سرمایه گذاری مشترک ۱۵۴ میلیون دلاری امارات و فرانسه برای ساخت ترمینال کانتینری در ابوظبی

شیخ خالد بن محمد بن زاید عضو هیات اجرایی ابوظبی و مسئولان گروه بنادر ابوظبی و گروه «CMA CGM» در حاشیه مراسم امضای توافقنامه ۹ سپتامبر (الشرق الاوسط)

گروه بنادر ابوظبی و گروه فرانسوی «CMA CGM» از امضای قرارداد فرانچایز ۳۵ ساله به ارزش ۵۷۰ میلیون درهم (۱۵۴ میلیون دلار) برای ساخت یک ترمینال کانیتینری در بندر خلیفه در امارات امضا کردند.

بنا به بیانیه ای که پنجشنبه (۹ سپتامبر) منتشر شد ساخت و ساز این پایانه کانتینری در بندر خلیفه ۲۰۲۱ شروع و مدیریت آن به طور مشترک توسط هلدینگ CMA Terminals وابسته به گروه CMA CGM انجام می شود. ۷۰ درصد سهام این طرح از آن هلدینگ CMA  Terminals و ۳۰ درصد سهام متعلق به گروه بنادر ابوظبی است. این پروژه ۲۰۲۴ به بهره برداری می رسد.

 

محوطه کانتینری در مرحله اول ۸۰۰ متر و ظرفیت سالانه آن به ۱.۸ میلیون کانتینر می رسد. گروه بنادر ابوظبی بخش های وسیعی از کسب و کارهای دریایی و زیر ساختاری مربوطه را انجام می دهد. این نهاد اخیرا دیوار ۱۲۰۰ متری و موج شکن ۳۸۰۰ متری محوطه کانتینری و ایستگاه راه آهن مجهز ساخته است.

 

فلاح محمد الاحبابی رییس هیات مدیره گروه بنادر ابوظبی گفت «این پایانه جدید و مسیرهای بیشتر حمل و نقل کالا به زودی افتتاح و منجر به جذب سرمایه گذاری در سیستم کسب و کارهای بومی و مناطق صنعتی امارات می شود و توسعه برخی از بخش های اصلی مثل حوزه های تولیدی و خدمات لجستیکی در حال اجرا بوده و تقاضا برای نیروی کار افزایش یافته است».

الاحبابی افزود «پیش بینی ما این است که این پروژه مشترک منجر به گسترش کسب و کارها در شهر صنعتی خلیفه در ۵ سال آینده می شود و سهم چشمگیری در افزایش تولید ناخالص داخلی خواهد داشت».

 

از سوی دیگر، محمد جمعه الشامسی رییس اجرایی گروه بنادر ابوظبی گفت «پایانه جدید گروه «CMA CGM» به طور مستقیم به ایستگاه های راه آهن در حال ساخت در بندر خلیفه وصل می شود که این افزایش سرعت مبادلات تجاری از و به امارات و تشویق کارگزاران این گروه فرانسوی به تاسیس شعبه در ابوظبی را به دنبال دارد».

 

رودلف سعاده رییس هیات مدیره و رییس اجرایی «CMA CGM» گفت «این پروژه بلند پروازانه که با همکاری گروه بنادر ابوظبی انجام می شود نقطه عطفی در فعالیت های این گروه فرانسوی برای اجرای برنامه راهبردی خود و توسعه کسب و کارهایش در منطقه است».

 

او خاطر نشان کرد «راه اندازی این پایانه کانتینربری پیشرفته موجب تثبیت جایگاه بندر خلیفه به عنوان یکی از پایانه های مهم جهان و بهبودی اقتصاد منطقه و افزایش سرعت مبادلات بازرگانی از مبدا و مقصد ابوظبی می شود. مسیرهای حمل و نقل و خدمات لجستیکی لازم در این منطقه که از ظرفیت های عظیم رشد و توسعه برخوردار است از سوی این شرکت فرانسوی توسعه پیدا خواهد کرد».