فایل صوتی لو رفته جواد ظریف

وزیر خارجه ایران در یک فایل صوتی ضبط شده از نقش قاسم سلیمانی ستمگر که یکسال پیش به دست آمریکایی ها در عراق کشته شد گلایه کرده است. نقش آفرینی سلیمانی با آغاز جنگ داخلی در سوریه پررنگ تر شد. ظریف در این نوار لو رفته منسوب به او غلبه میدان بر دیپلماسی را تایید کرده و افزود من دیپلماسی را بیشتر برای میدان هزینه کردم تا میدان برای دیپلماسی هزینه شده باشد.

ظریف در این فایل صوتی تاکید کرد که هدف سلیمانی و روسیه این بود که در مذاکرات هسته ای وین کارشکنی و از نزدیکی بین ایران و آمریکا جلوگیری کنند.

مهم ترین بخش نوار صوتی ظریف این است که جان کری وزیر خارجه دوره اوباما به او گفته که ۲۰۰ بار اسرائیل در سوریه به ایران حمله کرده است.

اول اینکه هیچ چیزی در ایران اتفاقی یا از طریق گزارش و تحقیق یک خبرنگار به بیرون درز نمی کند. پس حتما پشت انتشار این فایل صوتی اهداف معینی وجود دارد. اظهارات ظریف انحرافی است. او می خواهد افکار عمومی غرب را منحرف کند و این یکی از اهرم های اصلی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی است و ظریف در راس این دستگاه دیپلماسی قرار دارد. گلایه ظریف از غلبه میدان بر سیاست و انتقاد از سلیمانی واقعا مضحک است اما هیچ کس فریب این حرف ها را نمی خورد؛ آنهم در شرایطی که اسد الله اسدی «دیپلمات» ایرانی به اتهام تهیه و انتقال مواد منفجره برای بمبگذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس در ۲۰۱۸ محاکمه شد.

در این نوشته مجالی برای اشاره به تمامی اقدامات و عملیات تروریستی رژیم ایران نیست. فعالیت های تروریستی تنها ابزار «دیپلماسی» حکومت آخوندها است که آن را با مهارت تمام اجرا کردند. چه کسی اوایل دهه هشتاد میلادی عملیات آدم ربایی نیروهای خارجی در لبنان را انجام داد؟ حملات پاریس در اواسط دهه هشتاد میلادی و طرح ترور عادل الجبیر سفیر سعودی در واشنگتن در ۲۰۱۱ کار چه کسی بود؟ علاوه بر اینها عملیات تروریستی فراوان دیگری هم از سوی رژیم ایران انجام شده که برخی شناسایی و شناخته شدند و برخی هنوز ناشناس هستند. ضمنا اسم گروه های شبه نظامی «شیعی» در بسیاری از کشورهای عربی را چه باید گذاشت؟ این گروه ها تحت نظارت و مدیریت بسیار دقیق و حساب شده رژیم ایران هستند. حالا باید دید که ظریف دقیقا از چه چیزی گلایه دارد؟

ظریف گفت سلیمانی و روسیه در برجام کارشکنی کردند. اما واقعیت خلاف این ادعا را نشان می دهد. ایران که در ۲۰۱۵ برجام را امضا کرد سود صدها میلیون دلاری به جیب زد که صرف تامین مالی سپاه پاسداران و سپاه قدس به خصوص در عملیات فرامرزی از سوریه و لبنان گرفته تا عراق و یمن می شود. بنابراین چطور می شود مرد شماره یک در ایران به قول ظریف در اجرای برجام کارشکنی کند؟

ظریف می خواست چهره دستگاه دیپلماسی ایران که خودش نماینده آن است را نشان دهد. ظریف می خواست بگوید که سلیمانی و سپاه به او ظلم کرده اند. ظریف با این نوار درز شده می خواست تمام دنیا را فریب دهد و بگوید که اگر سلیمانی نبود او می توانست سیاست ایران را تغییر دهد. اظهارات ظریف مروج دیدگاه غالبی است که می گوید ایران دو جناح متقابل دارد: اصولگران تندرو که در راس آنها سلیمانی است و اعتدال گرایان مثل پرزیدنت روحانی و خود ظریف. این دیدگاه درست نیست چون همه می دانند که در رژیم های استبدادی تمام تصمیمات و ریزه کاری ها توسط یک نفر گرفته می شود. این یک نفر در ایران خامنه ای است. همه می دانیم که برنامه هسته ای در دوره یک رئیس جمهور اصلاح طلب دیگر یعنی پرزیدنت خاتمی توسعه قابل توجهی یافت.

گویا نوار صوتی ظریف پیام دیگری خطاب به گروهی از آمریکایی ها داشت که مخالف اصلاح برجام و لغو تدریجی و سپس کامل تحریم ها هستند. همان گروهی که رژیم ربوده شده توسط سلیمانی را برنمی تابند.

اما گروهی که برای برجام و حکومت آخوندی ذوق زده هستند می توانند به بهانه نوار صوتی لو رفته خواستار مصالحه ایران و آمریکا شوند. بخش نگران کننده در این فایل صوتی درباره جان کری و ماجرای افشای اطلاعات مربوط به عملیات نظامی اسرائیل علیه مواضع ایران در سوریه به ظریف است.

گفتنی است که کری هیچ گاه با ایران قطع رابطه نکرد و در دوره ترامپ هم با ظریف رایزنی می کرد. کری متهم شده که خلاف سیاست خارجی کاخ سفید درباره ایران عمل می کند. کری گفت که اطلاعات نظامی به ظریف نداده اما این منکر نمی شود که کری از حامیان رژیم آخوندی و برجام و نزدیکی روابط بین ایران و آمریکا است. مساله این است که دولت آمریکا در دوره اوباما و بایدن دشمنان خود را بر متحدانش ترجیح می دهد.

کری و مالی و کال معاون وزیر دفاع آمریکا خاورمیانه را به سمت و سویی هدایت می کنند که در دوره اوباما آغاز شد و ترامپ در مسیر تحقق آن کارشکنی کرد اما حالا بایدن آن مسیر را ادامه می دهد و احتمالا سرانجام ایران به بمب هسته ای دست پیدا کند.