محکومیت گسترده حملات حوثی‌ها به جازان سعودی

بیانیه‌های محکومیت، بر حق پادشاهی در حفظ امنیت و تمامیت ارضی، شهروندان و ساکنان آن تأکید کردند
محل اصابت پرتابه‌های نظامی حوثی‌ها در یک خیابان اصلی در منطقه جازان (واس)

حملات تروریستی شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به غیرنظامیان و مناطق غیرنظامی در یکی از روستاهای مرزی در منطقه جازان سعودی، که منجر به زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان و آسیب رساندن به مناطق مسکونی شد، از سوی کشورهای عربی و اسلامی و جهان محکوم شد.

این کشورها حمایت خود را از تلاش‌های سعودی برای حفظ امنیت، ثبات و تمامیت ارضی خود و همچنین شهروندان و ساکنان آن اعلام کردند.

پادشاهی بحرین در بیانیه ای اعلام کرد، «حمله نظامی شبه نظامیان تروریست حوثی به سمت یکی از روستاهای مرزی در منطقه جازان  که منجر به زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان و آسیب رساندن به مناطق غیرنظامی شد، را به شدت محکوم می‌کنیم».

منامه همچنین «برای مجروحان این اقدام تروریستی ناجوانمردانه که زندگی افراد بی گناه را هدف قرار داده‌است، آرزوی شفای عاجل می‌کند».

وزارت امور خارجه پادشاهی بحرین همچنین مجدداً موضع کشور خود را «در حمایت از تمام تلاش‌ها و اقدامات پادشاهی سعودی برای حفظ امنیت، ثبات و تمامیت ارضی و شهروندان و ساکنان آن» را اعلام کرد.

این بیانیه تأکید کرد که این کشور «در برابر حملات مداوم حوثی‌ها که اصول حقوق بشردوستانه بین‌المللی را نقض و امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند، کاملاً در کنار پادشاهی ایستاده‌است».

از سوی دیگر، مصر حمله شبه نظامیان حوثی در روستای مرزی در منطقه جازان را به شدت محکوم کرد.
 

مصر همچنین بار دیگر «حمایت کامل و مستمر دولت و مردم این کشور، ار اقدامات اتخاذ شده سعودی برای حفظ امنیت و ثبات این کشور» را اعلام کرد و گفت، این حملات ناجوانمردانه تروریستی ضمن تضعیف صلح و امنیت در منطقه قوانین بین‌المللی بشردوستانه را نقض می‌کند.

در ادامه، وزارت خارجه و امور مهاجران اردن نیز شلیک نظامیان حوثی به یک روستای مرزی در منطقه جازان و زخمی شدن ۵ غیرنظامی را محکوم کرد.

ضیف الله علی الفایز سخنگوی رسمی این وزارتخانه ضمن محکومیت شدید این اقدام تروریستی بزدلانه  آن را نقض آشکار قوانین بین‌المللی بشردوستانه دانست.

الفایز تأکید کرد که «امنیت دو پادشاهی سعودی و اردن یکسان و غیرقابل تفکیک و منافع آنها به هم پیوسته‌ بوده و اردن کاملاً در کنار پادشاهی سعودی ایستاده‌است». الفایز همچنین برای مصدومان آرزوی شفای عاجل کرد.

سفارت آمریکا در ریاض پایتخت سعودی، نیز روز گذشته، حمله شامگاه دوشنبه (اول مارس) حوثی‌ها به شهر جازان را محکوم کرد.

این سفارت همچنین از حوثی‌ها خواست «حملات خود را علیه غیرنظامیان بی گناه متوقف و در پروسه دیپلماتیک برای پایان دادن به این درگیری شرکت کنند».

در همین رابطه، یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در بیانیه ای بر «ایستادگی و همبستگی سازمان همکاری اسلامی با پادشاهی در واکنش به جنایات تروریستی انجام شده توسط شبه نظامیان تروریست حوثی» تأکید کرد.

العثیمین همچنین از «همه اقدامات پادشاهی به منظور حفظ امنیت و ثبات آن و امنیت شهروندان و ساکنان در سرزمین‌های خود» حمایت کرد.