استفاده از فناوری نانو در لباس احرام

حج بی خطر برای دومین سال پیاپی با نوآوری مخترع سعودی
حمد الیامی مخترع سعودی

وزارت حج و عمره سعودی برای دومین سال پیاپی برای لباس احرام از تکنولوژی نانو استفاده می کند. این اقدام با هدف حفظ سلامت زائران بیت الله حرام و حمایت از اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و باکتری و امن تر شدن مراسم حج صورت می گیرد.

حمد الیامی مخترع سعودی پارسال موفق به طراحی این لباس شد که امسال نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

الیامی، ۳۴ ساله در گفتگوی اختصاصی با «المجله» گفت «از فناوری نانو در لباس احرام استفاده کردم تا به «حفظ سلامتی حاجیان و اقدامات دولت برای مهار کرونا» کمک کنم و همچنین می خواستم در تقویت صنایع ملی پیشرفته کشورم سهیم باشم».

این لباس های احرام جدید دارای مزایای زیادی هستند از جمله مانع تکثیر باکتری ها می شوند و ۱۰۰ درصد از پنبه ساخته شده و بیش از ۹۰ بار قابل شستشو بوده و دارای گواهینامه بین المللی «ایزو» و مطابق با استانداردهای سعودی است.

الیامی کارمند سابق وزارت بهداشت سعودی خاطر نشان کرد که با استفاده از فناوری نانو موفق به تولید ماسک صورت و کیف و کفش برای حاجیان شده تا در دومین سال شیوع کرونا امنیت بیشتری داشته باشند.

موسسه پژوهش های حج و عمره سعودی در ۲۰۰۸ از فرش نانویی در کعبه استفاده کرد و این انگیزه ای شد تا الیامی این فناوری را در لباس های احرام به کار گیرد.

دولت سعودی پیشتر مراسم حج امسال را با توجه به شیوع کرونا و بروز گونه های جهش یافته در کشورهای مختلف به شهروندان و ساکنان این کشور محدود کرد.

حمد الیامی مخترع سعودی

 

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس) وزارت حج افزود حداکثر به ۶۰ هزار نفر اجازه حضور در حج امسال را می دهد و تنها افراد ۱۸ تا ۶۵ سال که واکسینه شده باشند می توانند در مراسم حج تمتع امسال شرکت کنند.

سال گذشته دولت سعودی با توجه به شیوع کرونا فقط به هزار نفر اجازه داد تا مناسک سالیانه حج را به جا بیاورند.

قبل از شیوع کرونا و به طور معمول همه ساله بیش از دو میلیون زائر در مراسم سالانه حج شرکت می کردند.

وزارت حج سعودی خاطر نشان کرد «افرادی که واکسینه شده اند با توجه به ضوابط و ساز وکارهای معمول در سعودی در ارتباط با گروه های سنی و واکسیناسیون در حج شرکت می کنند و گواهی واکسیناسیون همه افراد به دقت در سامانه های الکترونیکی وجود دارد و تقلب در این زمینه امکان ندارد».

این نهاد سعودی یادآور شد «اولویت ثبت نام در حج امسال افرادی هستند که طی پنج سال گذشته در این مراسم شرکت نکرده اند».

کاربرد فناوری نانو برای مقابله با کرونا 

الیامی گفت «فناوری نانو در تشخیص و پیشگیری و درمان کرونا و تولید پوشش های حفاظتی کاربرد دارد. پژوهش ها و تحقیقات علمی تازه گفتند که تشخیص کرونا و تولید واکسن از طریق فناوری نانو ساده تر می شود».

به گفته سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جامعه عرب فناوری نانو راهکارهای ارزشمندی برای مقابله با کرونا در اختیار ما قرار داده و علم نانو می تواند در ساختار و عملکرد پروتئین های شاخکی ویروس کرونا در بدن انسان اختلال ایجاد کند و نقش مهارکننده پروتئین شاخکی ویروس کرونا داشته باشد.

دانشمندان نانوذراتی را طراحی کردند که می تواند ویروس را از هوا پاک کند. این نانو ذرات تخریب پذیر و غیر سمی هستند.

یک تیم تحقیقات آلمانی موفق به گیراندازی ویروس ها درون داربست نانوذره ای شدند به طوری که ویروس ها امکان آلوده کردن سلول های میزبان را از دست می دهند.

این نانوذرات فقط ویروس را در حین ورود به سلول های ریه گرفتار می کند.

لباس احرام با استفاده از فناوری نانو

 

برنامه های آینده

الیامی گفت که امیدوار است کارخانه ای برای تولید این محصولات در سعودی احداث کند تا ضمن تولید انبوه شغل برای شهروندان سعودی ایجاد شود.

این مخترع جوان سعودی همچنین امیدوار است که بتواند دفتری برای حمایت از مخترعین تحت ریاست خود او باز کند تا سرعت ثبت اختراع در سعودی افزایش پیدا کند.

او افزود «در این دفتر اختراع های ثبت شده وارد بازار می شود تا مورد استفاده قرار بگیرد و بدین ترتیب در تحول و توسعه اقتصادی و اشتغال زایی سهیم خواهد بود».