«اجلاس ناتو» نسبت به تهدید چین برای سیستم بین‌المللی هشدار داد

همچون اجلاس G7 در کورنوال انگلستان در آخر هفته گذشته، «چالش‌های چینی» و «تهدیدهای روزافزون» روسیه در راس بحث‌های روز گذشته نشست رهبران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل قرار گرفتند.

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از پایان نشست روز دوشنبه در بروکسل، رویکردهای بلندپروازانه چین و افزایش قدرت هسته‌ای نظامی این کشور را عامل چالش‌های ساختاری توصیف کردند. در این بیانیه آمده‌است: «بلندپروازی‌های اعلام شده چین و رویکرد این کشور تهدیدهای ساختاری را برای نظم جهانی به وجود می‌آورد». آنها همچنین نسبت به «سیاست‌های سرکوبگرانه» پکن ابراز نگرانی کردند.

در بیانیه پایانی این اجلاس، رهبران پیمان آتلانتیک شمالی با محکوم کردن تقویت توان نظامی روسیه، ضمن درخواست از مسکو برای احترام به مقررات حقوق بین‌الملل هشدار دادند: «تا زمانی که روسیه به مقررات بین‌المللی احترام نگذارد و به تعهداتش وفادار نباشد، خبری از بازگشت به شرایط عادی نخواهد بود».

جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده، فردا در ژنو با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد.

بایدن گفت: «من فکر می‌کنم طی دو سال گذشته، این درک فزاینده وجود داشته‌است که ما چالش‌های جدیدی داریم. ما یک روسیه داریم که آنگونه که انتظار داریم رفتار نمی‌کند و چین نیز چنین است». وی تأکید کرد، قبل از آغاز اجلاس، «نیاز به هماهنگی بیشتر» بین متحدان داریم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سران عضو این پیمان برای مقابله با تهدیدهای جدید در فضا و فضای مجازی، بازنگری در مفهوم استراتژیک پیمان که در سال ۲۰۱۰ تصویب شده را آغاز کردند. آنها همچنین متعهد شدند که حتی با خروج سربازان از مأموریت آموزشی ناتو، از افغانستان حمایت کنند.