عرب‌ها روی لبه «سیاره سرخ»

امارات پنجمین کشوری که توانسته‌است فضاپیما به مریخ بفرستد
عرب‌ها روی لبه «سیاره سرخ»

«کاوشگر امید» سفینه فضایی امارات متحده عربی امروز سه شنبه در اولین مأموریت بین سیاره‌ای جهان عرب در مدار مریخ قرار گرفت؛ ماموریت‌های فضایی به مریخ یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین ماموریت‌های فضایی به‌شمار می‌روند که این مریخ نورد اماراتی توانست با موفقیت آن را به سرانجام برساند.

برای موفقیت مأموریت «کاوشگر امید»، شش موتور آن در عرض ۲۷ دقیقه نیمی از سوخت فضاپیما را سوزاندند تا سرعت کاوشگر از ۷۵ هزار مایل در ساعت به ۱۱ هزار مایل در ساعت (۱۲۱ هزار کیلومتر در ساعت تا ۱۸ هزار کیلومتر در ساعت) کاهش پیدا کند.

این فضاپیما قرار است طی یک هفته برای اولین بار تصویر کاملی از جو مریخ تهیه و تغییرات روزانه و موسمی آن را بررسی کند.

امارات پنجمین کشوری است که پس از ایالات متحده، روسیه، چین و هند این کار را انجام می‌دهد.

کاوشگر امید که در زبان عربی «مسبار الامل» شناخته می‌شود، حداقل برای یک سال مریخی یا ۶۸۷ روز در مدار این سیاره قرار می‌گیرد و از جو مریخ اطلاعات ارسال می‌کند.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم نایب رئیس امارات، رئیس شورای وزیران این کشور و حاکم دبی اعلام کرد که مأموریت کاوشگر امید به مریخ با موفقیت انجام شده‌است.

وی افزود: «ما به مردم امارات تبریک می‌گوییم، ما به همه مردم عرب و مسلمان تبریک می‌گوییم، ما به بشریت برای انجام اولین مأموریت خود در سال ۲۰۲۱ به سیاره مریخ تبریک می‌گوییم، امروز مرحله جدیدی از تاریخ علمی عربی آغاز شده‌است، مرحله ای با عنوان اعتماد به نفس، خودباوری جوانان و مردم عرب، و اینکه ما می‌توانیم با ملت‌ها و مردم دیگر رقابت کنیم».


او تأکید کرد که موفقیت این مأموریت بزرگ، چراغ سبزی است برای این که امارات پنجاهمین سالگرد تأسیس کشور خود را جشن بگیرد.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات اعلام کرد، «رسیدن کاوشگر امید به مدار مریخ را به اماراتی‌ها و عرب‌ها تبریک می‌گوییم».

وی گفت: «ما به رهبری و مردم امارات متحده عربی  ورود (کاوشگر امید) به مریخ را تبریک می‌گوییم. این شادی وصف نشدنی است. ما شیخ زاید را فراموش نمی‌کنیم و در این روز او را به یاد می‌آوریم».

ولیعهد ابوظبی افزود: «امروز دومین روز ملی در امارات متحده عربی است، لحظه تحول بزرگ در تاریخ ما و روند توسعه ما».

وی افزود: «تاریخ دربارهٔ ورود (کاوشگر امید) به مریخ خواهد نوشت که اماراتی‌ها برای پیشرفت بر همه چالش‌ها پیروز شده‌اند، شرط‌بندی ما بر روی جوانان با دانش مان مهمترین دستاورد بوده‌است دستاورد علمی عربی در دوران مدرن، و اینکه ما می‌توانیم به همه آرزوهای خود برسیم، هرچقدر هم دشوار به نظر برسند. یا حتی غیرممکن».

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات در توئیتی گفت: «امارات متحده عربی امید را به عرب‌ها بازگرداند».

سفارت آمریکا در امارات نیز در توییتی گفت: «به مردم امارات به خاطر ورود کاوشگر امید به مدار مریخ تبریک می‌گوییم. امارات متحده عربی پس از موفقیت در عملیات کاوشگر امید برای رسیدن به مدار سیاره سرخ، پنجمین کشور در تاریخ بشر است که به مریخ رسید».