زاهی حواس؛ کاشف رازهای فراعنه و ماجراجویی با مومیایی ها

دولت سعودی از او به خاطر سخت کوشی تجلیل کرد
زاهی حواس باستان شناس سرشناس مصری

 

دکتر زاهی حواس باستان شناس معروف مصری با شور و شوق شاهد رژه مومیایی های فراعنه از موزه مصر در میدان التحریر به موزه تمدن بود. او پیش از این مراسم گفته بود که انتقال ۲۲ پادشاه از فراعنه بزرگ ترین رویداد در مصر است.

 

حواس به عنوان یکی از مراجع باستان شناسی مصر و کاشف رازهای سر به مهر فراعنه و مصریان باستان شناخته می شود. خلاصه ای از بیوگرافی و سوابق کاری زاهی حواس از این قرار است:

 

-زاهی حواس در روستای کوچکی نزدیک شهر دمیاط در مصر چشم به جهان گشود.

 

-او اوایل دوست داشت وکیل شود اما در ۱۹۶۷ موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته ادبیات یونان و روم باستان دانشگاه اسکندریه شد.

 

-حواس در ۱۹۷۹ در رشته مصر شناسی دانشگاه قاهره کارشناسی ارشد گرفت.

 

سوابق شغلی 

-زاهی حواس در سن ۳۳ سالگی به عنوان بازرس در اهرامات جیزه کار کرد.

 

-او برای تحصیل در رشته مصر شناسی دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا بورس فولبرایت گرفت.

 

-زاهی حواس در ۱۹۸۳ مدرک کارشناسی ارشد در رشته ادبیات مصر شناسی و آثار باستانی سوریه و فلسطین اخذ کرد.

 

-این باستان شناس مصری در ۱۹۸۷ مدرک دکترا در رشته مصر شناسی گروه مطالعات عالی هنر و آثار باستانی دریافت کرد.

 

-زاهی حواس در ۱۹۸۸ در رشته باستان شناسی و تاریخ و فرهنگ مصری دانشگاه آمریکایی در قاهره و دانشگاه های کالیفرنیا و لس آنجلس تحصیل کرد.

 

-او در ۱۹۹۸ به عنوان بازرس مجموعه اهرام جیزه مشغول به کار و بعدها مدیر این بخش شد. زاهی حواس در ۲۰۰۲ به عنوان دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر آغاز به فعالیت کرد.

 

-زاهی حواس در اواخر ۲۰۰۹ از سوی حسنی مبارک رئیس جمهور اسبق مصر ارتقای رتبه گرفت و به سمت معاون وزیر فرهنگ تعیین شد.

 

-او در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۱ در بحبوحه اعتراضات و قیام مردمی وارد موزه مصر شد و دید که تعدادی از غرفه های موزه به سرقت رفته و بخشی دیگر تخریب شده است. او خواستار دخالت پلیس برای تامین امنیت موزه شد.

 

-زاهی حواس وزیر مشاور در امور آثار باستانی شد. این پست دولتی توسط مبارک در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۱ ایجاد شد و بخشی از جابجایی وزاری در جریان اعتراضات مصری در ۲۰۱۱ به شمار می رفت.

 

-حواس در ۳۰ مارس ۲۰۱۱ در سمت وزیر آثار باستانی تعیین شد.

 

-او سپس به عنوان استاد دانشگاه در مصر و برخی کشورهای جهان شروع به تدریس کرد. فعالیت های زاهی حواس بر رشد گردشگری خارجی در مصر متمرکز و در این راستا همکاری بین حواس و وزارت گردشگری آغاز شد. زاهی حواس ستون نویس روزنامه ها و نشریه های مختلف بود و هم اکنون نیز به عنوان باستان شناس و مشاور حوزه باستان شناسی فعالیت می کند.

 

-زاهی حواس در تالیف کتاب های گوناگون درباره مصر شناسی سهیم بوده و خود او هم چندین کتاب تالیف کرده که در این میان می توان به کتاب های «نفرین فراعنه»، «ماجراجویی هایم با مومیایی ها»، «فرعون توت عنخ آمون» و «گنجینه هایی در قبر» اشاره کرد. صدور کتاب اخیر با نمایشگاه بزرگ آثار باستانی در بریتانیا همزمان شد. زاهی حواس همچنین مقالاتی درباره توت عنخ آمون در نشریه «مصر القدیمه» نوشته است. این مجله هر پانزده روز یکبار منتشر می شود.

 

اکتشافات 

-زاهی حواس در بسیاری از اکتشافات تازه باستانی از جمله گورستان های سازندگان اهرام در جیزه مصر و دره مومیایی های طلایی در جیزه و هرم خوفو شرکت کرد. 

 

-او مدیر پروژه ای برای سی تی اسکن مومیای توت عنخ آمون فرعون مصر بود.

 

-گروهی به سرپرستی زاهی حواس از اجساد مومیایی شده فراعنه سی تی اسکن می کنند تا بدین ترتیب شاید بتوانند به برخی از رازهای زندگی و مرگ فراعنه و خدایان مصر باستان مثل حتشپسوت و نفرتیتی پی ببرند.

 

-زاهی حواس در راستای حفظ آثار باستانی مصر تلاش گسترده ای انجام می دهد و همواره خواستار بازگشت قطعات و آثار باستانی مصر در خارج کشور مثل موزه برلین به مصر است. مجسمه نفرتیتی اکنون در موزه ای در برلین نگهداری می شود. زاهی حواس همچنین برای تنظیم و سامان دهی به کاوش و حفاری های باستان شناسان تلاش می کند تا این آثار غارت نشوند.

 

-حفظ آثار باستانی مصر دغدغه اصلی زاهی حواس است. او در اوج سرقت و چپاول آثار تاریخی مصر گفت «من میهن پرست نیستم اگر دست روی دست بگذارم و اجازه بدهم که این آثار تاریخی در سایه نبود امنیت دزدیده شوند».

 

بزرگداشت و قدردانی 

-دولت سعودی از زاهی حواس مصر شناس معروف به خاطر سخت کوشی در راستای حفظ و صیانت از آثار تاریخی قدردانی کرد. 

 

-حواس به خاطر پروژه مرمت مجسمه اسفنکس به جایزه درجه یکم دولت مصر دست یافت.

 

-لوح طلایی آکادمی دستاوردهای آمریکا و ابلیسک شیشه ای محققان آمریکایی در ۲۰۰۲ به زاهی حواس به خاطر تلاش های او در حفظ آثار باستانی مصر اهدا شد.

 

-زاهی حواس به عضویت بین المللی آکادمی علوم طبیعی روسیه (RANS) دست یافت و در ۲۰۰۶ در فهرست صد چهره تاثیرگذار جهان از سوی مجله تایم قرار گرفت.