محمد بن سلمان از مجموعه‌ای از قوانین بهبودیافته رونمایی کرد

وی گفت که عدم وضوح «برای افراد و خانواده‌ها، به ویژه زنان دردناک بود»
محمد بن سلمان از مجموعه‌ای از قوانین بهبودیافته رونمایی کرد

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی، اعلام کرد که پیش نویس نظام احوال شخصیه که در حال مطالعه است «یکی از چهار پروژه نظام‌هایی است که مقامات مربوطه در حال تهیه آن هستند».

شاهزاده محمد بن سلمان اظهار کرد که برنامه اصلاحات برای مطالعه و بررسی با توجه به اصول قانونگذاری، به شورای وزیران و دستگاه‌های آن ارجاع داده می‌شود و سپس مطابق با اصول قانونی دنبال شده در این موضوع ابلاغ می‌شوند.

 ولیعهد همچنین اعلام کرد که پیش نویس نظام احوال شخصیه، پیش نویس نظام معاملات مدنی، پیش نویس نظام کیفری مجازات‌های اختیاری و پیش نویس نظام اثبات، موج جدیدی از اصلاحات را نشان می‌دهد و پیش بینی می شود سطح یکپارچگی و کارایی عملکرد دستگاه‌های قضایی و افزایش قابلیت اطمینان رویه‌ها و مکانیسم‌های نظارتی کمک می‌کند.

وی این بخش ها را یک ستون اساسی برای دستیابی به اصول عدالت دانست و گفت این نظام‌ها شفافیت حدود مسئولیت و ثبات مرجع سیستمی را به گونه ای اعمال می‌کند که منجر به محدود شدن فردگرایی در صدور احکام می شود.

شاهزاده محمد بن سلمان تأکید کرد کشورش با تدوین و اصلاح مقررات حامی حقوق نهادینه شدن اصول عدالت، شفافیت و حمایت از حقوق بشر، تحقق توسعه همه‌جانبه، افزایش رقابت پذیری سعودی در سطح بین المللی از طریق مراجع نهادی روشن و مشخص با گام‌های جدی در جهت توسعه فضای قانونگذاری پیش می‌رود.


ولیعهد اظهار کرد: «عدم وجود این قوانین منجر به تضاد در احکام و عدم وضوح در قوانین حاکم بر واقعیت‌ها و شیوه‌ها شده‌است، که منجر به دادرسی طولانی مدت شده، علاوه بر این، نبود این قوانین، افراد و بخش تجاری را از وجود یک چارچوب قانونی واضح محروم کرده‌است».

 وی افزود: «این ابهام و عدم شفافیت برای بسیاری از افراد و خانواده‌ها، به ویژه برای زنان دردناک بود و برخی را قادر می‌کرد تا از مسئولیت خود شانه خالی کنند، که در صورت تصویب این آیین‌نامه‌ها طبق روال قانونی، این کار دیگر تکرار نخواهد شد».

شاهزاده محمد بن سلمان اظهار کرد که سال‌ها پیش «پیش نویس قانون احکام قضایی» تهیه شد و پس از مطالعه مشخص شد که «این قانون پاسخگوی نیازها و خواسته‌های جامعه نیست؛ بنابراین، تهیه قوانین جدید، با در نظر گرفتن آخرین روندهای حقوقی و شیوه‌های مدرن قضایی بین‌المللی به روشی که با مفاد شرع مغایرت نداشته باشد و تعهدات پادشاهی را در مورد منشورها و موافقت نامه‌های بین‌المللی را در نظر بگیرد، در دستور کار قرار گرفت».

ولیعهد سعودی تأکید کرد که روند توسعه سیستم قانونگذاری در پادشاهی ادامه دارد و این قوانین طی سال جاری به‌طور متوالی صادر می‌شوند.

از سوی دیگر، ماجد القصبی وزیر تجارت و اطلاع‌رسانی سعودی، در توییتی در حساب خود در توییتر تأکید کرد که پیش نویس آیین‌نامه اعلام شده توسط ولیعهد «یک جهش کیفی در فضای قانونگذاری در پادشاهی است، این قوانین به منظور دستیابی به اهداف مطلوب در حفظ خانواده، ایجاد چارچوب روابط بین اعضای جامعه، حمایت از حقوق بشر، تسهیل حرکت اقتصادی و افزایش کارایی تعهدات قراردادی تهیه شده‌اند».