سعودی: فقط واکسینه‌شده‌ها می‌توانند به مراکز خرید ورود کنند

شمارش معکوس جهت اجرای مصوبه مصون سازی بهداشتی برای فعالیت‌ها، رویدادها و تأسیسات دولتی و خصوصی برای مقابله با ویروس کرونا و به منظور حفظ سلامت عمومی که از اول آگوست سال جاری آغاز می‌شود، آغاز شده‌است.

محمد العبدالعالی سخنگوی وزارت بهداشت سعودی تأکید کرد که هیچ تغییری در منحنی عفونت‌های ویروس کرونا در پادشاهی به وجود نیامده است.

وی تأکید کرد که «هدف فعلی ما این است که بیشترین میزان ممکن از جامعه، حداقل یک دوز واکسن دریافت کنند».

العبدالعالی در کنفرانس مطبوعاتی دوره ای دربارهٔ تحولات کرونا در پادشاهی افزود که سهل انگاری در رعایت اقدامات بهداشتی منجر به افزایش میزان مبتلایان می‌شود.

وزارت بهداشت سعودی اعلام کرد که حدود ۱۴٫۵ میلیون نفر دوز اول واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

این وزارتخانه اعلام کرد که واکسن‌ها بی خطر هستند و همه کسانی که این واکسن را دریافت می‌کنند می‌توانند خون اهدا کنند.

 وزارت بهداشت سعودی همچنین از ثبت ۱۰۱۷ مبتلای دیگر خبر داد و آمار مبتلایان به ۴۶۵ هزار و ۷۹۷ بیمار رسید که از این مجموع ۱۰ هزار و ۱۳۲ بیمار بستری و تحت درمان هستند.


 تعداد بیماران بدحال کرونا در سعودی هم به یکهزار و ۵۷۵ نفر رسید.

تعداد بیماران بهبود یافته پس از بهبودی حال ۱۱۳۳تن دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۴۸ هزار و ۹۳ نفر گزارش شد. آمار فوتی‌ها هم پس از مرگ ۱۹ بیمار دیگر ۷ هزار و ۵۷۲ بیمار اعلام شد.

وزارت بهداشت اعلام کرد که افراد چاق مستعد ابتلا به ویروس کرونا و عوارض شدید آن هستند.

وزارت کشور سعودی نیز اعلام کرد که بیش از ۲۷ هزار متخلف در عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در یک هفته ضبط شدند.

 وزارت امور اسلامی، تبلیغ و ارشاد سعودی نیز از بازگشایی ۷ مسجد در مناطق مختلف این کشور که مدتی قبل با مشاهده مواردی از ابتلا به کرونا در بین نمازگزاران به‌طور موقت بسته شده بود، خبر داد.

وزارت امور اسلامی سعودی اعلام کرد کل مساجدی که پس از انجام عملیات ضدعفونی طی ۱۲۷ روز بازگشایی شده‌اند، به هزار و ۵۶۲ مورد رسید.

عبدالرحمن الحسین سخنگوی وزارت بازرگانی سعودی نیز، در جریان کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد که طبق تصمیمی که وزارت بازرگانی این کشور گرفته، از اول ماه اوت (دهم مرداد) افراد واکسینه شده علیه کرونا می‌توانند وارد مراکز خرید شوند. وی افزود: «دریافت حداقل یک دوز از واکسن کرونا می‌تواند مجوز ورود به مراکز تجاری باشد».