رغد صدام حسین دوباره در کانون توجه

آمادگی برای حضور در عرصه سیاسی عراق؟
رغد صدام حسین

 

المجله

رغد صدام حسین، ۵۳ ساله، دختر بزرگ تر و سومین فرزند صدام حسین رییس جمهور سابق عراق پس از عدی و قصی است. او دو خواهر کوچک تر به نام های رنا و حلا دارد و همسر حسین کامل رییس سازمان صنایع نظامی عراق در دوره ریاست جمهوری پدرش بود.

کودتای ۱۷ ژوئیه ۱۹۶۸ تقریبا یک سال پس از تولد رغد به وقوع پیوست و پدرش معاون رییس شورای انقلاب شد. احمد حسن البکر رییس وقت این شورا بود. رغد ۱۲ ساله بود که پدرش در ۱۹۷۹ رییس جمهور عراق شد.

رغد در ۱۵ سالگی با حسین کامل پسر پسر عموی پدرش که رییس سازمان صنایع نظامی بود ازدواج کرد. حسین کامل به دلایل کاری و مشورت با صدام حسین مرتب به خانه آنها رفت و آمد می کرد. رغد و حسین کامل با نگاه و  بدون کلام عاشق هم شدند و حسین نزد پدر رفت و از رغد خواستگاری کرد. پدر رغد گفت که نظر دخترش شرط است. آن دو ظرف دو ماه ازدواج کردند.

همسر رغد که فرد غیرتی بود نگذاشت رغد به دانشگاه برود اما او بر ادامه تحصیل اصرار داشت و در رشته ترجمه انگلیسی لیسانس گرفت.

 

ازدواج ناکام 

همسر رغد فرد نزدیک به صدام حسین بود و به عنوان مرد شماره دو رژیم در عراق شناخته می شد. اما حسین کامل تصمیم گرفت از رژیم حاکم جدا شود و در اوت ۱۹۹۵ به اردن گریخت. رغد و فرزندانش و رنا خواهر رغد و همسر رنا همراه حسین کامل بودند.

رغد گفت که با اینکه حاضر شد با شوهرش سفر کند اما از برنامه انشعاب حسین کامل از ر‌ژیم عراق خبر نداشت. حسین کامل در یک کنفرانس خبری اعلام کرد ضمن انشعاب از رژیم وقت با ایجاد یک سازمان برای سرنگونی آن تلاش می کند. رغد تاکید کرد وقتی از ماجرا باخبر شدم واکنشم شدید بود و تصمیم گرفتم به عراق برگردم و پنج فرزندم را پیش پدرشان گذاشتم.

چند ماه بعد همه به عراق برگشتند و مشمول عفو پرزیدنت صدام حسین شدند. به محض ورود به عراق صدام حسین حکم طلاق رغد و رنا را گرفت و همسران رغد و رنا به قول رغد در ۱۹۹۶ با تصمیم «عشیره ای» تصفیه فیزیکی شدند.

رغد افزود که غم و احساس از دست دادن همسرش جانسوز بود چون همسر رغد از نظر پدر و خانواده خائن به شمار می رفت. پرزیدنت صدام حسین برای دلجویی از او تلاش کرد که به نتیجه نرسید.

 

در پناه اردن 

رغد چند روز قبل از حمله آمریکا برای آخرین بار به دیدار پدر در خانه پدری رفته بود. تمام اعضای خانواده جمع شده بودند و صدام از آنها خواست که قوی باشند و حتی از بمباران خانه هایشان تعجب نکنند. همزمان با آغاز جنگ و حملات هوایی و سقوط بغداد در آوریل ۲۰۰۳ خبری منتشر شد مبنی بر اینکه رغد و رنا دو دختر صدام به همراه فرزندانشان در موصل هستند. رغد و رنا که می ترسیدند به خاطر این خبر برای صاحبخانه اتفاقی بیفتد به همراه فرزندانشان با پای پیاده از خاکریز مرزی بین عراق و سوریه عبور کردند و چند روزی در سوریه بودند و از آنجا به اردن منتقل شدند. آنها در اردن در ضیافت خانواده سلطنتی هاشمی بودند و هستند. رغد گفت که آنها نتوانستند گذرنامه عراقی بگیرند اما گذرنامه چند کشور عربی به آنها داده شده به اضافه حقوق ماهانه و یک منزل.

 

حامی پدر 

رغد و مادر و خواهران او در سال های حکمرانی صدام حسین وارد عرصه سیاسی نشدند اما رغد تاکید کرد که او و خواهرانش به عنوان دختران رییس جمهور مسئولیت بزرگی در قبال مردم عراق داشتند. رغد خاطره ای بازگو کرد و گفت حمله و بمباران در دوره جنگ عراق و ایران شدید بود. او که باید در آن زمان به مدرسه می رفت از ترس بمباران تصمیم گرفت به مدرسه نرود. پدرش از او پرسید: چرا به مدرسه نرفتی؟ ماجرا را تعریف کرد. پدر گفت «تو اگر در کلاس با همکلاسی هایت باشی به آنها قوت قلب و حس امنیت و اعتماد به نفس می دهی». رغد افزود «من اینطوری بزرگ شدم که مسئولیت پذیر باشم و در قبال مردم عراق مسئولیت انسانی و اجتماعی خود را انجام دهم».

رغد پس از حمله به عراق تنها دختر صدام حسین بود که پس از بازداشت پدر در عرصه سیاست نقش آفرینی کرد. او بسیار تحت تاثیر شخصیت صدام حسین قرار داشت و نامه های صدام از بازداشتگاه به دست رغد می رسید. او در جریان تمام جزئیات محاکمه پدر قرار داشت و با وکلای مدافع پدرش ملاقات و گفتگو می کرد. او اقتدار پدرش را به ارث برده است و خواهرانش نقش آفرینی سیاسی را به رغد واگذار کردند.

رغد تصاویر منتشر شده از پدرش پس از بازداشت را نکوهش کرد. رغد گفت عکس هایی که آمریکایی ها از پدرم منتشر کرده اند جعلی هستند و به او داروی آرام بخش داده اند تا آنطور جلوه کند.

رغد پس از اعدام پدر از مسئولان عراقی خواست جنازه اش را تحویل دهند تا در یمن خاکش کند چون می ترسید به قبر او آسیب وارد شود. او می خواست پیکر پدرش را تا آزاد سازی عراق از اشغال آمریکایی ها به مکان دیگری منتقل کند و سپس او را دوباره به زادگاهش برگرداند اما مقام های عراقی قبول نکردند.

«همه گزینه ها روی میز است و همه چیز امکان دارد»...

رغد صدام حسین مصاحبه با شبکه العربیه را با جمله بالا پایان داد.

این گفتگو دوشنبه ۱۵ فوریه ۲۰۲۱ پخش شد.

جمله پایانی رغد در پاسخ این سوال بود: «آیا گزینه ورود شما به عرصه سیاست وارد است؟».