عود نواز مصری سلمی کیلانی: به دنبال مطرح شدن در دنیای موسیقی هستم

وقتی موسیقی به شور و عشق تبدیل می شود
سلمی کیلانی عودنواز مصری

تاریخ عظیم موسیقی و آواز در جهان عرب با بزرگان موسیقی عربی مثل بانو ام کلثوم و محمد عبد الوهاب و آهنگسازان سرشناس و پیشکسوت همچون محمد القصبجی و ریاض السنباطی پیوند خورده است.

المجله با یکی از هنرمندان نسل جدید مصری گفتگو کرده است. سلمی کیلانی ۲۹ ساله عود نواز است و آموزش عود می دهد. سلمی کیلانی از هواداران سرسخت موسیقی کلاسیک مصر بوده و امیدوار است که روزی به عنوان نوازنده مطرح شناخته شود و در خاطر مردم بماند.

سلمی در رشته زبان عربی دانشگاه قاهره درس خواند و ۲۰۱۴ فارغ التحصیل شد و کار تدریس را آغاز کرد اما تصمیم گرفت آموزش زبان عربی را کنار گذاشته و به دنبال سرگرمی مورد علاقه خود یعنی موسیقی برود.

سلمی کیلانی در گفتگو با «المجله» گفت «وقتی در رشته زبان عربی تحصیل می کردم متوجه شدم علوم فراوانی با موسیقی ارتباط نزدیک دارند و می خواستم جزئیات بیشتری در این باره به ویژه عود نوازی کسب کنم».

عود ساز اصیل عربی و یکی از سازهای زهی قدیمی است که پیشینه آن به ۲۳۵۰ سال قبل از میلاد باز می گردد. این ساز با فرهنگ و آداب و رسوم عربی گره خورده است. عود به معنای شاخه درخت یا قطعه چوب است. گمان می رود که اسم آن به نحوه ساخت عود از طریق قطع کردن چندین تکه چوب و استفاده از آنها برای طراحی و ساخت عود برمی گردد.

چندین گام تا رسیدن به آرزو

تحصیلات دانشگاهی سلمی که پایان یافت مادرش عود برایش خرید اما سلمی نمی دانست از کجا باید شروع کند و برای یادگیری به کجا برود. او گفت «شروع کردم به گشتن در اینترنت. دنبال کلاس های آموزش عود بودم. درباره این ساز مطالعه کردم. عضو باشگاهی بودم که یک گروه کر کوچک داشت. تک خوان گروه بودم چون صدایم زیباست. یک عود نواز در یکی از برنامه های ما حضور داشت و گفت که به موسسه خانه عود عربی بروم و تکنیک های پایه ای عود نوازی را به من آموزش داد».

سلمی کیلانی در ادامه گفتگو با «المجله» خاطر نشان کرد «روزی اتفاقی در اینترنت سرچ می کردم که به یک عود نواز معروف مصری به نام شیرین تهامی برخوردم. او اولین عود نواز خانم است که از موسسه خانه عود عربی فارغ التحصیل شده. این اطلاعات مرا تشویق کرد تا دنبال آموزش موسیقی و عود نوازی بروم چون فهمیدم که همه می توانند به جز رشته دانشگاهی خود مهارت دیگری هم بیاموزند و موفق شوند».

شیرین تهامی استاد موسیقی در موسسه خانه عود عربی در ابوظبی است. سلمی افزود «مساله ای که توجه مرا جلب کرد این بود که شیرین تهامی مهارت فراوانی دارد و استاد عود است و بدون سازهای دیگر می تواند خیلی حرفه ای عود بنوازد. ضمنا رشته اصلی شیرین ارتباطی با موسیقی ندارد».

آموزش عود آسان نیست مخصوصا اگر در دوران کودکی شروع نکرده باشی.

سلمی کیلانی به «المجله» گفت «در دوران کودکی به محمد القصبجی آهنگساز سرشناس مصری گوش می کردم و اینکه چطور پشت ام کلثوم می ایستد و عود می نوازد».

سلمی اواخر ۲۰۱۴ به موسسه خانه عود عربی در قاهره رفت تا به طور حرفه ای وارد دنیای مورد علاقه خود شود.

او گفت «مادرم همواره در این مسیر همراهم بود و از نظر روحی و مالی خیلی کمکم کرد تا پیشرفت کنم. همیشه می گفت تو با استعدادی».

سلمی توضیح داد «موسیقی شرقی و موسیقی غربی تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند. به عنوان مثال موسیقی غربی سازهایی مثل قانون و ویولون عربی و فلوت و عود و غیره ندارد و این سازها مخصوص موسیقی شرقی است. هر کدام از این سازها نقش مهمی در گروه ارکستر دارند. مقام عربی رشته ای از ملودی های ویژه موسیقی سنتی عربی است که با آنچه در موسیقی غربی استفاده می شود تفاوت دارد».

او گفت «گروه ارکستر در مراسم رژه مومیایی های فراعنه مصر در قاهره در کنار سازهای کوبه ای از سازهایی مثل ربابه و فلوت استفاده کرد که بسیار جالب توجه بود».

سلمی در ادامه گفت «موسیقی عربی و سازهای ما بیانگر فرهنگ و تاریخ ما بوده و به همین دلیل منحصر به فرد هستند».

 

سلمی در گفتگو با «المجله» یادآور شد «در دوره کودکی به ترانه های هنرمندانی مثل فرید الاطرش و ریاض السنباطی گوش می کردم. مثلا وقتی فیلمی با بازیگری فرید الاطرش نگاه می کردم دلم می خواست که بخش عود نوازی فرید ادامه پیدا کند تا بتوانم به آن بیشتر گوش کنم».

سلمی موفق شد با گوش کردن به موزیسین های مختلف مهارت خود را در عود نوازی افزایش دهد. او نه تنها در خانه عود عربی تحصیل کرد بلکه در موسسه موسیقی عربی در خانه اپرای مصر زیر نظر آهنگساز سرشناس حازم شاهین درس خواند و به همراه او در یک کنسرت در خانه اپرای مصر عود نواخت. سلمی همچنین زیر نظر هنرمندان مصری و غیر مصری مثل نصیر شمه و حازم شاهین و سیمون شاهین و جرج میشل و غیره مسیر آموزش عود را ادامه داد... «در اولین همایش عود نوازان در امارات شرکت کردم. تجربه بسیار مهمی برای من بود و برای اولین بار در یک کنسرت واقعی آواز خواندم و این باعث شد تا اعتماد به نفسم افزایش پیدا کند و مسیر آموزش را ادامه دهم».

سلمی گفت «در حال حاضر با موسسه «تفاتیفی» همکاری می کنم. آنها یک برنامه آنلاین برای آموزش ساز عود دارند که در دسترس همه مردم به ویژه مناطقی است که ساکنان آنجا به موسسه آموزش موسیقی در مصر دسترسی ندارند. در حال فیلمبرداری ویدیوهای آموزش عود نوازی هستیم. این تجربه مایه افتخار من است».

«تفاتیفی» یک پروژه موسیقی کامل یا شبکه اجتماعی موسیقی آنلاین در مصر است و علاقمندان می توانند در کلاس های آموزش آن با حضور اساتید و هنرمندان سرشناس و شناخته شده در حوزه موسیقی در مصر شرکت کنند.

 موسیقی می تواند زندگی ات را زیر و رو کند و این اتفاقی است که برای سلمی افتاد. سلمی در پایان به «المجله» گفت «امیدوارم که از طریق موسیقی بر جان و روان مردم تاثیر بگذارم چون دقیقا این اتفاقی است که هنگام شنیدن آثار بزرگان موسیقی برای من می افتد».