محمد محمود آل خاجه؛ اولین سفیر امارات در اسرائیل

محمد محمود آل خاجه

نام محمد محمود آل خاجه به عنوان اولین سفیر امارات متحده عربی در اسرائیل در تاریخ ثبت و او پس از امضای توافق صلح بین دو کشور در سپتامبر ۲۰۲۰ برای این سمت تعیین شد.

 

محمد محمود آل خاجه دیپلمات اماراتی 

 

 *دیپلمات وزارت امور خارجه امارات

* متولد ۱۹۸۰ در ابوظبی، پایتخت امارات

* متاهل و صاحب ۴ فرزند

* کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه نورث ایسترن بوستون آمریکا

* کارشناسی ارشد مدیریت انرژی دانشگاه وین

* تصدی چندین پست در وزارت خارجه و همکاری بین الملل از جمله ریاست شورای بودجه و عضو «شورای امور سیاسی» و عضو کمیته دیپلماتیک «شورای امور سیاسی».

 

دیپلمات برجسته 

آل خاجه دیپلمات ارشد و برجسته و باتجربه وزارت خارجه امارات است.

او ریاست چندین برنامه دیپلماتیک وزارت خارجه امارات را عهده دار بوده است.

آل خاجه همواره در نشست ها و مذاکرات بین مراکز تصمیم ساز وزارت خارجه و هیات های خارجی حضور داشت و مناسبات گسترده ای با شمار فراوانی از دیپلمات های خارجی دارد.

او در کنار فعالیت در وزارت خارجه امارات در مجامع آکادمیک نیز شرکت می کند و از ۲۰۱۸ عضو هیات امنای دانشگاه سوربن ابوظبی است.

 

«روز تاریخی» مراسم سوگند  

شورای وزیران امارات ماه فوریه با گشایش سفارت این کشور در اسرائیل موافقت کرد و اسرائیل نیز از افتتاح سفارت در ابوظبی خبر داد. وزارت خارجه امارات پیشتر اعلام کرد که مراسم گشایش سفارت کشور در تل آویو با توجه به محدودیت های تردد کرونایی به تاخیر افتاده و با وزارت خارجه اسرائیل در این زمینه هماهنگی می کند.

دولت امارات در همان ماه فوریه از افتتاح سفارت اسرائیل و معرفی سفیر خود خبر داد و گفت محمد محمود آل خاجه به عنوان اولین سفیر امارات در اسرائیل در مراسمی با حضور شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رییس امارات و رییس شورای وزیران و حاکم دبی و نیز شیخ منصور بن زاید معاون رییس مجلس وزیران و وزیر امور ریاستی سوگند یاد کرد.

گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با سفیر امارات در تل آویو از ورود سفیر امارات به تل آویو به عنوان «یک روز تاریخی دیگر در خاورمیانه و گام بزرگ در مسیر تقویت صلح بین مردم و کشورها» یاد کرد.

تبادل سفیر بین دو کشور در راستای برقراری مناسبات دو جانبه و اجرای توافق صلح بین اسرائیل و امارات در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ در کاخ سفید انجام می شود. توافق صلح دو جانبه زیر نظر دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا امضا شد.