۶ استراتژی بین المللی کاندیدای سعودی ریاست سازمان تجارت جهانی

التویجری: ۵۰٪ وقتم را به کارآفرینان و ۴۰٪ را به نوآوری اختصاص می دهم

همزمان با پایان فاز دوم کارزار ریاست سازمان تجارت جهانی نامزد سعودی محمد بن مزید التویجری یک چهارچوب کاری بین المللی تنظیم کرده که از ۶ بخش راهبردی تشکیل شده است. اگر التویجری پس از کسب اعتماد اعضای سازمان به عنوان رییس آن انتخاب شود در شروع کار با استفاده از این برنامه اصلاحات جامع سازمان را اجرا می کند.

 

فاز دوم کارزار هشت نامزد ریاست سازمان تجارت جهانی روز دوشنبه (۷ سپتامبر) به پایان می رسد و سومین و آخرین فاز انتخاب رییس سازمان از طریق توافق کشورهای عضو بر سر یک کاندیدا شروع می شود. هشتم ژوئیه مهلت نهایی برای اعلام اسامی نامزدهای جانشینی روبرتو آزودوی برزیلی اعلام شد و فاز دوم هفتم ماه سپتامبر به پایان می رسد. مدیر کل فعلی سازمان تجارت جهانی در ماه اوت از سمت خود کناره گیری کرد. کاندیداها در فاز دوم برنامه هایشان را اعلام کردند و برای خود تبلیغ می کنند و فاز سوم از هشتم سپتامبر آغاز می شود.

 

شورای عمومی و روسای رکن حل و فصل اختلافات و رکن بررسی خط مشی تجاری با اعضای سازمان درباره برنامه های مورد نظرشان رایزنی می کنند و رییس سازمان با استناد بر آرا و اجماع در میان اعضا در یک پروسه زمانی از ۷ تا ۱۶ سپتامبر تعیین می شود. پس از پایان این فاز، کشورهای عضو سازمان باید کاندیداها را از هشت به پنج نفر کاهش می دهند. این پنج نفر به آخرین فاز راه پیدا می کنند. کشورهای عضو سازمان اسامی چهار نامزد مورد نظرشان را در فاز نخست اعلام می کنند که در فاز دوم به دو نفر کاهش پیدا می کند.

 

محمد التویجری نامزد سعودی به تازگی یک سایت چهار زبانه برای معرفی خود و برنامه های اصلی اش در آغاز کار راه اندازی کرده است. برنامه التویجری عمدتا شامل اصلاحات جامع سازمان تجارت جهانی با توجه به تحولات و کشمکش ابرقدرت ها و تحولات رو به شتاب فناوری در جهان و شرایط بین المللی می شود که اصلاحات در این سازمان را اجتناب ناپذیر و ضروری تر از هر زمان دیگر می کند. 

 

برنامه اصلاحات التویجری از شش بخش محوری و کلی تشکیل شده که جزئیات آن در زیر می آید:

 

چالش ها: -منابع جهانی شدن 

 

در سایت رسمی التویجری با اشاره به مشکلات مهم و اصلی سازمان تجارت جهانی گفته شده که این مشکلات تازه هستند چون تغییر نقشه قدرت های بزرگ در چند دهه گذشته و نیز کشورهای دارای موقعیت ژئوپلیتیکی برتر روند پرشتابی داشته است. این کشورها اقتصادهای بزرگ دنیا را در دست دارند. 

 

التویجری افزود «پاندومی کوید ۱۹ از اختلال درونی کشورها و بین کشورها پرده برداشت که منافع و سرنوشت جهانی شدن را در هاله ای از ابهام قرار داده و موجب بروز دوباره ملی گرایی در کشورهای جهان شده است».

 

او در حوزه بین المللی خاطر نشان کرد «کرونا موجب اختلال در چهارچوب تجارت بین کشورها شد. ساختارهای سیاسی و اقتصادی تقریبا در صد سال گذشته بر اساس این چارچوب تقویت شدند».

 

التویجری بر این باور است «جهت گیری کنونی کشورها مایه نگرانی بوده و در همین حال تاکید دوباره بر پایبندی به تقویت نظام بین المللی قانونمند کنونی ضروری است. نظام کنونی به مصلحت همه کشورها بوده و منجر به تقویت توسعه پایدار می شود».

 

-میانجی بی طرف

 

التویجری معتقد است که پادشاهی عربی سعودی در شرایط کنونی به عنوان یک میانجی بی طرف مطرح می شود و می تواند در حوزه حل اختلافات بین آفریقا و چین و اروپا و آمریکا نقش آفرینی کند.

او بر این باور است که سازمان تجارت جهانی به فرصتی برای ایجاد چارچوب کاری جهانی با توجه به نیازمندی های قرن بیست و یکم دست یافته است.

 

در سایت رسمی مشاور دیوان پادشاهی سعودی به این موضوع اشاره شده که کشورهای در حال توسعه و نوظهور دو سوم اعضای سازمان تجارت جهانی را تشکیل می دهند که همین اهمیت تجارت برای کسب روزی و تامین معیشت و افزایش برابری بین کشورها را دو چندان می کند. بر این اساس، رییس سازمان تجارت جهانی باید همه اعضا را به میز مذاکره برده تا با هم موانع تجارت را برطرف کنند و سطح تسهیلات برای کسب و کارها را افزایش داده و از قدرت اقتصاد جهانی برای تامین منافع مشترک بهره برداری کنند.

 

-استراتژی های شش گانه: ارزیابی

 

التویجری بر لزوم تقویت و افزایش اقدام مشترک در شش حوزه استراتژیک برای اصلاح سازمان تجارت جهانی تاکید می کند. اولین بخش ارزیابی نیازمندی ها است و التویجری در صد روز اول کاری با تمام اعضا برای آشنایی و فهم تجربه ها و دیدگاه ها و دست یابی به اطلاعات لازم در راستای افزایش کارآمدی و تاثیر سازمان جهانی تجاری ارتباط برقرار می کند.

 

کاندیدای سعودی پس از آگاهی درباره تمام آراء و دیدگاه ها به ارزیابی عمیق حوزه اقتصادی بین المللی و میزان آسیب اقتصادی بر اثر پاندومی کوید ۱۹ می پردازد. این ارزیابی به منظور ایجاد یک خط مشی مدیریتی چند جانبه درست در سازمان تجارت جهانی انجام می شود.

 

جمع آوری داده ها: تحلیل و بررسی

التویجری با توجه به تصدی پست های رده بالا در بخش خصوصی و دولتی با اشاره به استراتژی دوم بر نقش اطلاعات و داده ها در تقویت اداره و افزایش کارآمدی و عملکرد بهتر تاکید می کند. بدین ترتیب بررسی فعالیت های سازمان تجارت جهانی و افزایش کارآمدی و تاثیر آن در جهان در اولویت های کاری التویجری قرار دارد.

 

التویجری بر این باور است که سیاست گذاری باید با دلیل و با توجه به شرایط عینی انجام شود و از این رو، توجه به حقائق به جای ایدئولوژی در جریان گفتگوها حائز اهمیت است.

 

او توضیح می دهد که در طول سابقه کاری اش برای افزایش سطح بازخواست به اطلاعات و داده ها و ابزارهای تحلیل و بررسی استناد کرده است و اضافه می کند که از همین رویکرد برای کسب نتیجه مطلوب در پرونده هایی که دست داشته و نیز پرونده های کارگروه های گوناگون و پروژه هایی که در موسسات متعدد اداره کرده بهره گرفته است و بازخواست منجر به تغییر در شرایط می شود.

 

اعتماد سازی: اصل عدم تبعیض

 

به گفته التویجری عدم تبعیض یکی از اصول مهم سازمان است و او با توجه به این اصل و در راستای تقویت فضای گشایش و شفاف سازی داخلی و خارجی به دیدگاه های تمام اعضای سازمان توجه خواهد کرد. التویجری از این استراتژی به منظور اعتماد سازی دوباره به این سازمان چند جانبه و متکی به مقررات خاص بهره می گیرد و تمامی اعضا و ارکان سازمان از آن استفاده خواهند کرد.

 

التویجری با توجه به افزایش موافقت نامه های تجاری منطقه ای تاکید می کند که این توافقات مکمل موافقت نامه های تجارت بین المللی هستند و نمی توانند جایگزین آن باشند. سازمان تجارت جهانی پس از تاسیس موفق به تنظیم موافقت نامه های متعدد بین المللی شده است.

 

ساز و کارها: راهکار موثر

 

التویجری در توضیح استراتژی چهارم گفت «منازعات چند جانبه یک گزینه احتمالی است اما باید ساز و کارهای در دسترس برای فیصله دادن به کشمکش ها قابلیت اجرایی و قابلیت سازگاری با تحولات رو به رشد و پویایی تجاری داشته باشد».

 

محمد التویجری بر اساس برنامه ای که تنظیم کرده اولویت را به ایجاد ساز و کارهای موثر برای ایجاد راهکار و پایان دادن به کشمکش ها می دهد و قوانین تجارت چند جانبه باید متناسب با اهداف تجاری باشد.

 

خلاقیت پردازی: همکاری

 

التویجری با اشاره به استراتژی پنجم برای انجام اصلاحات ساختاری در سازمان تجارت جهانی معتقد است «موسسات دولتی بین المللی با حسابرسی بیشتری مواجه هستند و از این رو، همکاری بین آنها برای افزایش تاثیر و نقش آفرینی شان ضروری به نظر می رسد». التویجری در مسئولیت های کاری پیشین خود نیز با اجرای این رویکرد موفق به ایجاد یک شبکه قدرتمند از ذی نفعان در این موسسات شده که با سعودی همسویی دارند. او از این شبکه جهانی در راستای تامین منافع سازمان تجارت جهانی و تقویت روابط با همتایانش استفاده خواهد کرد.

 

التویجری در راستای گسترش روابط بین سازمان تجارت جهانی و همتایانش و کشورهای عضو نقشه راه تنظیم کرده و در آن چشم انداز شفافی برای فعالیت این سازمان و افزایش آگاهی نسبت به تجارت بین المللی و اهمیت آن در زندگی مردم مطرح شده است.

 

التویجری به دنبال برگزاری اجلاس سالانه در سطح وزیران است به ویژه اینکه گفتگوهای جاری سالانه مستلزم نقش آفرینی بیشتر سازمان تجارت جهانی و فراتر از مذاکراتی است که دو سال یکبار برگزار می شدند.

 

التویجری معتقد است که وجود مهارت ها و نیروهای متخصص و دیدگاه های گوناگون در تمام عرصه ها با توجه به مسائل گوناگون مطرح شده در سازمان جهانی تجاری ضروری به نظر می رسد، همچنین تحول دیجیتال در سازمان تجارت جهانی ضروری است. التویجری پیشتر فرآیند نوسازی همه جانبه اداره آمار مرکزی سعودی را هدایت کرده بود.

-تعهد و بی طرفی 

 

استراتژی ششم برای اصلاح سازمان با توجه به سابقه طولانی التویجری در موسسات دولتی و خصوصی همان رهایی از ایدئولوژی و توجه به حقایق است که منجر به پیشرفت می شود. التویجری در این خصوص تاکید کرد که او یک شخصیت بی طرف و فعال است و با همه گروه ها برای تنظیم موافقت نامه هایی که نیازمند سازش و به سود همه است همکاری می کند. التویجری با توجه به برنامه ای که اعلام کرده تعهد داده که با تمام کارآفرینان و ذینفعان داخلی و خارجی برای آگاهی از دغدغه و نیازمندی هایشان ارتباط برقرار می کند. این امر در افزایش کارآمدی سازمان تجارت جهانی سهیم بوده و دست آخر به مصلحت همه است.

 

التویجری گفت ۵۰٪ وقتم را به کارآفرینان و ۴۰٪ را به نوآوری و ۱۰٪ را به امور مدیریتی اختصاص می دهم. او افزود عدم تبعیض برای گسترش همکاری تجاری بین کشورها ضروری است.