• شماره جدید
weekly-issue, هنر

تولیدات سینمایی سعودی و افزایش رقابت در حوزه هنری عربی

قاهره – خالد ابو الروس

دستور شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای گشایش 100 سالن سینما با استقبال محافل هنری و سینمایی روبرو شد. این اقدام به باور سینماگران حرکت درستی است که بستر تولید هنری را فراهم کرده و منجر به رونق سرمایه گذاری در حوزه سینما در منطقه عربی می شود. افتتاح سینما در سعودی تاثیر مثبتی بر روی محتوای تولیدات هنری سینماها می گذارد و منجر به محدود شدن فیلم های بی محتوا می شود. این اقدام جنبه دیگری از جنبه های تاثیرگذاری قدرت نرم در سطح کشورهای عربی و منطقه و جهان به شمار می رود.
محمد عبد الرحمان منتقد سینما، گشایش سینما در سعودی را مثبت ارزیابی کرده و گفت که این حرکت روی همه سینماگران جهان تاثیر می گذارد. بازار سینمای سعودی جدید و بزرگ است. دایره مخاطبان سینما در سعودی گسترده است اما با این تفاوت که مردم فیلم ها را آنلاین یا از طریق تلویزیون تماشا می کردند. حالا فیلم ها در سعودی به نمایش گذاشته می شود که همین فضای مناسبی برای تولیدات هنری سعودی و خلیجی فراهم می کند. گشایش سینما در سعودی به مردم این فرصت را می دهد تا فیلم را به لهجه محلی خودشان مشاهده کنند و نیز فیلم های مصری و لبنانی و عربی دیگری هم در سینماهای سعودی عرضه می شود.

تاثیر سینماهای سعودی بر تولید و کیفیت فیلم ها

عبد الرحمان در پاسخ به این سوال که گشایش سینما در سعودی چه تاثیری بر تولید و کیفیت فیلم ها دارد گفت «بی تردید، بازشدن سینما در سعودی بر تولیدات سینمایی تاثیر گذار خواهد بود. تصوری که دست اندرکاران سینما از سعودی دارند این است که مردم این کشور محافظه کارند و در نتیجه فیلم های بی محتوا و خشن نخواهیم داشت. به هر حال، موضوع مهم این است که فعالیت 100 سالن سینما در سعودی آغاز شود و در مرحله دوم باید مراقب فیلم هایی که روی پرده می روند بود و تولید کنندگان باید این نکته را در نظر بگیرند که تولیداتشان روانه این بازار می شود. البته این اشتباه نیست و باید بازاری را که این فیلم ها روانه اش می شوند شناخت و با آن ارتباط برقرار کرد».

محمد عبد الرحمان

عبد الرحمان گفت «محافظه کاری در سینمای مصر با فیلم هایی به بازیگری احمد حلمی و احمد مکی وجود دارد. این فیلم ها مناسب همه رده های سنی و گروه ها هستند. موضوع مهم این است که صنعت سینما در کشورهای عربی رو به گسترش است. برخی فیلم های سینمایی از همه کشورهای خلیج در سینماهای سعودی به نمایش گذاشته می شوند. این چیز خوبی است».
عبد المنعم عثمان کارگردان سینما می گوید «این اقدام خوبی به شمار می رود. اینکه سالن سینما در سعودی داشته باشیم خبر بزرگی است چرا که باید گام به گام با تحولات جهانی حرکت کرد. در کنار همه اینها، راه اندازی تئاتر و مراکز نشر هم از اهمیت برخوردار است».
عبد المنعم در ادامه خاطر نشان کرد «گشایش سینما تاثیر مثبت دارد و بستر را برای فعالیت شرکت های فیلم سازی و بازیگران و سینماگران در کشورهای عربی به شکل عام و مصر به طور خاص فراهم می کند. باز شدن سینما در سعودی راه را برای سینماگران در جهان باز می کند. فیلم هایی از کشورهای گوناگون باید در سینماهای سعودی عرضه شوند. گشایش 100 سالن سینما در سعودی منجر به رونق صنعت سینمای جهان به طور عام و سینمای عربی به طور خاص می شود».

شایعه ها در مورد جامعه سعودی اشتباه است
عثمان گفت «برخی شاید درباره گشایش سینما در سعودی ابراز نگرانی کنند چرا که تصور عمومی در مورد سعودی این است که جامعه محافظه کاری دارد. احتمالا برخی تولیدکنندگان آثار سینمایی به دلیل همین تصور عام از عرضه فیلم های بی محتوا خودداری می کنند».
او افزود «سعودی در مسیر خیزش به سوی پیشرفت و توسعه قرار گرفته است. برگزاری کنسرت و رویکرد جدید برای همگامی با دنیای معاصر انجام می شود».
عبد المنعم خاطر نشان کرد «بازار سینمای سعودی حد و حدودی برای محتوای فیلم های عرضه شده نه تنها در کشور بلکه در همه کشورهای عربی می گذارد. امیدوارم که فیلم های مبتذل در کشورهای عربی به زودی برچیده شده و فیلم های جدیدی با سوژه آداب و رسوم عربی و مبانی اخلاقی عرضه شود».
او در ادامه گفت «این تصور که فیلم های مبتذل بنا به تقاضای بازار عرضه می شود به زودی از بین می رود. این حرف اشتباه است. محتوای رمان هایی که فیلم می شوند مورد بازنگری قرار خواهند گرفت. فیلم ها باید دارای هدف آگاهی بخشی مخاطبان سینما باشند تا جامعه پیشرفته ای ایجاد کند. جامعه ای که مشکلاتش را به شیوه متمدنانه و نه سطحی بررسی می کند.
از سوی دیگر، عبدالسلام فاروق منتقد ادبی گفت «من بر این باورم که تصمیم شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای ساخت 100 سالن سینما در سعودی خبر خوبی است. گشایش سینما در سعودی فضای مناسبی برای تولید کنندگان آثار سینمایی و بازیگران فراهم می کند و ایده های نوین و مسائل اجتماعی همسو با آداب و سنن اصیل عربی را مطرح می کند. بی تردید، افتتاح سینما در سعودی چهره قدیمی این کشور را دگرگون می کند.

عبد السلام فاروق

عدم استقبال از فیلم های کم محتوا

فاروق گفت«مقام های سعودی با پخش فیلم های کم محتوا شدیدا مخالفت می کند. بنابراین، گشایش سینما در سعودی نقش بسزایی در محدود کردن فیلم های کم محتوا در بازار سینمای عربی خواهد داشت».
او افزود «کیفیت و محتوای فیلم های سینمایی توسط بازار تعیین می شود. بنابراین، تولید کننده فیلم به دنبال فیلم های هدفمند و مروج ارزش های اخلاقی خواهد رفت. دامنه این پدیده به بازارهای نوظهور کشورهای خلیج در حوزه سینما کشیده و به ترویج حفظ میراث فرهنگی عربی می انجامد.
عبد السلام فاروق گفت «گشایش سینما در سعودی نقطه جهشی برای تولیدات سینمایی مصر نیز هست. مصر از ظرفیت های عظیم سینمایی برخوردار است. سعودی می تواند از تجربه سینمایی مصر بهره بگیرد. مصر و سعودی چندین تفاهم نامه همکاری در زمینه فرهنگی و هنری امضا کرده اند».

عبد الله مشرف

عبد الله مشرف بازیگر سینما و تلویزیون مصر درباره گشایش سینما در سعودی گفت «گشایش سینما در مصر دریچه تازه ای به روی تولیدات سینمای عربی می گشاید و منجر به اشتغال آفرینی در حوزه سینما می شود. اظهارات مقام های سعودی نشان می دهد که سینمای این کشور، صنعت یکپارچه و کامل با دست اندرکاران حرفه ای و ظرفیت های عظیم و مخاطبان گسترده خواهد بود. صنعت سینمای سعودی با محتوای غنی و تولیدات با محتوا پا به عرصه جهانی شدن خواهد گذاشت».
مشرف بر لزوم همکاری سعودی با مصر و لبنان و تونس در حوزه سینمایی تاکید کرد.
او خاطر نشان کرد «پیامدهای مثبت گشایش سینما در سعودی با توجه به سند چشم انداز 2030 عرصه های فرهنگی و هنری و توسعه محور را نیز در بر گرفته و منجر به اشتغال زایی در صنعت سینما می شود. آشنایی و ارتباط با فرهنگ ها و مکتب های سینمایی متعدد از مزایای دیگر باز شدن سینما در سعودی است».

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید