کارآفرینی نظام سلامت برای توسعه دهندگان نرم افزار در سعودی

برآورد رشد بازار سلامت دیجیتال تا ۱۸.۹ میلیارد دلار
رویترز

پوشش همگانی سلامت برای دستکم ۸۸ درصد جمعیت و ایجاد پرونده های پزشکی الکترونیک سراسری در سعودی از جمله برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰ است که هزینه آن طبق مسئولان بخش سلامت به ۱۸.۵ میلیارد دلار می رسد چون بازار سلامت دیجیتال بزرگ است و کل بخش های زیر مجموعه نظام سلامت دیجیتالی خواهند شد تا دولت در نهایت به هدف اصلی یعنی افزایش میانگین طول عمر مردم کشور برسد.

کارشناسان به «الشرق الاوسط» گفتند «اپلیکیشن های نظام سلامت موجب کارآفرینی برای توسعه دهندگان نرم افزار در سعودی می شود. همزمان با این یک تحول زیرساختاری در مجموعه پزشکی در سعودی جریان دارد و پیش بینی می شود که تلاش های کنونی باعث افزایش اتوماسیون گردد و گام بزرگی برای گذار از دیجیتالی شدن به سمت اتوماسیون صد در صدی خواهد بود».

تولید محتوای دیجیتال و استخراج و ساختاربندی و تجزیه و تحلیل داده ها بدون کاغذ و دیجیتالی شدن خدمات سامانه های وزارت بهداشت از جمله نتایج تحول در نظام سلامت سعودی است. شرایط کشورها در دوره کرونا که همچنان ادامه دارد باعث شد تا استفاده از خدمات آنلاین و سیستم های دیجیتالی افزایش پیدا کند و گذار به سمت اتوماسیون و دیجیتالی شدن و دسترسی به فناوری های جدید به عنوان نیاز مبرم مطرح گردد. برای استفاده از این فناوری ها و دسترسی بهتر به خدمات آی تی و ارایه کیفیت بهتر نیازمند توسعه دهندگان نرم افزار هستیم».

محمد سعود الحسن مدیر اداره سلامت الکترونیک شهر پزشکی ملک سعود گفت «برآورد من این است که اپلیکیشن های پیشرفته در نظام درمانی منجر به کارآفرینی برای توسعه دهندگان نرم افزار در کشور شود و نیز باعث صرفه جویی در هزینه و وقت به دلیل رویه های اداری و عملیاتی می شود. این تحولات فضای مناسبی برای توجه به راهکارهای سلامت و واگذاری وظایف بدیهی به سازمان های متخصص ایجاد می کند و کارکنان بخش سلامت وقت خود را به کار و کمک به دیگران اختصاص خواهند داد. پیش بینی می شود هزینه سالانه سلامت دیجیتال و فناوری های لازم در این بخش به ۱۸.۵ میلیارد دلار برسد».

الحسن خاطر نشان کرد «اشتغال زایی نظام سلامت برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزار وارد مرحله عمل شده و شهر پزشکی ملک سعود به دنبال ایجاد یک سیستم دیجیتالی سراسری است تا کلیه خدمات داخلی و خارجی در یک مدت کوتاه به این سیستم منتقل گردد. در این سیستم بهبود حداکثری منابع انسانی متخصص درنظر گرفته شده و پلتفرم  Out Systems تمام نیازمندی های فنی را تامین می کند و مزایای گوناگونی در اختیار نظام سلامت سعودی قرار می دهد. این سیستم هم از نظر فناوری ارزشمند است و هم گامی در مسیر تحول در سلامت دیجیتال به شمار می رود».

از سوی دیگر رودریگو کاستلو معاونت بخش خاورمیانه و آفریقای  outsystemsبر اهمیت کاربرد اپلیکیشن های نوین تاکید کرد و گفت این سیستم ها منجر به تامین نیازهای سازمان ها شده و شهرک های پزشکی در سعودی و دیگر بخش های نظام درمان کشور از این سیستم ها برای سهولت در تامین اهداف خدمات سلامت اکثر جمعیت استفاده می کنند.  outsystemsبخشی از تحول دیجیتالی در باسابقه ترین سرویس خدمات سلامت در سعودی است.

الحسن گفت «این تحول سلامت منجر به صرفه جویی در وقت و هزینه حداقلی و بهبود نظام نظارت بر کارآمدی نظام سلامت عمومی می شود که به کمک پیشرفت فناوری حاصل شده و مرحله گذار از مراقبت تعاملی به سمت مراقبت پیشگیرانه به شمار می رود».