سرمایه گذاران فرشته در سعودی و فاینانس کسب و کارهای نوپا

چه کسی جرات سرمایه گذاری در شرکت های نوپا دارد؟
نشست بین المللی هوش مصنوعی ۲۰۲۰ در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰ در ریاض پایتخت سعودی برگزار شد (گتی)

 

چه کسی به دنبال سرمایه گذاری یا فاینانس یک ایده و طرح نوپا و کوچک اما خلاق است؟ چه کسی به دنبال این است به یک استارتاپ که شاید می تواند در رفع یک مشکل تجاری یا غیره سهیم باشد پر و بال بدهد و آنقدر پول برای آن هزینه کند تا به یک برند تجاری واقعی تبدیل شود؟

بانک ها برای وام دهی به شرکت های بزرگ تسهیلاتی در نظر می گیرند اما حجم وام دهی به جوانان و کارآفرینان تازه کار و ایده های خلاقانه در جهان نسبتا پایین است. در حالیکه بانک ها رویه محافظه کارانه در وام دهی در نظر می گیرند سرمایه گذاری خطر پذیر بروز می کند. برخی در کسب و کارهای نوپا سرمایه گذاری می کنند تا این کسب و کارها توسعه پیدا کرده و اسم و رسمی برای خود درست کنند.

گفتنی است که اپلیکیشن های سفارش اجناس و غذا و تجارت الکترونیک در سعودی که الان برند شناخته شده هستند و درآمد میلیونی دارند در اصل استارتاپ بودند. بعد این کسب و کارهای نو مورد حمایت و پشتیبانی سرمایه گذاران فرشته و کارفرمایان باسابقه قرار گرفتند. در اینجا نگاهی می کنیم به مفهوم سرمایه گذار فرشته در سعودی.

 

پر کردن خلأ فاینانس 

سرمایه گذاران فرشته در سعودی سرمایه لازم برای رونق کسب و کارهای تازه تاسیس در حوزه های گوناگون از شرکت ها و فناوری مالی گرفته تا آموزش دیجیتال و تجارت الکترونیک را در اختیار آنها قرار می دهند. ریسک سرمایه گذاری در استارتاپ ها عمدتا بسیار بالا است اما سرمایه گذاران فرشته بدون دست یابی به سود مستقیم از کسب و کارهای نوپا حمایت می کنند.

سرمایه گذاران فرشته در حقیقت با پذیرفتن ریسک در مسیر فاینانس کسب و کارهای نوپا حرکت و مراحل رشد و توسعه یک برند تجاری جدید را دنبال می کنند تا جایی که آن کسب و کار بتواند روی پای خود بایستد. سرمایه گذاران فرشته افراد یا گروه یا صندوق های تامین مالی هستند که به تعامل با خطرات بالای سرمایه گذاری عادت کرده اند.

شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر سعودی وابسته به دولت در ۲۰۱۸ با سرمایه اولیه ۷۵۰ میلیون دلار تاسیس شد. این نهاد در راستای تامین مالی بیشتر و حمایت از برنامه های فاینانس پروژه های پیشگامانه محلی فعالیت می کند.

عبد الرحمان، ۳۰ ساله از سعودی برای ورود به حوزه کارآفرینی شور و شوق دارد. او می گوید «سرمایه گذاران فرشته در سعودی ناجیان واقعی هستند. آنها فرشته نگهبان بسیاری از کارآفرینان به شمار می روند».

انکوباتورها یا مراکز رشد کسب و کارها بیش از یک دهه پیش در سعودی شکل گرفتند. فاینانس این مراکز به عهده دولت سعودی است. دولت سعودی در ۲۰۰۵ برنامه ای برای تامین مالی کسب و کارهای کوچک و متوسط با همکاری بانک ها و ارائه ضمانت های لازم از وزارت دارایی آغاز کرد.

 

فهد البقمی تحلیلگر اقتصادی با سابقه در سعودی گفت «ایده های نوین همواره به پشتوانه نیاز دارد یعنی به کسی که به ارزش و موفقیت آنها باور داشته باشد. برخی این کار را انجام می دهند، فداکاری می کنند، صبر و حوصله به خرج می دهند تا پس از پیمودن یک مسیر طولانی به جایزه بزرگ برسند».

 

فهد البقمی کارشناس و تحلیلگر اقتصادی سعودی

 

 

چگونه سود می کنند؟

سرمایه گذاران فرشته وقتی سود می کنند که کسب و کار نوپا رشد و توسعه پیدا می کند و دارایی هایش رشد می کند و معروف و شناخته شده می شود و بعدها به سرمایه گذاران دیگر فروخته می شود. به عنوان مثال اپلیکیشن تاکسی اوبر دو سال پیش یکی از شرکت های رقیب خود در اغلب كشورهاي عربی به اسم «کریم» را به قیمت ۳.۱ میلیارد دلار خریداری کرد. سرمایه گذاران فرشته اپلیکیشن کریم سود کردند.

البقمی توضیح می دهد «هر چقدر سرمایه گذار فرشته صبر و حوصله و تلاش بیشتری به خرج بدهد نتیجه بهتری در عرصه سرمایه گذاری فرشته عایدش می شود».

او خاطر نشان کرد «پس از پیمودن مسیر طولانی و جانفرسا و صبر و حوصله و فاینانس مرتب برند تجاری فروخته می شود و سرمایه گذار فرشته به جایزه بزرگ می رسد».

او اظهار کرد «سرمایه گذار فرشته می تواند یک کارفرمای کارگاه کوچک باشد که پروژه ای را از صفر تامین مالی می کند یا اینکه یک گروه از صندوق های سرمایه گذاری فرشته باشند».

 

چشم انداز جدید برای فاینانس  

فهد البقمی گفت «سرمایه گذاران فرشته سعودی معضل کاغذ بازی ادارای در مورد تامین مالی پروژه از سوی بانک ها یا موسسات وام دهنده خصوصی و دولتی را پشت سر می گذارند». البقمی معتقد است این ویژگی خوب و منحصر به فرد سرمایه گذاران فرشته به شمار می رود.

او اظهار کرد «سرمایه گذاران فرشته فضای مناسب برای مشارکت و حضور نسل های جدید و کارآفرینان جوان در رشد و توسعه اقتصاد غیر نفتی فراهم می کنند. سهم درآمدهای نفتی از تولید ناخالص داخلی روز به روز کمتر می شود و در عوض حضور و مشارکت بخش های غیر نفتی در تولید ملی بیشتر می شود. سهم بخش هایی مثل فناوری و هوش مصنوعی و اقتصاد دیجتال و صنایع ابتکاری در تولید ناخالص داخلی رشد فزاینده ای دارد».

بر اساس گزارش سرمایه گذاری خطر پذیر در سعودی که از سوی موسسه مگنیت  (MAGNiTT) منتشر شده سعودی از نظر حجم فاینانس استارتاپ های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پس از امارات و مصر در جایگاه سوم قرار دارد.

۱۵ درصد کل دارایی های سرمایه گذاری خطر پذیر کشورهای عربی بالغ بر ۱۰۳۱ میلیون دلار در ۲۰۲۰ متعلق به سعودی است.

به گزارش شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر سعودی سرمایه گذاری فرشتگان سعودی در کسب و کارهای نوپای سعودی در ۲۰۲۰ با رشد ۳۵ درصد نسبت به سال قبل به رقم ۱۵۱ میلیون دلار رسید. سرمایه گذاری فرشتگان خارجی در سعودی در ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل ۱۱ درصد افزایش یافته است.

چشم انداز رونق و شکوفایی 

سیاست نقدی در سعودی در چند دهه گذشته بر اساس آزمودن طرح ها و ایده های نوین و شناسایی چشم انداز و نتایج بلند مدت آن و حفظ شیب ثابت رشد نه رشد پرشتاب و بی برنامه تنظیم شده است.

البقمی در پایان گفت «با توجه به افزایش تعداد سرمایه گذاران علاقمند برای ورود به سرمایه گذاری فرشته در سعودی این کشور در مسیر رشد پرشتاب و دست یابی به جایگاه و رتبه های بهتر در منطقه و جهان قرار دارد».