رزمایش نظامی سیف العرب

پیام های استراتژیک عربی با تیتر درشت «وحدت»
رزمایش نظامی سیف العرب

 
مانور نظامی «سیف العرب» (شمشیر عرب ها) با مشارکت شش کشور عربی مصر و سعودی و امارات و اردن و بحرین و سودان از ۲۲ تا ۲۶ نوامبر در پایگاه نظامی محمد نجیب و مناطق ویژه تمرینات هوایی و دریایی در منطقه شمالی نظامی در شمال مصر برگزار شد.

کارشناسان و ناظران بر این باورند هدف اصلی مانور «سیف العرب» بالا بردن سطح آمادگی نیروهای نظامی برای مدیریت تحرکات رزمی و افزایش هماهنگی بین نیروهای مسلح دریایی و هوایی و زمینی است. این مانور نظامی مشترک بی سابقه از نگاه کارشناسان و صاحبنظران پیام های گوناگونی داشت و از جمله مهم ترین تمرینات نظامی در جهان عرب به شمار می رود. گسترش و تثبیت پایه های همکاری نظامی و ارتقای اقدام مشترک توسط نیروهای مسلح مصر و پنج کشور عربی دیگر با به کارگیری تمام تسلیحات و تجهیزات نظامی با فناوری پیشرفته یکی دیگر از اهداف این مانور نظامی است.

سرلشکر دکتر سمیر فرج کارشناس نظامی مصری و رییس پیشین اداره سرمایه معنوی وزارت دفاع مصر گفت «رزمایش «سیف العرب» که در پایگاه نظامی محمد نجیب در شمال مصر با مشارکت ۶ کشور عربی و در راس آنها سعودی برگزار شد چندین پیام مهم داشت. نخست محل برگزاری رزمایش بود. پایگاه نظامی محمد نجیب از نظر وسعت و تجهیزات آموزش نظامی میدانی و آموزش تیراندازی و ظرفیت نیروهای شرکت کننده بزرگ تر از پایگاه های نظامی خارجی در منطقه است. اغلب پایگاه های نظامی خارجی در منطقه بیشتر نقش لجستیکی دارند و در صورت لزوم به مقر نیروهای خارجی تبدیل می شوند.

او در ادامه خاطر نشان کرد «این نخستین مانور نظامی مشترک با مشارکت مصر و سعودی و امارات و بحرین و اردن و سودان است. سودان اینک دوباره به جمع جبهه یکپارچه عربی بازگشته و این پیام استراتژیک مهمی درباره پایان جفا در حق روابط سودان و کشورهای عربی در دوره ریاست عمر البشیر دارد».

او توضیح داد «فضای مثبت و سازنده همکاری نظامی بین سودان و مصر در جریان سفر سپهبد محمد حجازی رییس ستاد کل نیروهای مصلح مصر به خارطوم شکل گرفت. او در این سفر با فرماندهان نیروهای نظامی اصلی سودان دیدار و گفتگو کرد. پس از این سفر و همزمان با سفر فرمانده نیروی پدافند هوایی سودان به قاهره رزمایش نیروهای هوایی دو کشور با عنوان «نسور النیل» (عقاب های نیل) انجام شد. تمام نشانه ها و شواهد بیانگر صلابت و متانت روابط سیاسی دو جانبه است. شورای ریاستی سودان آگاهی بالایی نسبت به حجم گسترده چالش ها و مشکلات منطقه و عوامل تهدید آفرین برای مصر و سودان دارد».

این کارشناس نظامی مصری در ادامه یاد آور شد «شاید پیام مهم رزمایش مشترک «سیف العرب» تاکید بر مفاهیم نظامی مشترک بین کشورهای عربی شرکت کننده در مانور است که به نوبه خود نوعی تحول در سطح ارتباطات راهبردی بین نیروهای مسلح کشورهای عربی ایجاد می کند و بی تردید در راستای تامین امنیت و ثبات کشورهای عربی است. این رزمایش اعلام کرد که کشورهای عربی شرکت کننده در رزمایش از آمادگی لازم برای همکاری به عنوان یک نیروی نظامی یکپارچه و متحد در راستای مقابله با حامیان تروریسم و تهدیدات منطقه ای برخوردار هستند».

 


 

برنامه های رزمایش «سیف العرب ۲۰۲۰»

دکتر سمیر فرج تاکید کرد «این رزمایش نظامی مشترک با حضور سعودی و امارات و اردن و بحرین و سودان در مصر برگزار شد و تا آخر نوامبر ادامه داشت».

او توضیح داد «مراحل اول این رزمایش شامل شیوه های تنظیم همکاری برای رسیدن به مفاهیم مشترک و مهارت ورزی برای اداره ماموریت های مشترک با دقت بالا و برنامه زمانی مشخص شد. تمام ماموریت های آموزشی برای استفاده بهینه از این رزمایش و ارتقای سطح آموزشی نیروهای مشترک برای اداره ماموریت های رزمی هماهنگ بین تمام نیروهای نظامی هوایی و دریایی و زمینی انجام شد».

او خاطر نشان کرد «رزمایش نظامی «سیف العرب»‌ در چارچوب گسترش روابط بین کشورهای عربی و تداوم رشد و توسعه مناسبات نظامی بین مصر و کشورهای عربی دوست انجام شده است. این مانور یکی از بزرگ ترین تمرینات نظامی در جهان عرب بوده که به منظور توسعه و تثبیت پایه های همکاری نظامی و ارتقای سطح اقدام مشترک بین نیروهای مسلح مصر و نیروهای مسلح چند کشور عربی انجام شد. تمام تسلیحات و ابزارهای نظامی دارای فناوری پیشرفته در آن به کار رفت».

از سوی دیگر، سرلشکر محمود خلف استاد آکادمی عالی نظامی ناصر در مصر تاکید کرد «سیف العرب» اولین مانور نظامی است که با حضور ۶ کشور عربی برگزار شد و چندین پیام سیاسی داشت. 

محمود خلف افزود «هدف رزمایش نظامی مشترک انتقال تجربه های رزمی بین نیروهای نظامی کشورهای شرکت کننده است. نیروی دریایی مصر جایگاه پنجم در جهان را دارد. هدف سیاسی این مانور بازدارندگی دشمنان و تقویت تجربه و دانش رزمی است».

سرلشکر نصر سالم استاد علوم سیاسی آکادمی عالی نظامی ناصر در مصر بر این باور است «رزمایش «سیف العرب» تحقق یک رویای دیرینه بود و کشورهای مصر و سعودی و امارات و بحرین و اردن و سودان را یکجا جمع کرد و نیروهای نظامی عربی در قالب یک تمرین نظامی در خاک یک کشور مانور مشترک انجام دادند».

او توضیح داد «این رزمایش نظامی مشترک پیام توانمندی بازدارندگی و مقابله با هر گونه تجاوز و اقدام نظامی و ضربه به منافع عربی داشت. امت عرب اینک و همانند دوره جنگ اکتبر ۱۹۷۳ قادر به رویارویی با هر گونه تهدیدی است. رزمایش «سیف العرب» ثابت کرد که ملت عرب به هم نیاز دارند و چاره ای جز اتحاد و یکپارچگی کشورهای عربی به عنوان امت واحد نیست. ساز و کارهای رسیدن به این یکپارچگی در تمامی حوزه ها را داریم».

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس) نیروهای مسلح سعودی در این مانور نظامی شرکت کردند و این رزمایش بخشی از برنامه آموزش نظامی است که چندین تمرین نظامی مشترک در خاک سعودی و خارج کشور را شامل می شود و هدف اصلی ارتقای سطح آموزش و مهارت آموزی تمام نیروهای مسلح و کسب مهارت های رزمی است.

خبرگزاری سعودی افزود «تمرین نظامی به منظور برقراری امنیت و ثبات و دفاع از مرزها و مبارزه با تروریسم و مهارت آموزی و ارتقای سطح آموزش نظامی نیروهای مسلح و آموزش نظامی در چارچوب ائتلاف نظامی گسترده از طریق اقدام مشترک و آموزش در حوزه جنگ غیر نظامی و آموزش فرماندهان و ستادهای مشترک نظامی برای فرماندهی و کنترل عملیات از جمله اهداف تمرین «سیف العرب» است».

رزمایش نظامی مشترک «سیف العرب» در جمهوری عربی مصر و با حضور گردان ها و تشکیلات گوناگون نیروهای نظامی مصر و بحرین و امارات و سودان و سعودی و اردن به منظور گسترش همکاری و ارتقای سطح آموزش و برنامه ریزی برای عملیات مشترک در جنگ های متعارف و غیر متعارف برگزار شده است.