سمپوزیوم بین المللی طویق با حضور ۲۰ مجسمه ساز در ماه نوامبر

سمپوزیوم در فضای باز و خلاقانه با حضور مجسمه سازان برگزار می شود (واس)

۲۰ مجسمه ساز حرفه ای از سعودی و کشورهای جهان در سومین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی طویق شرکت می کنند.

این رویداد تحت عنوان «فضای شاعرانه»‌ توسط برنامه «ریاض آرت»‌ از ۱۰ نوامبر تا ۶ دسامبر ۲۰۲۱ در درعیه برگزار می شود.

سمپوزیوم مجسمه سازی دومین برنامه «ریاض آرت» برای حمایت از هنرمندان در حوزه مجسمه سازی است. هنرمندان آثاری با الهام از محیط پیرامون خلق می کنند. این رویداد در فضای خلاقانه برگزار می شود و به روی عموم باز است. آثار هنری پس از پایان فعالیت سمپوزیوم از ۲ تا ۶ دسامبر به نمایش گذاشته می شود و بعد در شهر ریاض نصب خواهد شد.

۱۲ جلسه بحث و گفتگو با حضور شمار فراوانی از هنرمندان سرشناس و دست اندر کاران هنر مجسمه سازی در حاشیه سمپوزیوم برگزار می شود و آنها تجارب هنری خود را با بازدید کنندگان به اشتراک می گذارند و درباره مکتب های گوناگون و گرایش های متنوع مجسمه سازی در جهان صحبت می کنند. برنامه های فرهنگی و آموزشی متنوع دیگری برای جذب دانش آموزان و دانشجویان و آشنایی آنان با مجسمه سازی و مهارت ها و ابزارها و فناوری های این حوزه برگزار خواهد شد.

مجسمه سازان کارکشته در سعودی و کشورهای دیگر که بیش از ۵ سال سابقه کار در این حوزه دارند و در رویدادهای هنری شرکت کردند از اول آوریل تا ۷ مه برای شرکت در سمپوزیوم سعودی از طریق آنلاین ثبت نام می کنند.

فرم های تقاضا توسط کمیته مستقل کارشناسان و صاحبنظران در حوزه هنری و تندیس سازی بررسی و فهرست نهایی هنرمندان شرکت کننده پس از ارزیابی نهایی ارزیاب هنری این سمپوزیوم علی جبار اعلام می شود.

اعضای هیات داوری از کریستیانا کولو مدیر نمایشگاه ملی هنر مدرن و معاصر رم و نیکلاس کلنان مدیر نگارخانه ملی لندن و یوکو هاسگاوا مدیر هنرهای موزه هنرهای معاصر قرن بیست و یکم در کانازاوای ژاپن و مارینا لوشاک مدیر موزه هنرهای زیبای پوشکین در مسکو و ایکه اشمیت مدیر گالری های اوفیزی در فلورانس ایتالیا تشکیل می شود.

سومین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی طویق دومین برنامه پس از همایش «نور ریاض» در نمایشگاه «ریاض آرت» است. «ریاض آرت» از جمله ۴ طرح کلان در ریاض است که توسط ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین اعلام شد و زیر نظر شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد اجرا می شود. «نور ریاض» که یکی از پروژه های هنری بزرگ سر باز در جهان است در راستای بهبود سطح کیفت زندگی در ریاض با توجه به اهداف چشم انداز ۲۰۳۰ و توجه به مسائل فرهنگی و هنری اجرا می شود.

بیش از ۱۰۰۰ اثر هنری و شاهکار هنری هنرمندان سعودی و دیگر کشورهای جهان در قالب ۱۲ نمایشگاه هنری به نمایش گذاشته می شود. این برنامه بخشی از «نور ریاض» است.