تب لاغری و تناسب اندام؛ رایج ترین باورهای غلط

از کتو و دیتاکس تا وبلاگ های رژیمی

لابد شما هم استقبال روزافزون از رژیم های لاغری جدید و ورزش های مختلف را دیده اید و شاید خود شما ساعت های طولانی دنبال روش های مناسب لاغری و تناسب اندام یا رژیم های غذایی مناسب گشته اید یا حتی سراغ چند متخصص تغذیه رفته اید.

وبلاگ های رژیمی این روزها رواج گسترده ای پیدا کرده اند اما اغلب آنها فاقد مجوز بوده یا اینکه توسط افراد غیر متخصص اداره می شوند و به همین دلیل توجه به توصیه های لاغری و تناسب اندام مطرح شده در آنها بدون داشتن برنامه غذایی منظم و سالم زیر نظر پزشک پیامدهای خطرناک به همراه دارد. توجه به توصیه متخصصان تغذیه در این بلبشو و آشفته بازار توصیه های غذایی کارشناسانه و غیر کارشناسانه ضروری به نظر می رسد.

المجله در این باره با دکتر دانا الحموی متخصص تغذیه که دکترای پزشکی و کارشناسی ارشد تغذیه دارد گفتگو کرده است. متن گفتگو در زیر می آید:

 
دانا الحموی

تعریف وزن ایده آل و تناسب اندام چیست؟

اعضای بدن در بدن سالم هماهنگ و درست کار می کنند و فاقد بیماری های ناشی از عادت های غذایی و غیر غذایی غلط است. برخورداری از عادت های غذایی درست و سبک زندگی سالم و تمرینات ورزشی متعادل باعث می شود بدن سالم داشته باشیم.

چرا این روزها خیلی ها می خواهند اندام مانکنی داشته باشند؟
 
بله. افراد بسیاری را می بینیم که از اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی پیروی می کنند. البته این پدیده خطرناکی است چون این افراد برای داشتن اندام دلخواه به عادت های غیر سالم و غلط روی می آورند و سرانجام سرخورده می شوند. این باورهای نادرست گاهی منجر به اختلالات تغذیه و فشار روحی می شود.

شبکه های اجتماعی در انتشار اطلاعات و مطالب درست و غلط سهیم هستند و تبلیغات مکمل ها و داروهای لاغری در سطح وسیعی منتشر شده است. در وبلاگ ها محصولات لاغری تبلیغ می شوند که بعضی از آنها بعدا مشخص شد که مضر هستند. مردم چطور می توانند در این فضای پرهیاهو اطللاعات درست و نادرست را از هم تشخیص بدهند؟
 
نباید به تبلیغات شبکه های اجتماعی و وبلاگداران توجه کرد چون اغلب از وزارت بهداشت مجوز ندارند. اگر به دنبال استفاده از داروهای لاغری هستند باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید. داروهای تجویزشده خود را به دیگران توصیه نکنید.

آیا اصلا دارو یا قرص لاغری تاثیرگذار وجود دارد؟ 

برخی قرص های لاغری مورد آزمایش قرار گرفته و تاثیر گذاری شان ثابت شده است اما با این حال نباید از رژیم غذایی و سبک زندگی سالم و متعادل صرفنظر کرد.

 
آیا افراد می توانند رژیم های لاغری و غذایی یکدیگر را با هم معاوضه کنند اگر رژیم لاغری با تجویز متخصص و پزشک باشد؟
 
اگر فردی از رژیم غذایی خاصی تحت نظر پزشک پیروی می کند دلیل نمی شود که این رژیم برای فرد دیگر هم کارساز باشد. باید توجه داشت که هر فردی بنا به وزن و وضعیت جسمی و فعالیت فیزیکی و عضلات و بیماری ها و غذای مورد علاقه خود رژیم غذایی خاص خود را دارد. بنابراین، نباید بدون مراجعه پزشک رژیم غذایی گرفت حتی اگر به فرد دیگری توصیه شده باشد.

چرا سرعت کاهش وزن افراد متفاوت است؟
 
کاهش وزن بستگی به بدن و دفع چربی و متابوليسم و فعالیت هورمون ها و غدد و حجم عضلات دارد. این عوامل منجر به افزایش متابولیسم می شود که البته در افراد متفاوت است. کمبود انواع ویتامین به شدت روی متابولیسم تاثیر می گذارد. باید گفت تاثیر رژیم غذایی مشابه در افراد بانشاط و ورزشکار و افراد تنبل تفاوت دارد.
 

 
توصیه شما برای برخورداری از سبک زندگی سالم چیست؟

خوردن ۳ وعده غذایی اصلی و میان وعده های کوچک و نوشیدن آب به مقدار لازم توصیه می شود. سبزیجات در هر وعده غذایی مصرف شود. دانه چیا و کینوا و میوه های تازه و خشک به رژیم غذایی اضافه شود. نوشیدنی های گازدار و فست فود مصرف نکنید. مصرف نمک را کم کنید و شکر مصرف نکنید. از غلات سبوس دار به جای نان و برنج سفید استفاده کنید. جوانه برنج برای تنظیم هرمون ها و کاهش وزن بسیار مفید است.

رایج ترین عادت های غذایی غلط و مضر کدامند؟

«چای و شیر» یکی از رایج ترین عادت های غلط است. افزودن کافئین به شیر به شدت مضر است و منجر به افزایش وزن و سوءهاضمه می شود. برخی می گویند گوجه فرنگی باعث چاقی و افزایش حبس آب در بدن می شود که این باور درست نیست. گفته می شود روغن زیتون باعث افزایش کلسترول می شود که این باور درست نیست. روغن زیتون در کاهش وزن و تثبیت کلسترول خون موثر است. توصیه می کنم گاهی یک قاشق روغن زیتون صبح مصرف شود. گفته می شود خوردن یک قاشق سرکه هر روز صبح یا اضافه کردن آن به یک لیوان آب منجر به کاهش وزن می شود. این درست نیست و گاهی منجر به سوزش و خونریزی معده می شود.

توصیه های مختلفی درباره آشپزی با روغن یا کره یا روغن حیوانی وجود دارد. کدام درست است؟
 
آشپزی با کره و روغن حیوانی درست نیست چون منجر به افزایش کلسترول و چاقی می شود. آشپزی با روغن زیتون بهتر است اما نباید از روغن به مقدار زیاد استفاده شود و به جای آن از سرخ کن هواپز استفاده کنید چون مزه غذا در آن عوض نمی شود و ضرر ندارد.
 
این روزها رژیم های غذایی جدیدی مثل کتو و دیتاکس رواج یافته است. مثلا در رژیم کتوژنیک مواد غذایی با کربوهیدرات کم اما چربی بالا انتخاب می شوند. سم زدایی هدف دیتاکس است. نظر شما درباره این رژیم ها چیست؟

همواره رژیم های غذایی جدیدی وارد بازار می شوند و رواج گسترده پیدا می کنند اما اغلب آنها سالم نیستند. کتو مثلا تاثیر بسیار منفی روی سلامتی بدن دارد. دیتاکس هم خطرات جدی به دنبال دارد و گاهی به کلیه و مغز آسیب می زند. رژیم دیتاکس یا سم زدایی وجود ندارد. رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب و خودداری از مصرف کنسرو و استفاده از سبزیجات و میوه به طور منظم یک دیتاکس به شمار می رود. این رژیم های غذایی که زیر نظر پزشک انجام نمی شوند سلامتی افراد را تهدید می کند.

آیا گیاهخواری یک رژیم سالم است؟ 

بله. گیاهخواری رژیم غذایی فوق العاده سالم به شمار می رود و از ابتلا به بیماری های مزمن و قلبی و سرطان و دیابت جلوگیری می کند  اما با این حال باید کارشناسی شده باشد. در غیر اینصورت ممکن است منجر به کمبود آهن و کلسیم و ویتامین B12 شود. این رژیم غذایی هم باید زیر نظر پزشک باشد تا مکمل های غذایی تامین شود.