فاجعه آلان ادامه دارد

چیزی شبیه فاجعه سوریه نیست. چیزی شبیه گرفتاری مردم سوریه در گذشته و حال نیست. هر جایی می روند مثل نفرین شدگان هستند. چند روز پیش پنجمین سالگرد فاجعه غرق شدن آلان بود. پیکر بی جان آلان را که هنوز سه سالش نشده بود در ساحل پیدا کردند. قایق او و برادرش غالب (۵ ساله) و مادرشان ریهان واژگون شد و هر سه نفر غرق شدند. آنها می خواستند خود را از طریق دریا به یونان برسانند.

عکس منتشر شده از جسد آلان جهان را تکان داد. هزاران نفر در جهان تحت تاثیر قرار گرفتند و ابراز همبستگی کردند. این عکس در سر خط اخبار رسانه ها و شبکه های خبری و اجتماعی قرار گرفت. اما همه چیز با یک کمپین همبستگی تمام و آلان مثل صدها نفر دیگر که از چنگال مرگ در سوریه گریخته بودند به دست فراموشی سپرده شد.

صدها نفر در مرز بین سوریه و لبنان گرفتار هستند. ناجی النمیر رییس اداره گمرک و گذرنامه سوریه اعلام کرد کسانی که قادر به پرداخت ۱۰۰ دلار نیستند باید به همان جایی برگردند که از آنجا آمده بودند. این بدین معناست که شهروندان سوریه که قادر به پرداخت ۱۰۰ دلار نیستند نمی توانند به سوریه برگردند و یا باید به همان جایی برگردند که از آنجا آمده بودند و یا در همان مرز بلاتکلیف بمانند تا ۱۰۰ دلار را هر جوری شده تامین کنند. این همین سوریه در دوره حکمرانی اسد است. این تنها دولت در جهان است که ورود اتباعش به کشور را مشروط به پرداخت عوارض ارزی کرده؛ آنهم ارزی که معامله با آن در سوریه ممنوع است.

اما اوضاع پناهجویان گرفتار در مرز بدتر شد چون دولت لبنان از ورودشان به لبنان جلوگیری کرد. دولت لبنان بارها اعلام کرد که پناهجویان سوری باری بر دوش این کشور شده اند و به دنبال رهایی از بار سنگین پناهندگان سوریه در لبنان است. دولت لبنان حتی از معرفی شهروندان سوریه در کشور به عنوان پناهجو خودداری کرد تا بدین ترتیب ملزم به حمایت از آنان نباشد. جبران باسیل داماد رییس جمهور لبنان و وزیر امور خارجه سابق و رییس جریان ملی آزاد در هر مناسبت و صحبتی پناهجویان سوری مقیم لبنان را مورد هجمه قرار می دهد. این مردم چه گناهی دارند؟ شاید تنها گناهشان این باشد که از چنگال مرگ گریختند و به این کشور کوچک همسایه پناه آوردند.

بحران اقتصادی و سیاسی و پولی کنونی در لبنان بی سابقه است اما با این حال مقام های لبنانی از جمله جناب آقای رییس جمهور میشل عون و جریان وابسته به او این واقعیت را نادیده گرفتند که علت اصلی بحران همان تسلط حزب الله بر ارکان نظام و دخالت نظامی در جنگ های جاری در کشورهای منطقه در سوریه و یمن و عراق است. علت اصلی بحران اظهارات دبیر کل حزب الله لبنان است که تمام قد پشت رژیم ایران را گرفته و با خصومت ورزی آشکار و شدید علیه عرب ها جبهه گرفته و سرنوشت لبنان را کامل به محور رژیم ایران و متحدانش گره زده است. این رویکرد ارمغانی جز تحریم های آمریکایی و اروپایی و توقف کمک های مالی و اقتصادی عربی به لبنان نداشته است. اینها را نادیده می گیرند و تقصیر تمام ناکامی و ناکارآمدی خود را گردن پناهجویان سوریه مقیم لبنان می اندازند. بی گمان این را هم نادیده می گیرند که علت اصلی ورود پناهجویان سوریه به لبنان همان جنگی است که متحدشان بشار اسد علیه مردم کشور خود به راه انداخته است. همان آنهایی که پناهجویان سوری در لبنان را به عنوان علت اصلی بحران کشورشان معرفی می کنند چرا به اقدام متحدشان یعنی رژیم اسد اعتراض نکردند و سکوت کردند. خب اینها همان سوری هایی هستند که از لبنان قصد بازگشت به سوریه دارند.

از لبنان که بگذریم، حدود ۴۵۰ شهروند سوریه به دست نیروهای مرزبانی ترکیه در مرز این کشور و ترکیه کشته شده اند. این افراد از جهنم و بشکه های انفجاری که رژیم روی سرشان می انداخت فرار کرده بودند. ۱۹۳۰ نفر در ماه گذشته و بیش از ۱۶ هزار نفر از آغاز سال میلادی جاری توسط مقام های ترکیه تحویل دولت سوریه شدند.

تراژدی ۹ ساله سوریه چه در داخل مرزها و چه خارج آن همچنان ادامه دارد. شهروندانی که توسط اسد و شبه نظامیانش کشته نشدند از سرما یا گرما جان خود را از دست دادند و حالا کرونا هم اضافه شده است.

خبر خودکشی شهروندان سوریه از جمله کودکان به خبر روزمره تبدیل شده است. سوریه تراژدی عصر کنونی است. بدتر اینکه تلاش جدی در حد و اندازه خود این تراژدی برای متوقف کردن آن وجود ندارد.

عکس صدها کارگر و خانواده های گرفتار در مرزها پنج سال بعد از تصویر پیکر بی جان آلان منتشر شد. اما طی این سال ها چیزی عوض نشد. اسد گروه های اپوزیسیون و جامعه جهانی را با اختلافات پیش پا افتاده و جزئیات مسائل مهم سرگرم کرده است و در این میان مردم سوریه تاوان ناتوانی و درماندگی جهانیان را پرداخت می کنند.