پروژه «احیای بافت تاریخی جده» آغاز شد

این طرح با نظارت ولیعهد سعودی و به منظور صیانت و احیای میراث فرهنگی و تبدیل آن به یک مقصد جهانی انجام می‌شود

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی، دوشنبه (۱۵ شهریور ۱۴۰۰) پروژه «احیای بافت تاریخی جده» را در چارچوب برنامه توسعه این منطقه کلید زد.

این طرح با هدف توسعه فضای معیشتی در منطقه به عنوان یک مرکز جذاب برای پروژه‌های تجاری و فرهنگی و تبدیل ان به مقصدی اصلی برای کارآفرینان علاقه‌مند آغاز شده‌است.

 

این پروژه همچنین در چارچوب اهتمام و علاقه ولیعهد سعودی به حفظ، صیانت و احیای اماکن تاریخی، به منظور دستیابی به اهداف چشم‌انداز ۲۰۳۰ انجام می‌شود همچنین بیانگر عمق عربی و اسلامی پادشاهی عربی سعودی است.

کار بر روی این پروژه تا ۱۵ سال طول می‌کشد و طی آن توسعه بر اساس مسیرهای متعددی از جمله زیرساخت‌ها و خدمات، توسعه زمینه‌های طبیعی و زیست‌محیطی، بهبود کیفیت زندگی و افزایش جنبه‌های شهری انجام می‌شود.

به گفته مجریان، این طرح همچنین در نظر دارد بافت تاریخی جده را به مکانی الهام بخش در منطقه و ویترینی جهانی برای پادشاهی، بر اساس رویکردی مدرن از برنامه‌ریزی شهری، با در نظر گرفتن مفهوم حفاظت طبیعی و نیاز به هماهنگی آن با نیازهای بشر و کاتالیزورهای رشد خودجوش خلاقیت تبدیل کند.

 

هدف این پروژه ایجاد محیطی یکپارچه با اجزای طبیعی متعدد، از جمله آب‌نمای توسعه یافته، فضاهای سبز و باغ‌های روباز است، این پروژه با تبدیل این آیتم‌ها به عناصری دوستدار محیط زیست، از این فضای طبیعی سود خواهد برد.

شاهزاده بدر بن فرحان وزیر فرهنگ سعودی گفت که اعلام راه اندازی این پروژه بخشی از حمایت مستمر و روزافزون کشورش از همه برنامه‌ها و طرح‌های سودآور برای کشور و شهروندان است.

 

 

وی اضافه کرد، این پروژه که دارای اهداف بزرگی است، یک طرح کیفی است که تاریخ و فرهنگ را با فرصت‌های اقتصادی، توسعه شهری و حفاظت طبیعی ترکیب می‌کند و اهداف چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی را در ابعاد مختلف توسعه خود محقق می‌کند.