«آرایشگاه زهره»؛ نادین نجیم مخاطبان را فریب می دهد؟

سریال در یکی از محله های به شدت آسیب دیده پس از انفجار بندر بیروت فیلمبرداری شد
سریال آرایشگاه زهره
سریال آرایشگاه زهره
سریال آرایشگاه زهره
سریال آرایشگاه زهره
سریال آرایشگاه زهره
سریال آرایشگاه زهره

زهره (حرف اول با فتحه یک نام عربی به معنای شکوفه است) در آرایشگاهش چیزهای زیادی برای گفتن دارد.

سریال «صالون زهره» (آرایشگاه زهره) از سرویس استریم ویدیو «شاهد» وابسته به گروه (MBC) پخش می شود. نادین نجیم (بازیگر لبنانی) و معتصم النهار (بازیگر سوری) نقش اول زن و مرد این اثر تلویزیونی نوشته خانم نادین جابر و ساخته جو بوعید هستند. این مجموعه ۱۵ قسمتی شباهتی به درام های رمضان ندارد. هر قسمت ۳۰ دقیقه بوده و جایی برای حاشیه رفتن و خستگی مخاطبان وجود ندارد. زهره همیشه چیزی برای میخکوب کردن مخاطبان در چنته دارد.

در آرایشگاه زهره به روی همه باز است و باعث شادی و خنده مخاطبان می شود. جو بوعید کارگردان این مجموعه به دنبال یک ویوی جالب و ویژه بود تا ما را از این دوره به دوره دیگری یعنی دهه هشتاد میلادی ببرد. رنگ های گوناگون به این مجموعه پویایی و نشاط بخشیده و هر کجا که در این محله پایین شهر که آرایشگاه زنانه زهره واقع شده نگاه می کنی پر از رنگ های شاد است.

فیلمبرداری در محله مار میخائیل بیروت که پس از انفجار بندر بیروت به شدت آسیب دید و بخش های وسیعی از آن ویران شد انجام شد. کارگردان گویی با چشم انداز بصری خاصی که داشته این محله را از این دوره پس از انفجار بیرون کشیده و وارد عصر و زمانه دیگری کرده است؛ زمانه ای که خبری از زخم های پخش و پلا در این محله نیست و زهره و آرایشگاهش این محله را آباد کردند. هر کدام از ساکنان محله برای خود داستانی دارد اما داستان اصلی فیلم خود زهره است.

این زن به ظاهر شکست ناپذیر از خواهرش (آنجو ریحان) حمایت می کند و او را از دستان شوهرش و آزار و اذیت شوهر (فادی سمره) نجات می دهد. زهره بر اساس قانون مقابله به مثل شوهر خواهرش را به باد کتک می گیرد.

زهره در نیمه شب دنبال دزدها می دود و با کفش پاشنه بلندش به جانشان می افتد. او از سلاح یا عضلات نیرومند و حجیم هراسی ندارد. زهره در عمل به زنان محله نشان می دهد که باید بر سختی ها و ظلم غلبه کرد و به پند و اندرزهای منبری گوش ندهند.

نادین نجیم در سریال زهره نشان داد که بازیگر قدری است که می تواند در نقش های گوناگون و متفاوت بازی کند. او در سریال «۲۰۲۰» به اوج چالش بازیگری رسید. نادین در نقش یک دختر ساده به نام «حیات» بازی می کند و به دنبال آن انتظارات از او بیشتر و بیشتر شد و همه نگاه ها به سمت نقش های بعدی او معطوف گردید و حالا او در سریال درام و کمدی «آرایشگاه زهره» نقش دختری با شخصیت قوی در ظاهر را بازی می کند که از درون بسیار شکننده است. شخصیت او هر قسمت آشکارتر می شود و نشان می دهد که این زن قدرتمند در واقع قربانی جامعه ای است که جلاد را جای قربانی قرار می دهد.

معتصم نهار نقش اصلی مرد را بازی می کند که البته همه ما به حضور او در سریال های گوناگون عادت کرده ایم اما معتصم این بار در نقش شخصیت انس درخشید. انس تعمیر کار مبلمان و اثاثیه و قاچاقچی ارز از لبنان به سوریه است. او اشتباهی اثاثیه به آرایشگاه زهره دلیوری کرد. زهره با جان و دل از آرایشگاه محافظت می کند و اجازه نمی دهد پای هیچ دزد و غریبه ای به آنجا برسد. انس به دنبال پس گرفتن امانتی است اما زهره نمی داند که این امانتی الان پیش اوست. خلاصه اینکه انس عاشق زهره می شود و اوضاع دگرگون می شود.

این یک داستان عشق معمولی نیست چون در هر قسمت ماجراهای بیشتری رو می شود.

تنها ایراد این مجموعه درباره بازیگران نقش های فرعی است چون بازیگران نقش اول حداکثر در سال یکی دو تا فیلم یا سریال بازی می کنند اما بازیگران نقش های فرعی همیشه در همه سریال ها هستند که البته برخی سختکوشند و به حق که باید نقش آفرینی کنند. با این حال تکرار این چهره ها در چند مجموعه و سریال باعث می شود تا حس کنیم گویی یک سریال قدیمی نگاه می کنیم نه سریالی که اولین بار پخش می شود.

البته کمپانی های تولید فیلم نمی خواهند بازیگران نقش های فرعی را از بازیگران آماتور و تازه کار انتخاب کنند و معمولا آدم هایی می آورند که بلد باشند چطور جلوی دوربین قرار بگیرند و به همین دلیل است که همین چهره ها در سریال های معروف و محبوب تکرار می شوند. کمپانی های تولید فیلم باید این نکته را در نظر بگیرند چون حالا شرکت های پخش آنلاین فیلم و سریال زیاد شده اند و مجموعه متنوعی از آثار سراسر جهان را در اختیار مشترکین قرار می دهند و مخاطب دیگر روتین را دوست ندارد. این سریال در کشورهای عربی به محبوب چشمگیری دست یافت.

«صالون زهره» نوشته نادین جابر و ساخته جو بوعید است و کمپانی الصباح آن را تولید کرده است.

نادین نجیم و معتصم النهار و طونی عیسی و زینه مکی و جنید زین الدین و لین غره و فادی سمره و آنجو ریحان و کارول عبود و حسین المقدم و غیره در سریال «صالون زهره»‌ بازی می کنند.