ایران پایگاه خود را در مقابل متحدان آمریکا در شرق حلب تقویت کرد

گشت زنی نظامیان روسی و ترکیه در عین العرب

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که ایران و متحدان شبه نظامی آن مواضع خود را در مناطق میان الخفسه و مسکنه در حومه شرقی حلب منتقل کرده‌اند، همزمان، واحدهای نظامی روس و ترک اقدام به گشت زنی در مرز ترکیه و سوریه کردند.

این منبع افزود: تسلیحات و مهمات و موشک‌های زمین به زمین میان برد از غرب فرات به این مناطق منتقل شده‌است و این منطقه است که در طرف مقابل آن نظامیان «قسد» و ائتلاف بین‌المللی حضور دارند.

طبق گزارش دیده‌بان، این دومین بار است که شبه نظامیان در طی ۲۰ روز گذشته، نیروهای کمکی اعزام می‌کنند، بدون اینکه اطلاعات تأیید شده‌ای در مورد اهداف آن اعلام شود.

در حومه شرقی حلب، عملیات جذب و به‌کارگیری با شتاب بیشتری به سود شبه نظامیان طرفدار ایران به رهبری «تیپ فاطمیون» افغانستان در ازای وسوسه‌های مالی و برخی امتیازات ادامه دارد.

دیده‌بان می‌گوید، از زمان افزایش جذب نیرو در اوایل فوریه ۲۰۲۱، تعداد نیروهای جذب شده این شبه نظامیان به حدود ۹۸۵ نفر رسیده‌است.

استخدام در مناطق مسکنه، السفیره، دیرحافر و سایر شهرها و روستاهای شرق حلب متمرکز شده‌است.

شبه نظامیان ایرانی یک پایگاه نظامی روی تپه ای نزدیک کرانه رود فرات، شرق حلب ایجاد کرده بودند. این مکان در مقابل مناطق نفوذ قسد واقع شده‌است. این پایگاه در روستای حبوبه، بین روستای الخفسه و شهر مسکنه، شرق حلب ساخته شده‌است.

نقطه مشترک نظامی متشکل از وسایل نقلیه سنگین، ده‌ها سرباز و یک مرکز فرماندهی مجهز به ارتباطات نظامی است.

«دیده‌بان» همچنین از تأسیس یک نقطه نظامی مشترک برای نیروهای رژیم روسیه و سوریه در سواحل غربی رود فرات در نزدیکی روستای خان الشعر، غرب مسکنه خبر داده بود.

به گفته «دیده‌بان»، این امر برای محدود کردن نفوذ و حضور ایرانی‌ها، با توجه به گسترش و فعالیت شبه نظامیان ایرانی در حومه شرقی حلب و اقدام آنها برای جذب مردم منطقه از طریق تشیع است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین از گشت زنی مشترک نیروهای روسیه و ترکیه در شهر عین العرب (کوبانی) در مرزهای سوریه و ترکیه در شرق فرات خبر داده بود.

در این گشت زنی مشترک که از روستای مرزی آشمه آغاز شد، ۴ خودور زرهی روسیه و ۴ خودرو زرهی ترکیه مشارکت داشتند.