آدمکش آنلاین

نام جواد نصر الله در رسانه های جهان پس از ترور لقمان سلیم منتقد حزب الله در لبنان در فوریه ۲۰۲۱ مطرح شد. جواد نصر الله پسر حسن نصر الله دبیر کل حزب الله دقایقی پس از انتشار خبر کشته شدن لقمان سلیم در توییتر نوشت « آنچه برای دیگران خسارت است، در حقیقت برای برخی دیگر سود و لطف غیر منتظره است. متاسف نیستیم».

جواد نصر الله این توییت را حذف کرد و گفت که نوشته را به دلایل شخصی منتشر کرده و ربطی به کشته شدن سلیم ندارد. اما با این حال پیام حزب الله دریافت شد. نصر الله می خواست همه بدانند که حزب الله در ترور سلیم دست داشته و اگر همه بفهمند که کار حزب الله بوده برای این گروه اهمیت ندارد. پیام روشن است: ما هر آدمی که علیه ما فعالیت کند می کشیم.

جواد نصر الله به توییت کردن عادت کرده و توئیتر را به بقیه شبکه های اجتماعی ترجیح می دهد. البته او تا حالا چندین بار با توئیتر قهر کرده است اما دوباره به توئیتر روی آورد. او در فضای مجازی شناخته شده است. هدف پسر دبیر کل حزب الله این است که یک اینفلوئنسر یا رهبر در فضای مجازی شود. جواد نصر الله تمامی فعالیت های تبلیغاتی و تروریستی خود را از از طریق اینترنت انجام می دهد. سرانجام او رهبر آنچه به آن رسانه نظامی حزب الله می گویند شد. جذب جوانان و تبلیغات اینترنتی وظیفه اصلی و اساسی جواد نصر الله است.

 پسر دردسر ساز

جواد، ۳۹ ساله صاحب چهار فرزند است. پس از هادی، جواد فرزند ارشد حسن نصر الله است. هادی در سال ۱۹۹۷ کشته شد و گفته شد که او در درگیری نظامی با نیروهای اسرائیلی در جنوب لبنان جان باخت. جواد در سال ۲۰۱۸ از سوی وزارت خارجه آمریکا تحریم شد. از او به عنوان «چهره با نفوذ و آینده دار در حزب الله» یاد می شود. یکی از وظایف او جذب افراد برای انجام عملیات علیه اسرائیل است. او در ۲۰۱۶ برای فعال سازی یک گروه بمبگذاری انتحاری و ترور در کرانه باختری تلاش کرد.

با توجه به بند (۱-ب) قطعنامه اجرایی ۱۳۲۲۴ کتائب المجاهدین در فلسطین توسط وزارت خارجه آمریکا در فهرست تروریست های جهانی قرار گرفت. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است «کتائب المجاهدین یک سازمان مسلح در سرزمین های فلسطینی بوده که از ۲۰۰۵ شروع به کار کرد. عناصر این گروه برای انجام چندین عملیات علیه اهداف اسرائیلی برنامه ریزی کردند. کتائب المجاهدین با حزب الله لبنان روابط و مناسباتی دارد و حزب الله از عناصر این گروه حمایت مالی می کند و آموزش نظامی می دهد».

جواد نصر الله به موفقیت چشمگیر در فضای مجازی دست یافته است و به چهره شناخته شده تبدیل شد. او چندین سال است که در فیس بوک و توئیتر مطالب متنوع و گوناگون درباره پیکارجویان حزب الله که در عملیات نظامی شرکت کرده و کشته شده اند منتشر می کند.

او از دانش لازم برای استفاده از شبکه های اجتماعی برخوردار است و همین ویژگی احتمالا باعث شده تا به یک چهره مورد اعتماد و معتبر برای هدایت عملیات عضو گیری و جذب نیرو از طریق اینترنت برای حزب الله تبدیل شود.

بنا به اطلاعات نهادهای اطلاعاتی اسرائیل جواد نصر الله با یک جاسوس اسرائیلی به نام مستعار فادی کار کرده است. فادی عضو یگان ۱۳۳ حزب الله بوده و عملیات حزب الله در اسرائیل و کرانه باختری را هدایت می کرده است.

جواد در کنار فعالیت برای عضو گیری اینترنتی شاعر حرفه ای است. خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که او دیوان شعر «حروف المقاومه» درباره نیروهای که در عملیات علیه اسرائیل کشته شدند منتشر کرده است.

اپراتورچی نه رهبر

گویا آرزوی جواد نصر الله برای جانشینی پدر -طبق روال مرسوم سیاستمداران لبنانی- دست نیافتی است. او بر خلاف پدر و بقیه سران حزب الله به فحاشی و بدگویی و توهین به دیگران در کامنت ها و مطالبی که می نویسند شناخته شده است. او با خیلی ها در فضای مجازی درگیر می شود و به طور مستقیم مردم را تهدید می کند. جواد خویشتن دار و با حوصله نیست و وقار و کاریزمای طبیعی یک رهبر را ندارد.

حزب الله و خود جواد احیانا به دلیل رفتارهای کودکانه او در شبکه های اجتماعی مورد انتقاد شدید و گسترده قرار گرفتند. می توان گفت جواد نصر الله از ویژگی های یک رهبر برخوردار نیست اما با این حال او مسئول فعلی عملیات حزب الله است. او به خوبی از مسائل لجستیکی و استراتژیک رد و بدل کردن پیام و ارتباط در شبکه های اجتماعی سر در می آورد.

با نگاهی دقیق به شیوه های جواد برای عضو گیری می توان به توانمندی های او پی برد. وقتی دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل از جزئیات نقش آفرینی جواد در یک عملیات تروریستی باخبر شدند به این نتیجه رسیدند که او عملا تنها یک سلبریتی فضای مجازی نیست بلکه در محور مقاومت لبنان آدم شناخته شده ای به حساب می آید.

نصر الله مدت طولانی دنبال نیروهای تروریستی به ویژه در کرانه باختری می گشت و در این مسیر از اعتبار و چهره خود در شبکه های اجتماعی کمک گرفت. گویا حساب های کاربری جواد نصر الله در فیس بوک و توییتر تنها ویترین هستند که در ورای آن فعالیت اصلی او انجام می شود: عضو گیری تروریست ها.

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل موسوم به شین بت گفت جواد در عضو گیری سرکرده هسته طولکرم دست داشته است. ظاهرا زغلول توسط خود جواد آموزش دیده بود که چطور برای جمع کردن اطلاعات و انجام حملات نیرو جذب کند. زغلول یک هسته پنج نفره تشکیل داد. آنها از طریق جواد نصر الله ۳۰ هزار دلار از حزب الله پول خواستند که ۵ هزار دلار از مجموع مبلغ به دستشان رسید. آنها این پول را صرف خرید یک مسلسل و تیر کردند. سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل اعضای این گروه را قبل از انجام هر گونه عملیات بازداشت کرد.

اولین تماس بین جواد نصر الله و زغلول از طریق فیس بوک بود. زغلول از جواد خواست تا به عنوان کانال ارتباطی او را به حزب الله معرفی کند. البته مدت طولانی گذشت و خبری نشد. شاید حزب الله در این مدت در حال بررسی موضوع بوده و می خواست مطمئن شود که زغلول چهره مورد اعتمادی است. سپس جواد از طریق فردی به نام فادی با زغلول تماس گرفت و کدهای رمزگذاری شده به او داد تا گفتگوها بین زغلول و نصر الله به جایی درز نکند.

گزینه های احتمالی 

سبک حزب الله برای جانشینی رهبری بر خلاف خانواده سیاستمداران لبنانی و منطقه است. حزب الله از شیوه رژیم ایران برای تعیین رهبر و فرمانده پیروی می کند. رهبری و پست های مدیریتی در حزب الله ارثی نیستند. وقتی عباس الموسوی دبیر کل سابق حزب الله کشته شد پسر یا برادرش جانشین وی نشدند. دبیر کلی حزب الله به حسن نصر الله رسید. حسن نصر الله از سوی ایرانی ها به مقام دبیر کلی حزب الله تعیین شد. کما اینکه پسر عماد مغنیه جانشین پدرش نشد.

فرزندان سران حزب الله همواره مورد اعتماد حکومت ایران هستند و مقبولیت بیشتری دارند چون رژیم ایران به خوبی می داند که مناسبات خانوادگی و خویشاندگی چقدر نزد لبنانی ها اعتبار و اهمیت دارد. اعضای خانواده های چهره های معتمد رژیم ایران از فرصت بیشتری برای کسب اعتبار و وجهه در تهران و قم برخوردار هستند و آنها به بهترین آموزش و منابع مالی و نظامی بیشتر دسترسی دارند و از این منابع برای ثروت اندوزی و کسب منافع سیاسی استفاده می کنند.

 

بنابراین می توان گفت تعیین جواد نصر الله به عنوان دبیر کل حزب الله پس از پدر دور از ذهن به نظر می رسد. حزب الله سبک رهبری ارثی را اجرا نمی کند و ضمنا جواد ویژگی های رهبر را ندارد. او گاهی در شبکه های اجتماعی رفتارهای کودکانه انجام می دهد. او بیشتر شبیه یک اینفلوئنسر سیاسی است تا رهبر سیاسی. به هر حال او خواه از عمد و خواه غیر عمد جنجال به پا می کند و از عرصه کنار نمی رود.

او پسر حسن نصر الله است و این یکی از ویژگی های منحصر به فرد جواد است. حزب الله و رژیم ایران سه هدف را از طریق جواد نصر الله دنبال می کنند: ارتباط با پایگاه هواداران حزب الله در شبکه های اجتماعی. افزایش قدرت ماشین رسانه ای در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی. بهره گیری از جواد در بخش عضو گیری اینترنتی که شاید زیر نظر سپاه پاسداران ایران انجام می شود.

 

حنین غدار: همکار مهمان فریدمن در برنامه گودولد در انستیتو واشنگتن. او پژوهشگر سیاست شیعیان در منطقه شام است.