جواد نصر الله؛ فرمانده مگس های الکترونیکی و شاعر حزب الله

جواد پسر حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان

چند سال پس از جنگ بین اسرائیل و لبنان در ۲۰۰۶ به دبیرستان رفتم. دقیقا یادم است که جواد نصر الله (پسر دبیر کل حزب الله لبنان) دل تمام دخترانی که اغلبشان عضو بسیج دانش آموزی بودند را برده بود. بسیج دانشجویی یک تشکیلات تندرو  و با تجربه در عرصه جذب دانش آموزان در مدارس لبنان است.

دخترهای مدرسه مرتب از جواد نصر الله حرف می زدند و می گفتند که او شاعر است و اشعار تازه جواد را برای هم روی تکه های کاغذ می نوشتند. روزی از یکی از دوستانم که بسیجی بود پرسیدم جواد نصر الله چه کاره است؟ گفت شغلش شاعری است.

جواد از یک آدم خجالتی که گاهی چند تا بیت هم قافیه می نوشت به شاعر معتبر در محور وابسته به رژیم ایران تبدیل شد تا جایی که جولیا پطرس خواننده لبنانی قصیده «مقاوم» او را اجرا کرد. شاید استعداد شاعری یکی از جنبه های پنهان شخصیت جواد نصر الله، پسر دبیر کل حزب الله حسن نصر الله است که مطبوعات و تحلیلگران درست و حسابی به آن نپرداخته اند.

 

جواد نصر الله؛ شعر در مدح پدر 

جواد توئیت باز است. سروده های او در تقدس بخشی به پدرش حسن نصر الله سهیم بودند چرا که حسن نصر الله در میان هوادارانش از قدسیت برخوردار است.

پدر و پسر هر دو در شکل گیری این هاله تقدس نقش داشتند. حسن نصر الله با اظهارات متعدد و پیاپی خود و جواد نصر الله با تعریف و تمجید از پدر باعث شدند تا رفته رفته این هاله تقدس شکل بگیرد. سروده های جواد عمدتا بین مخاطبانش رواج گسترده ای پیدا می کند و به یک میراث فرهنگی تبدیل می شود. برای مثال قصیده «یا ابی» (پدرم) مثل بمب در فضای مجازی حزب الله صدا کرد و در فیس بوک و توییتر به کرات باز نشر شد. مگس های الکترونیکی هر بار که در صدد بهبود چهره حسن نصر الله هستند از این شعر جواد کمک می گیرند.

 

 

 

 

جواد نصر الله توئیت باز!

 

جواد نصر الله در بین مطبوعات لبنانی و جهان به حضور فعال در شبکات اجتماعی معروف شده است. او از این شبکات به عنوان حربه استفاده می کند و در اکانت رسمی خود در توییتر حدود ۸۰ هزار فالوور دارد.

توییتر برای جواد شمشیر دو لبه است. او در هر مناسبتی شمشیر را از رو می بندد و با خباثت فراوان دشمنانش -خواه افراد خواه گروه و حزب- را به باد ناسزا و فحش و بدگویی می گیرد و به آنها توهین می کند.

جواد نصر الله هم شاعر است و هم «توئیت باز». شاید او به دلیل اینکه شاعر است به توییتر روی آورده چون می داند واژه ها چقدر روی شخصیت و شستشوی مغزی افراد تاثیر گذار هستند.

جواد در شبکه های اجتماعی همچون رهبر ارکستر است که واژه هایش را به سمت دشمنان نشانه می رود و به دشمنان حزب الله ضربه می زند. او بی تردید از مجموعه گسترده حساب های کاربری جعلی و واقعی کمک می گیرد تا همه با هم و همزمان به شکار دشمنان حزب الله بروند. مگس های الکترونیکی به سرکردگی جواد نصر الله از هیچ فرصتی برای ضربه به دشمنانشان دریغ نمی کنند.

با نگاهی به اکانت توییتر «شاعر» می توان به ترویج خشونت علیه دشمنانش در این سروده ها پی برد. یکی از بازوهای رسانه ای جواد نصر الله در اکانت توییتر حسین مرتضی روزنامه نگار لبنانی است که در نوشته هایش به لحن گزنده و بدگویی و دشنام شناخته شده تا جایی که احیانا به خشونت فیزیکی و درگیری نظامی بیش از حد با افرادی که آنها را در لیست دشمنان حزب الله قرار می دهد مباهات می کند.

شعر یکی از عرصه های هنری حزب الله است. حزب الله هر سال صدها سرود و قطعه موسیقی با کیفیت بالا منتشر می کند.

حزب الله از فرهنگ شعر به عنوان ابزار موثر برای تهییج احساسات هوادارانش بهره می گیرد به ویژه اینکه این سروده ها و اشعار و موسیقی های حماسی بخشی از هویت سیاسی و اجتماعی و عقیدتی پایگاه اجتماعی حزب الله را تشکیل می دهد. حزب الله از سروده ها و اشعار در تمامی مناسبت ها مثل عاشورا بهره می گیرد. سبک و کلام نوحه های محرم به دقت انتخاب می شود تا میزان تاثیر گذاری آن افزایش پیدا کند.

حالا درست است که حزب الله یک حزب تندروی نظامی و عقیدتی به شمار می رود و از دین و فرقه گرایی برای انجام ماموریت خود در سوریه و عراق و یمن استفاده می کند اما این گروه در عین حال به شعر و واژه و دکلمه نیز علاقه دارد و سخنوری و خطابه و اشعار اهمیت ویژه ای برای حزب الله دارند. برخی شاعران حزب الله همواره برای حماسه سرایی درباره مقاومت مناسبت سازی می کنند. نگاهی به سخنرانی های تلویزیونی حسن نصر الله نشان می دهد كه او همواره سخنانش را با ابياتی از حسن عباس شاعر حزب الله آغاز می کند. حسن عباس همواره از حسن نصر الله با عنوان «پسر فاطمه» یاد می کند. حسن عباس همواره با شنیدن نام حسن نصر الله مشت گرده کرده اش را در هوا بلند می کند.

جواد نصر الله به عنوان «شاعر» مسئولیت دقیق و حساسی در این گروه تندروی مذهبی به عهده دارد. او محتوای هنری برای یک سازمان نظامی تولید می کند که در فهرست گروه های تروریستی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی قرار دارد.

از نظر جواد نصر الله واژه ها به قدر جبهه های نبرد اهمیت دارند. او از هنر خطابه و سخن ورزی برای توهین و هجمه و تحریف استفاده می کند.

برای مثال، او اندکی پس از انتشار خبر ترور لقمان سلیم روشنفکر منتقد حزب الله در صفحه توییتر خود نوشت «آنچه برای دیگران خسارت است، در حقیقت برای برخی دیگر سود و لطف غیر منتظره است. متاسف نیستیم». جواد نصر الله بعدها گفت که از این توییت منظوری نداشته است. هدف جواد این بود که منظور خود را در قالب شعر گونه انتقال دهد.

چهره اطلاعاتی در ردای شاعر

 

هر چند جواد هنوز قریحه و ذوق شعری دارد اما اخیرا پشت پرده رفته و در ردای یک شخصیت مرکب در تحولات نظامی و امنیتی پنهان در حزب الله قرار گرفته است. برخی حلقه های نزدیک به حزب الله می گویند که پس از وقوع چند حادثه امنیتی در حزب الله قرار است جواد نصر الله که هنوز چهل سالش نشده مسئولیت های جدید و حساس به عهده بگیرد.

رسانه های داخلی و خارجی اواخر پارسال از ترور نافرجام جواد نصر الله در شهر الجادریه عراق خبر دادند. حسن نصر الله ظاهرا شخصا از پسرش خواسته بود تا محرمانه با قاسم سلیمانی دیدار کند.

این دیدار اندکی پس از آغاز قیام ۱۷ اکتبر در بیروت انجام شد. هواداران حزب الله در بسیاری از مناطق معترضان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. تحلیل ها و گزارش ها در آن زمان حکایت از این داشتند که سلیمانی در آن زمان در عراق با برخی فرماندهان شناخته شده و عالی رتبه عراقی و لبنانی ملاقات کرده است. موضوع این نشست ها درباره رویکرد لازم برای خاموش کردن صدای معترضانی بود که اغلب در مناطق هواداران رژیم ایران در دو کشور به پا خاسته بودند.

جواد فردی اجتماعی و برون گرا است که دوست دارد با بقیه و دوستان مجازی و غیر مجازی اش باشد. اغلب دوستان جواد  همسن و سال یا کوچک تر از او هستند.

به هر حال، گروه ویژه عمدتا جوان وابسته به حزب الله مسئول برخورد با معترضان در صورت وقوع اعتراضات و تجمعات اعتراضی شده است.