روایتی دردناک از هنرپیشه بازداشتی یمنی در صنعا

انتصار الحمادی

انتصار الحمادی بازیگر و مدل جوان یمنی ۲۰ فوریه در شهر صنعا، پایتخت یمن از سوی شبه نظامیان حوثی بازداشت شد.

 

تعدادی از چهره های سرشناس رسانه ای و قضایی و حقوقی به همراه خالد الکمال وکیل مدافع انتصار الحمادی به ملاقات او رفتند تا درباره دلیل اصلی بازداشت انتصار پرس و جو کنند.

 

انتصار و چند نفر از دوستانش در زندان مرکزی صنعا نگهداری می شوند.

 

عبد الوهاب قطران قاضی دادگستری که قبلا یکی از رهبران ارشد هوادار حوثی ها بود و از آنها جدا شد جزو ملاقات کنندگان بود. او پس از ملاقات با انتصار الحمادی گفت «امروز به زندان مرکزی در صنعا رفتیم تا با انتصار الحمادی دختر جوان شجاعی که مظلومانه و به طور خودسرانه در بازداشتگاه نگهداری می شود ملاقات کنیم. تعدادی از چهره های ادبی و فرهیخته و رسانه ای و روزنامه نگاران زن و مرد و قضات زن و مرد از جمله قاضی احمد سیف حاشد و نیز آقایان عبد الباری طاهر و احمد ناجی النبهانی و حسن الدوله و نادیا الخلیفی وکیل دادگستری و خالد الکمال وکیل انتصار الحمادی و خانم وداد البدوی و غیره جزو ملاقات کنندگان با انتصار الحمادی بودند».

 

قطران خاطر نشان کرد «الحمادی با شجاعت درباره آنچه در بازداشتگاه بر سرش آمده صحبت کرد. او از ظلم و ستم و اقدامات خودسرانه و پرونده سازی گفت و اینکه در ابتدا او را به قاچاق و توزیع مواد مخدر متهم کردند بدون اینکه سند و دلیلی داشته باشند. وقتی که مدرک و سندی علیه او پیدا نکردند پرونده او به بخش دیگری در دادسرا فرستاده شده و دادسرا انتصار را بدون دلیل و مدرک به روسپی گری متهم کرد».

 

قطران توضیح داد «الحمادی گفت که آقای ریاض الاریانی بازجوی او بود و با توجه به نداشتن دلیل و مدرک او را آزاد کرد. دادسرا با آزادی انتصار مخالفت کرد و پرونده به مسئول دیگری فرستاده شد. اما انتصار در دادسرا از تمامی حقوق خود محروم شده و حتی حق برخورداری از محاکمه عادلانه ندارد».

 

این قاضی دادگستری در ادامه گفت «در محل بازداشتم فقط کیف پول سفیدم و موبایلم را پیدا کردند». قاضی افزود «از انتصار پرسیدم چطور با تو رفتار می کنند؟ انتصار جواب داد که رفتارشان خوب است اما وقتی بازداشتم کردند به من چشم بند زدند و مجبورم کردند زیر چند ورقه که نفهمیدم چه بود را امضا کنم. من و دوستانم را بردند به چند خانه و گفتند اینجا بخورید و بخوابید و با افرادی که توی خانه ها هستند گرم بگیرید. به آنها گفتم این اسمش روسپی گری است. گفتند این کار را برای خدمت به کشور انجام دهید. وقتی انتصار جمله آخری را گفت همه شوکه شدیم. آیا واقعا سقوط اخلاقی به این حد رسیده است»؟

 

قاضی دادگستری در پایان گفت «انتصار الحمادی بیشتر از ۳ ماه پیش بازداشت شده و هیچ مدرک و سند حقوقی به جز هوچی گری و نژاد پرستی و اقدامات خودسرانه برای بازداشت او وجود ندارد چون مادرش اهل اتیوپی است».

 

خالد الکمال وکیل مدافع انتصار به دلیل دفاع از موکل خود تهدید شد. انتصار همچنان در بازداشت به سر می برند در صورتیکه اتهام مطرح شده علیه او و دوستانش مبنی بر تشکیل یک گروه روسپی گری باطل است.

 

ماموران در وسایل همراه انتصار و دوستانش فقط یک کیف دستی پیدا کرد که در آن گوشی انتصار بود. بازجویی از انتصار و دوستانش با چشم بند شروع شد و آنها مجبور شدند پای برگه بازجویی را با چشم بسته امضا کنند.

 

وکیل مدافع انتصار الحمادی در معرض تهدید و فشار قرار دارد و انتصار الحمادی از تمامی حقوق خود به عنوان زندانی محروم شده است. پرونده او در ابتدا به دادسرای جنایی و بعد به دادسرای منطقه غربی فرستاده شد. بررسی این پرونده از سوی دادسرای منطقه غربی بیانگر این است که اتهام قاچاق مواد مخدر ساختگی و دروغ بود.

 

نهادهای حقوق بشری تصمیم دستگاه های ذیربط برای انجام تست بکارت برای انتصار را محکوم کردند. شبه نظامیان حوثی اعلام کردند که تست بکارت انتصار به عنوان دلیلی برای اثبات فعالیت های روسپی گری انجام خواهد شد.

 

موسسات حقوق بشر گفتند با توجه به تعریف سازمان عفو بین الملل این اقدام یک جنایت و تجاوز جنسی است.

 

سردرگمی حوثی ها در پرونده انتصار الحمادی نشان می دهد که یک دستگاه با نفوذ پشت پرونده انتصار و افترا زدن به او است.