«رقص مرگ»؛ نمایشنامه سعودی در جشنواره مصر

قدردانی از ابراهیم عسیری در یازدهمین جشنواره «تئاتر بدون ارایه تولیدات»

نمایشنامه سعودی «رقصه الموت» (رقص مرگ) در کانون توجه مخاطبان مصری در یازدهمین جشنواره بین المللی «تئاتر بدون ارایه تولیدات» قرار گرفت. جشنواره ۲۶ اوت در شهر اسکندریه در شمال مصر پایان یافت.

فیلم هایی از ۸ کشور عربی سعودی و اردن و مصر و تونس و لیبی و سوریه و فلسطین و پادشاهی عمان و نیز یک فیلم اسپانیایی در یازدهمین دوره جشنواره شرکت کردند.

 

قدردانی از هنرمند سعودی ابراهیم عسیری ملقب به «سند باد تئاتر سعودی» به خاطر نقش برجسته در ارتقای جایگاه تئاتر عربی و شرکت در نمایش های متنوع در بیش از ۴۰ شهر جهان و مدیریت تعداد فراوانی از جشنواره ها و گروه های تئاتر در سعودی از دیگر برنامه های جشنواره بین المللی «تئاتر بدون ارایه تولیدات» بود.

 

نمایشنامه سعودی «رقصه الموت» ساخته مالک القلاف با بازی کمیل العلی و علی الجلواح در نقش های اصلی و موسیقی احمد العلی و حسن العلی مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

 

مالک القلاف درباره این نمایشنامه به «الشرق الاوسط» گفت «ما این نمایشنامه را با تلاش ها و بودجه شخصی برگزار کردیم. گروهی از جوانان دختر و پسر که شور و شوق بازیگری تئاتر دارند دور هم جمع شدند و اولین ایده برگزاری نمایشنامه شکل گرفت. در سالن نمایش های تک نفره و دو نفره در ساختمان انجمن فرهنگ و هنرها در الدمام برای اولین بار برای برگزاری نمایش رقص مرگ دور هم جمع شدیم. نمایشنامه های سعودی مهم فراوانی از جمله رقص مرگ در این محل برگزار شده است. شروع کردیم به تمرین. موسسه هنری «وان شات» تولید کننده نمایشنامه است که در زمینه تولید تئاتر و فیلم و نمایش های هنری با حمایت سازمان تئاتر و هنرهای اجرایی سعودی فعالیت می کند.

القلاف افزود «تئاتر یک تلاش و هنر گروهی است. گروه این نمایشنامه وقتشان را کاملا به تمرین ها اختصاص نمی دادند و این برای ما مشکل بزرگی بود چون بالاخره ما آماتوریم و کارهای دیگری به جز بازیگری تئاتر داریم. سعی کردیم این مشکل را حل کنیم و برنامه هایمان را با هم تنظیم کردیم. مشکل مالی هم در نمایش اول مساله بزرگی بود. حمایت سازمان تئاتر و هنرهای اجرایی سعودی از این نمایش موجب گسترش آن شد».

نمایشنامه «رقص مرگ» برگرفته از متن تئاتر « الفاني الذي لم يكمل رثاء نفسه» نوشته یاسر مدخلی است. هنرهای متعدد نمایش صحنه ای مثل پانتومیم را در این کار داشتم».

از سوی دیگر، کمیل العلی بازیگر نقش اصلی این نمایشنامه با ابراز خوشحالی درباره حضور این نمایش در جشنواره «تئاتر بدون ارایه تولیدات» گفت «حضور در این جشنواره برای بازیگران تئاتر اهمیت فراوانی دارد چون هنرمند می تواند در این رویداد مهم با بقیه دست اندرکاران تئاتر و بازیگران ارتباط برقرار و کارها را از نزدیک دنبال کند. مالک القلاف به عنوان کارگردان نمایش موفق شد تا از دانش آکادمیک خود در راستای افزایش مهارت ابزارهای اجرایی بازیگران استفاده کند».

یازدهمین جشنواره بین المللی «تئاتر بدون ارایه تولیدات» در تئاترهای کتابخانه اسکندریه زیر نظر مرکز هنر کتابخانه و تئاتر لیسیه الحریه (محل برگزاری تئاتر اسکندریه» به ریاست محمد مرسی و تئاتر قصر فرهنگ الانفوشی به ریاست امانی علی عوض برگزار شد.