نماینده پارلمان لبنان به المجله: تشکیل کابینه دست رژیم ایران است

نهاد المشنوق خواستار حمایت از طرح رهبر مسیحیان مارونی لبنان شد
نهاد المشنوق نماینده پارلمان لبنان

گره های کلاف سردرگم بحران سیاسی در لبنان باز نمی شوند و هر روز کورتر می شود. تلاش ها برای تشکیل دولت جدید در لبنان تا هنگام انتشار این مصاحبه به نتیجه نرسیده است. در این میان نهاد المشنوق وزیر سابق و نماینده بیروت در پارلمان لبنان خواستار «آغاز نبرد در راه استقلال لبنان برای رهایی از هیمنه سیاسی ایران بر مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیری در لبنان» شد. او همچنین خواهان «تشکیل یک جبهه ملی سیاسی در حمایت از بشاره پطرس الراعی رهبر مذهبی مسیحیان مارونی کشور» شد.

بشاره پطرس الراعی چندی پیش خواستار «اعلام بی طرفی لبنان و برگزاری نشست بین المللی درباره لبنان» شد.

نهاد المشنوق گفت «پطرس الراعی به صدای انقلاب و صدای لبنانی های تحول خواه و به پا خاسته تبدیل شده است». او افزود‌ «شمار فراوانی از نیروهای تحول خواه و آزادی خواه که در عرصه سیاسی حضور دارند در حال رایزنی برای تشکیل جبهه ملی استقلال طلب و مقابله با اشغالگری سیاسی و پولی و اقتصادی ایران در لبنان هستند». نماینده پارلمان لبنان خاطر نشان کرد «مردم لبنان اینک دو گزینه دارند: رویارویی یا تسلیم شدن».

«المجله» با المشنوق نماینده لبنانی در گفتگوی یک ساعته به بررسی دیدگاه های وی درباره راهکارهای سیاسی در لبنان و موانع پیش روی سعد حریری برای تشکیل کابینه و خروج لبنان از بن بست کنونی پرداخت. متن گفتگو در زیر می آید:

 

نهاد المشنوق نماینده پارلمان و سعد حریری که مامور تشکیل کابینه جدید شد

 

 

شما گفتید که کابینه جدید تا اواسط تابستان تشکیل نمی شود. چرا؟

من این را به سعد حریری در جریان گفتگو و مذاکرات پارلمان گفتم و بعد موضوع را در رسانه ها مطرح کردم. به سعد حریری گفتم که مامور کردن او برای تشکیل کابینه «دام» است. جای تاسف دارد که حریری نپرسید چرا.

رژیم ایران اجازه نمی دهد دولت جدید در لبنان تشکیل شود. این حکایت درازی است که در لبنان به آن عادت کردیم، این رویه از دوره نخست وزیری نجیب میقاتی آغاز شد تا دوره نخست وزیری تمام سلام و دوره دوم نخست وزیری سعد حریری ادامه داشت. رژیم ایران به دنبال استفاده از مساله تشکیل دولت لبنان به عنوان کارت گفتگو با آمریکا است.  با توجه به اینکه ۸۰ درصد مجلس ایران دست تندروها افتاده هر گونه نرمش خارجی یا داخلی در ایران منجر به تقویت موضع امثال حسن روحانی یا محمد جواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری می شود که به ظاهر اصلاح طلب هستند.

حالا درست است که پرزیدنت عون و جبران باسیل برای تهییج احساسات مسیحیان و جوسازی تمایل رویارویی با حریری دارند اما عون و باسیل جنبه ویترینی دارند. موضوع تعطیلی کابینه دست این دو نفر نیست بلکه حزب الله اگر اراده کند کابینه با رایزنی یا فشار بر گروه ها تشکیل می شود.

نکته دیگری که کسی به آن اشاره نکرده این است که حزب الله هنوز فهرست کاندیداهای مستقل در کابینه را معرفی نکرده است. در میان گروه های سیاسی فقط حزب الله تا حالا این لیست را نداده است. پس در این شرایط نمی توان از تشکیل کابینه صحبت کرد.

 

لبنان تحت اشغال سیاسی رژیم ایران 

مشکل بعدی درباره مساله الثلث المعطل یا یک سوم معطل است. این عبارت به معنای دست یابی یک گروه یا جریان سیاسی به یک سوم کرسی های وزارتی است که به واسطه آن می تواند با عدم حضور در جلسات مانع رسیدن به حد نصاب برای تشکیل جلسه شود. گروهی که یک سوم معطل به اضافه یک کرسی داشته باشد در واقع نقش کلیدی در استعفا یا عدم استعفای دولت دارد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان سفر محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش به روسیه از او درباره دیدگاه ایران در خصوص تشکیل دولت لبنان پرسید. در آن زمان اختلاف بر سر همین مساله الثلث المعطل بود و روس ها نمی خواستند که کرسی های الثلث المعطل به دست جبران باسیل بیفتد. لاوروف از ظریف خواست تا کاری در این خصوص انجام دهد. ظریف در پاسخ گفت ایران در امور متحدانش دخالت نمی کند.

«این حرف مسخره است». معنای اظهارات ظریف این است که ایران خیرخواه ترین کشور دنیا است و در مسائل متحدانش نه دخالت می کند، نه به آنها تسلیحات و فاینانس و نه خط سیاسی می دهد. تمام این رویدادها نشان می دهد که کابینه لبنان پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن اعلام نمی شود.

گفتگوی جدی بین آمریکا و ایران قبل از انتخابات بعید به نظر می رسد و احتمال دارد اولین دور مذاکرات در ماه ژوئیه یا اوت انجام شود. از سوی دیگر، دولت بایدن ایران را به رویکرد تندروی و افراطی تشویق می کند. اگرچه ترامپ متهم به آشوبگری است اما اگر هنوز او روی کار بود رویکرد متفاوتی در پیش می گرفت و با ایران سخت گیری می کرد.

ضمنا اشاره به این نکته هم بد نیست که دموکرات ها ۱۶ سال کنترل دولت آمریکا را به دست گرفتند: بیل کلینتون ۸ سال، باراک اوباما ۸ سال اما نتیجه عملکردشان درباره ایران چه بود؟ برجام نافرجام. رژیم ایران به دلیل همین بی اعتنایی آمریکا رویه تهاجمی تر در پیش گرفت و به تجاوزگری در منطقه ادامه داد. حمله های حوثی ها، شبه نظامیان ایران در خاک سعودی متوقف نشده و این رویکرد تهاجمی ایران بیانگر وجود تساهل و تسامح با رژیم است.

 

نهاد المشنوق و میشل عون رییس جمهور لبنان

وزارت کشور  

چرا جریان وابسته به رییس جمهور اصرار دارد وزارت کشور دست آنها باشد؟

وزارت کشور یک پست کلیدی در لبنان است. با توجه به تجربه پنج ساله ام در وزارت کشور باید گفت که تمام مردم گذرشان به وزارت دارایی و وزارت کشور می افتد. دار و دسته رییس جمهور فکر می کنند که اگر کنترل وزارت کشور دستشان باشد می توانند سکان دستگاه های امنیتی را به طور کامل در اختیار بگیرند و در این رویارویی موضع قوی تری داشته باشند. میشل عون و یارانش نمی خواهند وزارت کشور را از چنگ جریان المستقبل در بیاورند. آنها به فکر تسلط بر وزارتخانه های امنیتی هستند چون ارتش و فرمانده ارتش زیر نظر آنها نیستند پس به دنبال تسلط بر وزارت دفاع هستند. اما مساله اینجاست که فرمانده ارتش کلید دار اداره امور و اوضاع است.

مبارزه با فساد 

پرزیدنت عون همواره در اظهاراتش درباره اراده و عزم خود برای مبارزه با فساد صحبت می کند. مبارزه با فساد در لبنان چگونه انجام می شود؟ چون پرزیدنت عون ساز و کارهای دستگاه قضایی که به تایید شورای عالی قضایی رسید را نپذیرفته است.

رییس جمهوری با توجه به مناسبات حزبی اش ساز و کار و تشکیلات قضایی که به تایید شورای عالی قضایی و وزیر دادگستری رسید را نپذیرفته و این ساز وکارها معطل مانده اند. این مساله گواه این است که مسئولیت پذیری رییس جمهور صفر است. پرزیدنت عون یکی از طرف های تنش زا و درگیر در کشمکش های جاری در لبنان است و او سلایق و منافع حزبی خود را در قالب مفاد قانون اساسی اجرا می کند. اما اصل ماجرا این نیست. مشکل اصلی این است که عرصه سیاست در لبنان تحت اشغال ایران است. صحبت درباره این جزئیات بی فایده است چون ما در حال حاضر نیاز داریم تا مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیری را از دست رژیم ایران پس بگیریم و بعد نوبت به رییس جمهور می رسد.

انفجار بندر بیروت 

قاضی جدید برای هدایت تحقیق درباره انفجار بندر بیروت تعیین شد. آیا گمان می کنید تحقیقات در این باره به نتیجه می رسد؟

شک دارم که به نتیجه برسد. اول: بندر بیروت در واقع یک منطقه حفاظت شده است. ۲ هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم وجود داشته که از این مجموع فقط ۵۰۰ تن منفجر شد. به عبارت دیگر ۲ هزار و ۲۵۰ تن نیترات آمونیوم از این بندر خارج شده است. اما چگونه؟

دو راه وجود دارد: مسیر دریایی یا زمینی. مقصد این محموله اگر از راه دریا منتقل شده کشورهایی مثل کویت و بریتانیا و آلمان و نیجریه و لاگوس هستند که همه اینها از وجود سازمان های وابسته به حزب الله در خاک خود خبر دادند.

مساله دیگر این است اگر محموله نیترات آمونیوم از مسیر زمینی منتقل شده باز این سوال مطرح می شود که چطور یک کامیون وارد بندر می شود و محموله ای به این حجم و خطرناک را بارگیری می کند. چه کسی مسئول تخلیه و تحویل بار است؟ آیا شخص مسئول مجوز رسمی برای این کار دارد؟

بنابراین می توان گفت سیستم حاکم بر بندر بیروت و کشور عملیات بارگیری و ورود و خروج محموله نیترات آمونیوم را هدایت کرد. همه می دانیم که حکومت سوریه ۱۵ سال پیش خاک لبنان را ترک کرد و اینک قادر به هدایت و تنظیم و اجرای عملیات به این بزرگی و خطرناکی نیست. محموله نیترات آمونیوم از هفت سال پیش در بندر بیروت نگهداری می شده. با این اوصاف می توان گفت حزب الله از طریق کانال های واسطه و شبکه ای که برای خود در بندر بیروت و بیرون بندر دست و پا کرده تسهیلگر خروج نیترات آمونیوم بوده و حزب الله این محموله را سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به بندر بیروت آورده است چون در آن زمان رژیم سوریه در برابر مردم کم آورد و مهمات و اسلحه کافی برای حمله به مخالفان و مردم به پا خاسته نداشت. در آن زمان رژیم سوریه از بشکه های انفجاری برای حمله به مردم استفاده کرد.

سوالی که مطرح می شود این است: چه کسی مسئول ورود و بارگیری و تحویل کامیون های سوریه در منطقه بقاع یا مناطق مرزی بین سوریه و لبنان بود.

این پروسه جامعی است که توسط یک سیستم امنیتی یکپارچه انجام می شود. کار یک نفر و دو نفر نیست. اینجا موضوع هفت سال است. محموله هفت سال نه چند روز در بندر بیروت نگهداری شده. قاضی پرونده و نیز افرادی که بازداشت شدند باید پاسخ سوال مطرح شده را بدهند.

همه می دانیم که ماجرا از چه قرار است. اما آیا کسی جرات دارد علنا بگوید در بندر بیروت چه خبر بوده است؟

 

از طرف دیگر اگر وقوع یک حمله هوایی اسرائیلی در کار باشد تحقیق بین المللی در این پرونده راه به جایی نخواهد برد. یک روزنامه اسرائیلی اولین خبر درباره وقوع انفجار را منتشر کرد و پرزیدنت ترامپ هم درباره خبر منتشر شده اظهار نظر کرد اما یک ساعت بعد اظهار نظر ترامپ و خبر روزنامه اسرائیلی حذف شد. گفته شد که این دو خبر «تخمین و گمانه زنی» بود و شامل اطلاعات دقیق نبود.

حالا به تصاویر ماهواره ای می رسیم که می توانند در شناسایی آنچه اتفاق افتاد کارساز باشند. این عکس ها کجا هستند؟

ضمنا گزارش گروه اف بی آی که در تحقیقات اولیه حضور داشت کجاست؟

خلاصه اینکه قاضی جدید این پرونده به چه مراجعی استناد می کند؟ اگر گزارش قاضی جدید شامل اطلاعات مفصل و جدی در مورد دست داشتن حزب الله یا سیستم امنیتی حزب در انفجار باشد آیا قاضی جرات می کند نتایج را علنا اعلام کند؟ به نظر من هیچ یک از قضات جرات چنین کاری ندارند.

از این رو، از همان ابتدا اعلام کردم که باید کمیته بین المللی درباره انفجار بندر بیروت تحقیق کند و آمریکا در این کمیته حضور نداشته باشد.

 

نهاد المشنوق و بشاره پطرس الراعی رهبر مذهبی مسیحیان مارونی لبنان

 

 

نبرد برای استقلال

چندی پیش اعلام کردید که نبرد در راه استقلال لبنان برای رهایی از هیمنه سیاسی و اشغالگری ایران آغاز شده است. آیا این دیدگاه با طرح بشاره الراعی همسویی دارد؟

بنده از حامیان بشاره پطرس الراعی هستم. طرح الراعی درباره (اعلام بی طرفی لبنان و برگزاری نشست بین المللی درباره لبنان) تنها گزینه خروجی برای مردم لبنان است. گزینه دیگری وجود ندارد. جنبه راهبردی این طرح تنظیم یک استراتژی دفاعی و نه تهاجمی است. الراعی از حامیان تجاوزگری به حزب الله نیست. بنده نیز چندین سال است که بحث تنظیم یک برنامه راهبردی دفاعی را مطرح کردم.

بشاره پطرس الراعی (رهبر مذهبی مسیحیان مارونی لبنان) خواهان یک راهکار غیر خشونت آمیز است. او خواستار فتنه گری یا اقدام نظامی نیست بلکه فراخوان وی درباره راهکار مسالمت آمیز و قانونمند و استناد به پیمان طائف است. الراعی خواستار تنظیم یک برنامه راهبردی دفاعی برای «پس گرفتن حکومت مشروع» شد. طبیعا ما با این طرح موافقیم.

مساله دیگری که اینجا وجود دارد این است که اظهارات بشاره الراعی نتیجه مسائل و مشکلات گوناگون و تلنبار شده است. حزب الله در وجدان عمومی مسیحیان رخنه کرده بود اما پس از انفجار بندر بیروت این معادله تغییر کرده است. حزب الله در نزد مسیحیان لبنان دیگر پناهگاه امن آنها نیست. پرزیدنت عون و جبران باسیل استدلال می کنند که حزب الله از مسیحیان در برابر افراطیون سنی مثل داعش و امثال داعش محافظت می کند. وقتی انفجار بندر بیروت اتفاق افتاد نه خبری از داعش بود و نه گروه های سنی دیگر. اقتصاد مسیحیان و یک سوم پایتخت ویران شد. افکار عمومی پس از انفجار بندر بیروت تغییر کرد و بشاره الراعی این تحول را در قالب یک طرح بیان نمود.

هر انسان آزادیخواه و میهن پرست در لبنان باید از طرح بشاره الراعی حمایت کند. نمی توان یک سال یا بیشتر منتظر رای کمیته بین المللی بنشینیم و دست روی دست بگذاریم.

باید از طریق تشکیل یک جبهه ملی یک جریان لبنانی با همت و با پشتکار تشکیل دهیم.

 

جبهه ملی

آیا برای تشکیل جبهه ملی رایزنی انجام می دهید؟

بی تردید اما نام نمی برم. ظرف یکماه همه چیز روشن می شود. جبهه ملی تشکیل و نام اعضا اعلام می گردد.

گفتمان سیاسی و سیاست دشنام و ناسزاگویی و حمایت حزب الله از حوثی ها باعث شد تمام کشورهای دوست لبنان از کشور فاصله بگیرند.

 

 

گره ۳۰ ساله

برخی سیاستمداران و صاحبنظران وابسته به احزاب مرتب به مردم القا می کنند که بحران کنونی نتیجه سیاست های اعمال شده در ۳۰ سال گذشته است.

این افراد دست از سر پرزیدنت شهید رفیق الحریری  حتی در آرامگاهش بر نمی دارند. این اسمش کینه توزی است. اما بحران کنونی پدیده تازه ای نیست اما وقتی قبلا لبنان گرفتار بحران و مشکل می شد کسی بود که به داد این کشور برسد. نمونه آن را در نشست های پاریس ۱ و پاریس ۲ و پاریس ۳ دیدیم.

در سال ۲۰۰۲ منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق کارکنان دولت در خزانه کشور نبود. رفیق حریری در آن زمان برای پرداخت حقوق ها از مهاتیر محمد رییس جمهور اندونزی وام گرفت. اما کشور لبنان امروز محاصره شده و جامعه جهانی و کشورهای عربی برای لبنان تره هم خرد نمی کنند چون همه لبنان را یک کشور تحت اشغال می دانند. اگر لبنان در صدد رهایی از اشغالگری است باید ایستادگی و مقاومت از مردم کشور آغاز شود.

چند سالی است که این حرف را از چهره ها و سیاستمداران عالی رتبه عربی می شنوم. ما می خواستیم آنها را متقاعد کنیم تا به ما کمک کنند اما حاضر نشدند و حالا مشخص شد که حق با آنان بوده است. لبنان بخشی از پروژه محاصره است. این محاصره از ایران شروع شد و به سوریه و لبنان رسید. دلار در سوریه ۴ هزار لیر یعنی ۸۰ برابر بیشتر شده است. کشور نفتی عراق که درآمد نفتی اش به صدها میلیارد دلار می رسد دلار آنجا به ۱۷۵۰ دینار رسیده است. قیمت دلار در ایران هم سر به فلک کشیده است. بعد دار و دسته رییس جمهور مدعی هستند که این جبهه پیروز شده است. چه کسی را شکست دادید؟ مردم خودتان و خاک کشورتان را شکست دادید؟ این پیروزی که دم از آن می زنید کجاست؟

چیزی جز ویرانگری و تخریب پیدا نمی شود. بنابراین زمان تشکیل یک جبهه ملی آزادی بخش لبنان برای دست یابی به استقلال فرا رسیده است. این اولین بار نیست که لبنان اشغال می شود. لبنان در ۱۰۰ سال گذشته از یوغ اشغال عثمانی و فرانسه و اسرائیل و سوریه رهایی یافت و حالا زمان آن رسیده تا لبنان را از دست رژیم ایران رها کنیم. نباید انتظار داشته باشیم کسی از خارج به دادمان برسد. هیچ کس نمی خواهد به ما کمک کند.

 

 

سیاست همسایگان 

آیا رویکرد جبران باسیل در وزارت خارجه دلیل مشکلات کنونی که روی هم جمع شده اند است؟

 

بنده با جبران باسیل در پارلمان به شدت درگیر شدم و اختلاف نظر اساسی داشتیم. در آن زمان جبران باسیل تلاش کرد بر خلاف رای اتحادیه عرب و دیدگاه مشترک عربی عمل کند و به لبنان عربگرا پشت کرد. در حالیکه دبیر کل حزب الله و نمایندگان وابسته به این حزب به هر مناسبت سعودی و کشورهای خلیج را به باد دشنام و ناسزا می گیرند چطور ممکن است کشورهای عربی مثل سعودی در شرایط کنونی به ما کمک کنند. دولت سعودی پیشتر همواره در کنار سرمایه گذاران سعودی از لبنان حمایت می کرد. ضمنا حزب الله و نمایندگانش در پارلمان تمام قد از حمله های حوثی ها به خاک سعودی حمایت می کنند.

سعودی از ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۷ همواره برای کمک به لبنان پیشقدم بوده و حالا هم از این کشور حمایت می کند. کویت و امارات نیز از لبنان حمایت فراوان می کنند. بحران کنونی در لبنان بسیار بزرگ تر از بحران های قبلی است. ما بحران اقتصادی و پولی و مالی داریم. نظام سلامت و نظام اجتماعی فروپاشیده است. کشورهای عربی و متحدان لبنان قبلا در کنار لبنان بودند اما آنها در شرایط کنونی چرا باید از ما حمایت کنند؟ دولت گفتمان سیاسی حزب الله را در پیش گرفته و کسی به آن اعتراض نمی کند. این رویه پنج سال گذشته بوده است. رییس جمهور حتی یکبار هم با حضور در پارلمان از موضع حاکمیت درباره حمله لفظی به کشورهای دوست و حامی لبنان انتقاد نکرد.