۳ شخصیت عرب در فهرست ۱۰۰ چهره آینده ساز مجله تایم

ساره الامیری از امارات

مجله تایم هر سال فهرستی از ۱۰۰ چهره تاثیر گذار جهان منتشر می کند و همچنین شماره ویژه ای را به معرفی ۱۰۰ چهره جوان آینده ساز در جهان اختصاص می دهد.

در فهرست امسال ۱۰۰ چهره جوان آینده ساز نام ۳ شخصیت عرب اماراتی و سوری و مصری به چشم می خورد.

ساره الامیری از امارات

ساره الامیری رییس شورای دانشمندان امارات و مدیر پروژه مریخ نورد امارات و وزیر مشاور در علوم در این فهرست قرار دارد.

او متولد ۱۹۸۷ بوده و در دانشگاه آمریکایی شارجه مدرک لیسانس گرفته است. ساره مدرک کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دارد.

مجله تایم نوشت «رویا پردازی در مورد سفر به مریخ کار سختی نیست اما رسیدن به آنجا دشوار است. ماموریت او دشوار است و از این رو رسیدن کاوشگر امل به مریخ در ماه فوریه دستاورد بزرگی برای امارات متحده عربی به شمار می رود. سفر کاوشگر امل به مریخ ماه ژوئیه از مرکز فضایی محمد بن راشد آغاز شد و اوایل فوریه در مدار سیاره سرخ قرار گرفت».

تایم در ادامه افزود «این موفقیت برای ساره الامیری به عنوان دانشمند و سرپرست ارشد پروژه بزرگ و دلچسب بود. ۸۰ درصد محققان و دانشمندان این پروژه زن هستند».

این نشریه خاطر نشان کرد «برنامه سفر به مریخ شش سال پیش در امارات آغاز شد. مرکز فضایی امارات پنجمین سازمان فضایی است که کاوشگر به مریخ می فرستد. چین اخیرا وارد برنامه مریخ نوردی شده است. هند و آمریکا پیشتر کاوشگر به مریخ فرستاده بودند».

تایم گفت «بی تردید کاوشگر امل (امید) امارات گواهی است بر اراده و عزم امارات برای انجام گام های اولیه در راستای رسیدن به اهداف پنجاه ساله. امارات برای تنوع اقتصادی و تقویت امکانات و ظرفیت سازی در حوزه تکنولوژی تلاش می کند».

 

هادی الخطیب از سوریه

 

مجله تایم به نقل از هادی الخطیب خبرنگار اهل سوریه نوشت «بازخواست نقطه آغازین تحول است». او به اهمیت برخورداری از داده های اولیه درست و شفاف برای فعالیت آینده اشاره کرد.

الخطیب در زمینه جمع آوری اطلاعات و داده های اینترنتی درباره موارد جنایت های جنگی در سوریه و نیز نقض حقوق بشر در این کشور فعالیت می کند. الخطیب طراح اصلی پروژه جمع کردن و آرشیو و اطمینان از درست بودن داده ها است.

این نشریه افزود «صحبت در مورد بازخواست آسان است اما اجرای آن در سوریه دشوار به نظر می رسد. نظام بشار اسد مطبوعات را زیر نظر دارد و روزنامه نگاران را سرکوب می کند».

تایم گفت «اما خوشبختانه شبکات اجتماعی داخل و خارج سوریه به منابع جدید اطلاعاتی تبدیل شده اند هر چند نظام اسد دسترسی به شبکات اجتماعی را نیز محدود می کند».

این مجله خاطر نشان کرد «الخطیب مرکز آرشیو سوریه را در ۲۰۱۴ تاسیس کرد تا اطلاعات و داده های گوناگون را در اختیار خبرنگاران و کارشناسان و سیاستمداران و فعالان قرار دهد. این مرکز از مقر خود در برلین موفق به بایگانی بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ویدیو از سوریه شده و درست بودن چندین هزار ویدیو مورد تاکید قرار گرفته چون برخی از آنها احتمال دارد حاوی اطلاعات نادرست یا جعلی باشند».

تایم گفت این مرکز به تازگی در کنار سوریه داده های وارده از سودان و یمن را هم جمع آوری و بایگانی می کند.

برخی از وکلا و فعالان حقوق بشر در اکتبر پارسال با استناد به اسناد جمع آوری شده این مرکز دعاوی قضایی علیه رژیم اسد مطرح کردند. این دعاوی در ارتباط با دو مورد از حملات شیمیایی جنایتکارانه رژیم اسد علیه مخالفان بود:

یکم: تقریبا هزار نفر در ۲۰۱۳ در حمله یاد شده کشته شدند.

دوم: تقریبا ۴۰۰ نفر در ۲۰۱۷ در حمله دیگری کشته شدند.

تایم در پایان به نقل از الخطیب نوشت «ما با استناد به این اسناد موفق شدیم نقش مقام های ارشد رژیم در این جنایت ها را ثابت کنیم. این اولین گام در مسیر بازخواست و محاکمه است».

 

نادین اشرف از مصر

 

او در قاهره در ۱۹۹۸ متولد شد و در دانشگاه آمریکایی این شهر درس خواند. نادین از پرچمداران جنبش زنان به شمار می رود و در سال ۲۰۱۸ کارزار «من هم» (می تو)‌ را در مصر راه اندازی کرد. این کارزار در اوایل دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به دلیل افزایش آزار جنسی به ویژه از سوی چهره های شناخته شده آمریکا در حوزه های سیاست و هنر و ورزش و رسانه شکل گرفت.

مجله تایم گفت «نادین ۱۲ ساله بود که رژیم استبدادی حسنی مبارک در مصر بر اثر قیام مردم سرنگون شد.. امروز نادین پرچمدار جنبش انقلابی اما از جنس دیگری شده؛ قیام زنان علیه آزار جنسی و تجاوز».

تایم افزود «اعتراض به آزار جنسی و تجاوز در مصر موضوع جدید و حساسی به شمار می رود و زنان مصر عادت نکرده اند که علنا در این باره صحبت کنند. چه برسد به اینکه به پلیس مراجعه کنند یا مرکز تحقیقات یا سازمان در این باره تشکیل دهند».

این نشریه در ادامه خاطر نشان کرد «صحبت علنی در مورد آزار یا تجاوز جنسی برای زنان مصر همواره مایه شرمساری و خجالت بود. قربانیان خشونت جنسی همیشه دغدغه این را داشتند که ماموران پلیس یا مراجع مربوطه حرفشان را باور نکنند و بدتر اینکه شاید مامور به آنها بگوید تقصیر خودت است چون مثلا لباس زننده پوشیدی و مردی را وسوسه کردی یا رفتارت تحریک آمیز بوده».

تایم افزود «زنان مصر همواره از مطرح کردن این مساله خجالت می کشیدند».

نادین در حال حاضر پیج ویژه خشونت جنسی علیه زنان مصر را در اینستاگرام اداره می کند که چند صد نفر فالوور دارد. زنان در این پیج از تجربه شخصی خودشان در ارتباط با آزار جنسی در خانه و محل کار و جامعه و خیابان و اتوبوس و قطار می گویند.

مجله تایم گفت «جنبش فعالان مرد و زن در زمینه خشونت جنسی در مصر بی سابقه است چون صحبت درباره خشونت جنسی علیه زنان در این کشور هیچ گاه علنی نبوده است».

تایم نوشت «دولت مصر با توجه به فعالیت فعالان زن و مرد در زمینه خشونت جنسی علیه زنان قانونی برای حمایت از زنانی تصویب کرد که مورد آزار جنسی قرار گرفته و به پلیس مراجعه می کنند. اما مشکل تنها با یک قانون حل نمی شود».