ولید الزیدی؛ اولین وزیر نابینا و ملقب به طه حسین تونس

ولید الزیدی؛ اولین وزیر نابینا و ملقب به طه حسین تونس


ولید الزیدی که به او لقب «طه حسین تونس» دادند اولین وزیر نابینا در تونس است. او که به عنوان وزیر فرهنگ دولت هشام المشیشی، نخست وزیر تونس معرفی شد از پارلمان این کشور رای اعتماد گرفت.

ولید الزیدی (۳۴ ساله) در کودکی نابینا شد و با وجود تمام مشکلات تحصیلاتش را ادامه داد و موفق به اخذ کارشاسی دانشکده ویژه نابینایان در شهر سوسه شد. ولید در موسسه مطالعات ادبی و علوم انسانی در القرجانی و سپس در دانشسرای عالی معلمان تونس ادامه تحصیل داد.

او نخستین فرد نابینا در تونس است که دکترای «افتخاری» گرفته است. بلاغت عربی قدیم موضوع رساله دکتری اش در ژانویه بود. 

او سابقه موفقیت درخشانی دارد و کارنامه علمی و عملی اش سرشار از موفقیت و چالش و مبارزه است. ولید از همان دوران کودکی به عنوان دانش آموز ممتاز شناخته می شد. او مسیر موفقیت را تا دانشگاه پیمود و وارد دانشگاه های معمولی شد که فاقد منابع ویژه نابینایان هستند اما ولید با اراده ای که داشت موفق شد.

ولید در خانواده متوسط بزرگ شد و اصالتا از شمال غرب تونس است.

او نوازنده حرفه ای عود است و صدای قشنگی دارد و آواز می خواند و شاعر نیز است. 
 
 
چهره شناخته شده در محافل دانشگاهی و فرهنگی 
 
ولید الزیدی استاد ترجمه و بلاغت در دانشگاه منوبه است و در دانشسرای این منطقه تحصیل کرده که از سختگیرترین دانشگاه های تونس است.

 الزیدی یک پژوهشگر شناخته شده در علوم بلاغت و روانشناسی معلولان است. او چندین برنامه رادیویی درباره اندیشه و ادبیات در تونس تهیه می کند.

او یک چهره معروف در محافل دانشگاهی و فرهنگی و رسانه ای و از جمله مدافعان سرسخت حقوق نابینایان در تونس است.

ولید الزیدی همواره در فعالیت ها و برنامه های فرهنگی شرکت می کند و باشگاه مکتب های ادبی در منطقه تاجرون را دوباره راه اندازی کرد. این باشگاه از چهره های ادبی جوان حمایت می کند.  

اما و اگر در پذیرش پست وزارتی  
 
معرفی و تعیین الزیدی به عنوان وزیر فرهنگ واکنش های متفاوتی به دنبال داشت. گروهی بر این باورند که این یک اقدام انقلابی و متمدنانه بی سابقه است اما گروهی دیگر می گویند پرونده های مهم فراوانی در وزارت فرهنگ وجود دارد که بررسی و پیگیری تمام آنان برای الزیدی قدری دشوار و مشکل است و ضمنا او سابقه فعالیت سیاسی و اداری ندارد.

الزیدی در نشست خبری پس از معرفی اش به عنوان وزیر فرهنگ گفت «برنامه ام این است که فرهنگ را در دسترس فراموش شدگان و به حاشیه راندگان قرار دهم؛ کودکانی که در مناطق دوردست به دنیا می آیند و به دلایل گوناگون رابطه ای با فرهنگ و محافل فرهنگی ندارند... مسئولیتم این است که مردم از هر رده سنی که باشند فرهنگ تولید کنند».

الزیدی در اوایل برای پذیرش مسئولیت وزارت فرهنگ دودل بود و برای همین نخست وزیر از معرفی او به عنوان وزیر فرهنگ منصرف شد اما قیس سعید رییس جمهور تونس اصرار داشت که او در کابینه حضور داشته باشد.

آیا الزیدی در ماموریت تازه اش موفق می شود؟ و آیا در دوره جوانی موفق به انجام دستاوردهای جدید و عبور از تمامی مشکلات و منتقدان می شود؟ آیا برنامه الزیدی برای در دسترس قرار دادن فرهنگ به تمام فراموش شدگان و به حاشیه راندگان و کودکان جواب می دهد؟‌ آیا خواهد توانست باز ثابت کند که با اراده هیچ معلولیتی وجود ندارد؟
 
 کاریکاتوریست: علی المندلاوی