لالایی های اسد برای نوه هایش

پنجمین سالگرد آغاز دخالت نظامی روسیه در سوریه در اواخر سپتامبر بود که چند روز بعد بشار اسد راس رژیم سوریه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه درباره دلاوری های ارتش روسیه و به خصوص خلبانان روسی صحبت کرد. او گفت «ما همواره خلبانان روسی را گرامی می داریم که هر روز جانشان را با پرواز بر فراز مناطق تجمع تروریست ها به خطر می انداختند».

او خاطر نشان کرد «روزی روزگاری برای نوه هایم این دلاوری ها را بازگو می کنم و درباره ارزش های مشترک ارتش دو کشور که ما را در این نبرد تا حد برادری به یکدیگر نزدیک کرد صحبت می کنم. درباره ارزش های اصیل و پیکار مخلصانه آنان و دفاعشان از غیر نظامیان و بی گناهان می گویم. گفتنی درباره این جنگ زیاد است».

گویا بشار اسد این مساله را فراموش کرده که ارتش روسیه ای که پنج سال از دخالت نظامی اش در سوریه گذشته و مایه افتخار و مباهات اسد شده  ۶ هزار و ۸۵۹ غیر نظامی از جمله ۲ هزار و ۵ کودک را به کام مرگ فرو برده اند» و «۲۰۷ درمانگاه و بیمارستان» را با خاک یکسان کردند. این آمار توسط دیده بان حقوق بشر سوریه منتشر شده است. آیا بشار اسد درباره این قربانیان و کودکان هم با نوه هایشان صحبت می کند؟ آیا نوه هایش را از همان دوران کودکی با «این ارزش های اصیل» آشنا می کند؟ آیا بشار اسد که دکتر است برای نوه هایش تعریف می کند که چطور بیمارستان ها را زدند؟

بشار اسد درباره داعش گفت که ظهور این گروه ناگهانی و با حمایت آمریکا بوده است و بخش قابل توجهی از سوریه و عراق را به تصرف درآورد. گویا اسد به دلیل مشغله های فراوان درباره دسیسه هایی که علیه او چیده می شود و همواره از دست این همه توطئه گلایه می کند این را هم از یاد برده که در حالیکه گروه داعش در عراق مسئولیت چندین بمبگذاری در بغداد در ۲۰۰۹ و کشته شدن صدها نفر از مردم بیگناه را برعهده گرفت نوری مالکی نخست وزیر وقت عراق گفت خود اسد در این بمبگذاری ها نقش دارد و خواستار آغاز یک تحقیق بین المللی در این پرونده شد. اسد در آن زمان گفت اظهارات نوری مالکی «غیر اخلاقی» است.

با این حال، اسد یا فراموش کرده یا خود را به فراموشی زده چون رژیم متبوعش مجری ده ها عملیات تروریستی و تنظیم کننده تعداد فراوانی از گروه های تروریستی در کشورهای همسایه است. اسد فراموش کرده که دستگاه امنیتی اش با جذب صدها نفر از جوانان کشور آنها را برای کشتن شهروندان عراقی و «آمریکایی های شرور» به عراق فرستاد. اسد شاکر العبسی و گروه فتح الاسلام و ده ها مورد ترور را از یاد برده و در حالیکه با ذوق زدگی سالگرد حمله روسیه به مردم سوریه را «جشن گرفته بود» می خواست به ما گوشزد کند که آمریکا تجسم شرارت و تروریسم است و خود او و رژیمش و متحدانش هر جا که می روند گل و شیرینی پخش می کنند.

اسد در گفتگو با خبرگزاری روسیه از رفتار ترکیه شاکی شد و توضیح داد که دولت ترکیه چگونه «نیروهای تروریستی کشورهای گوناگون را در سوریه به کار می گیرد». بی گمان اسد با خود فکر می کند که صحبت درباره نیروهای ایرانی و حزب الله لبنان گفتن ندارد چون اینها از نظر اسد در راستای حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی کشور فعالیت می کنند. به عنوان مثال؛ مزدورانی که ایران به سوریه برده یعنی از گروه شبه نظامی حزب الله لبنان گرفته تا شبه نظامیان عراقی ابو الفضل عباس. به گفته محمد علی جعفری فرمانده پیشین سپاه حدود ۵۰ گروه شبه نظامی در سوریه مورد حمایت ایران هستند و شمار آنها در ۲۰۱۷ به حدود ۷۰ هزار نیرو رسید. اینها جای گفتن ندارد چون از نظر اسد مهم نیست.

بشار اسد درباره دموکراسی در آمریکا و انتخابات این چنین گفت «در آمریکا معمولا کاندیداها در قامت رییس جمهور نیستند. نامزدها در حد مدیر اجرایی هستند چون یک تشکیلاتی در آمریکا وجود دارد که گروه های فشار و نهادهای مهم مثل بانک ها و صنایع تسلیحات و نفت و غیره را در بر می گیرد. در نتیجه رییس جمهور در حد یک مدیر اجرایی اختیار دارد و از اختیاراتی همچون بازنگری برخوردار نیست و تنها مسئولیت اجرایی دارد». تمام کشورهای جهان از چند ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آن را دنبال و نتایج احتمالی را پیش بینی و بررسی می کنند و از نزدیک در جریان نظر سنجی های گوناگون هستند. اما با این حال، هر نامزدی که رییس جمهور بعدی آمریکا باشد به حال بشار اسد فرقی نمی کند. شاید اسد منتظر روزی است که خود او به آمریکایی ها زیر و بم رییس جمهور بودن را یاد بدهد. مردم سوریه هم از همان سال ۱۹۷۰ که پدر بشار اسد به قدرت رسید چشم انتظار انتخابات ریاست جمهوری بعدی و نتایج غافلگیر کننده احتمالی هستند. جالب تر از همه این است که اسد در این گفتگو گفت که در مورد اعلام نامزدی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سوریه در ۲۰۲۱ هنوز تصمیم نگرفته است.

البته اسد در این مصاحبه از جایزه صلح نوبل هم غافل نشد و نظر خود را بیان کرد. به گفته اسد صلح به معنای پایبندی به قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است. این تعریف صلح از سوی فردی است که پشت کشته شدن بیش از پانصد هزار نفر از مردم سوریه از جمله چندین هزار تن بر اثر شکنجه ایستاده است.

تعریف اسد از رویدادها و مفاهیم عجیب و غریب است. وقتی که اظهارات او را دنبال می کنی این فکر به ذهنت می رسد که انگار او در دنیای دیگری سیر می کند. اما واقعیت تلخ این است که او در این دنیا است و به ریش ما می خندد. حالا بشار اسد منتظر واکسن روسیه است که به بازار بیاید و بزند تا به کرونا مبتلا نشود. اما ما منتظر داروی شفا بخشی هستیم تا از شر اسد خلاص شویم. این بلاهایی که تا حالا به خاطر شرارت های اسد به سر مردم و کشور سوریه در این سال های طولانی آمده بس است.