کرد. دولت سعودی از ابتدای بحران موضع شفاف و آشکاری اتخاذ کرده که با حفظ امنیت و ثبات در یمن و منطقه و تلاش های صلح جویانه سعودی همسویی دارد.

 

عناصر مسلح گروه شبه نظامی حوثی

 

لزوم فشار به افکار عمومی جهان

یمنی های مقیم خارج نقش خاصی ندارند و نقش آنها مبهم است. تعداد آنها در بعضی از کشورها به چند صد هزار نفر می رسد و می توانند رویدادهای جاری و رفتارهای جنایتکارانه حوثی ها علیه مردم یمن را به گوش جهانیان برساند و اهرم فشاری به افکار عمومی جهان برای توقف اقدامات جنایتکارانه و بازداشتن حوثی ها و اعمال تحریم و مجازات حامی کلیدی آنها (مقصود ایران است) باشند. در این راستا، دولت یمن و نهادهای جامعه مدنی باید نقشه راهی به منظور ارتباط با یمنی های مقیم خارج تنظیم کنند تا آنها هم بتوانند از طریق ساز و کارهای جدید برای حل مشکلات کشور و مردم سهیم باشند.

در پایان باید گفت وضع بحرانی در یمن بدتر می شود و شتاب بیشتری به خود می گیرد. آمار قربانیان اقدامات تروریستی حوثی ها نه فقط در یمن بلکه در خاک سعودی روز به روز بیشتر می شود. حمله های موشکی حوثی ها در خاک سعودی متوقف نشده و موسسات بین المللی باید موضع قاطعانه در راستای اعمال مشروعیت بین المللی و مشروعیت سیاسی در یمن اعلام کند. دولت یمن باید به وظایف حقوقی و سیاسی خود در یمن و برقراری ارتباط با یمنی های مقیم خارج عمل کند تا آنها را در جریان اوضاع کشور قرار دهد. وضع یمن با توجه به سخت ورزی و عناد حوثی ها و بی توجهی آنها به صلح و طرح های بین المللی و خلیجی برای حفظ دولت یمن بدتر و بدتر می شود. دولت یمن و یمنی های مقیم خارج باید از منافع حزبی و گروهی فاصله بگیرند و اجازه ندهند مسایل و مشکلات این کشور در سطح بین المللی و منطقه بازیچه دست مزایده های سیاسی شود و حق مردم برای زندگی بهتر در آینده به باد برود. یمنی های داخل و مقیم خارج مسئولیت سنگین بر دوش دارند و باید مشکلات مردم کشورشان را برای جامعه جهانی بازگو کنند تا جامعه جهانی در قبال جنایت های تروریستی حوثی ها دست روی دست نگذارد.