عزم سعودی برای مقابله با اقدامات حوثی

دولت سعودی از کارایی نیروهای دفاع هوایی و نیروهای ائتلاف قدردانی کرد
خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز رئیس شورای وزیران سعودی (واس)

شورای وزیران سعودی تأکید کرد که پادشاهی اقدامات لازم را برای حفاظت از سرزمین‌ها و تأسیسات خود و امنیت شهروندان و افراد مقیم در ان و متوقف کردن خصومت‌های شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران و نقض قوانین بین‌المللی و قوانین عرفی انجام می‌دهد.

این شورا در جلسه مجازی سه شنبه (۷ سپتامبر) به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز رئیس شورای وزیران، از کارآمدی نیروهای دفاع هوایی پادشاهی سعودی و نیروهای ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن در مقابله و خنثی سازی این اقدامات تروریستی قدردانی کرد.

به گفته شورای وزیران سعودی، حملات حوثی‌ها غیرنظامیان و تأسیسات غیرنظامی را به صورت عمدی و سیستماتیک هدف قرار می‌دهند.

دولت سعودی از میزبانی پادشاهی از «اجلاس ابتکار سعودی سبز» و «اجلاس ابتکار خاورمیانه سبز» در اکتبر آینده استقبال کرد و گفت: این ابتکارات نشانگر نقش پیشگامانه ریاض در مواجهه با بحران‌های اقلیمی، حمایت از تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای مقابله با چالش‌های اصلی محیط زیست و عزم آن برای ایجاد تأثیر ماندگار جهانی در مواجهه با پدیده تغییر اقلیم، حفاظت از زمین و طبیعت ناشی می‌شود.

این بیانیه اقدامات محیط زیستی سعودی را مشارکت در دستیابی به اهداف جهانی خواند و گفت، این ابتکارات چرخ مبارزه با بحران‌های مربوط به آب و هوا را به صورت هماهنگ، در سطح منطقه ای و بین‌المللی را به حرکت درمی‌آورد.

در همین زمینه، شورا اعلام صندوق سرمایه‌گذاری عمومی در مورد قصد خود برای ایجاد بستر و پلتفرم داوطلبانه ریاض برای تجارت و معاملات بیمه کربن و جبران خسارت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را به عنوان بخشی از تلاش‌های پادشاهی در منطقه برای مواجهه با چالش‌های تغییر آب و هوا دانست و گفت: این بستر ضمن ایجاد انگیزه در شرکت‌ها برای کاهش انتشار کربن، بیانگر ادامه تلاش‌های ریاض برای کمک به بهبود محیط زیست و کاهش آثار منفی توسعه شهری بر آن است.

ماجد بن عبدالله القصبی سرپرست وزارت اطلاع‌رسانی سعودی در حاشیه این نشست گفت که شورای وزیران مذاکرات و جلسات بین پادشاهی و تعدادی از کشورها برای پیشبرد توسعه و تقویت روابط و توسعه همکاری در زمینه‌های مختلف برای دستیابی به هماهنگی بیشتر در قبال مسائل بین‌المللی، در روزهای گذشته را بررسی کرد.

شورای وزیران همچنین از اقدامات انجام شده برای تقویت روابط بین پادشاهی عربی سعودی و جمهوری عراق در چارچوب فعالیت شورای هماهنگی برای تحکیم روابط در سطح استراتژیک و گشودن افق‌های جدید در زمینه‌های مختلف برای دستیابی به حفظ صلح و امنیت بین‌المللی با توجه به چالش‌ها و تغییرات منطقه ای و جهانی قدردانی کرد.

دولت سعودی در ادامه با اشاره به نتایج بیستمین نشست وزیران کشورهای تولیدکننده اوپک و غیر اوپک و جلسات سالانه گروه بانک توسعه اسلامی در تاشکند پایتخت ازبکستان، بر تمایل پادشاهی برای تقویت نقش خود در سازمان‌های منطقه ای و بین‌المللی جهت حمایت از اقتصاد جهانی و رشد آن و دستیابی به توسعه پایدار تأکید کرد.

شورا با اشاره به قرارگرفتن پادشاهی عربی سعودی در جایگاه دوم در میان کشورهای گروه ۲۰ از نظر رقابت پذیری دیجیتال برای سال ۲۰۲۱ میلادی، این موفقیت را نتیجه حمایت و توانمندسازی دولت از بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال‌های گذشته دانست.

 بیانیه دولت سعودی افزود، این موفقیت نشان دهنده جهش‌های کیفی در سطح زیرساخت‌های ارتباطات، مقررات و قوانین، توسعه قابلیت‌های دیجیتال و انجام پروژه‌های بزرگ در این زمینه است.