• شماره جدید
weekly-issue, گفتگو

سفیر یمن در قاهره: حکومت قانونی به دنبال کشوری بدون دخالت خارجی است

 

قاهره – سوسن ابو حسن

دکتر محمد علی مارم سفیر یمن در قاهره گفت «حکومت قانونی یمن به دنبال کشوری بدون دخالت خارجی است.»

او در گفتگو با «المجله» ابراز امیدواری کرد حوثی ها به شورش خود پایان بدهند.

سفیر یمن در قاهره افزود «همه امیدوارند که مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن موفق به اجرای قطعنامه های سازمان ملل شود. این قطعنامه ها مورد تایید همه کشورهای جهان است. همه گروه ها باید به دستاوردهای ولد الشیخ فرستاده پیشین سازمان ملل در امور یمن پایبند باشند».

مارم خاطر نشان کرد «فرستاده سازمان ملل برنامه مشخصی در یمن در نظر ندارد. حوثی ها از مذاکرات صلح پیشین سوءاستفاده کردند بدون اینکه صلح و ثبات در خاک یمن برقرار شود».

او گفت «حوثی ها در مذاکرات خواسته هایی مطرح می کنند و هدف دیگری به جز وقت کشی و نقض قطعنامه های سازمان ملل ندارند. این قطعنامه ها را باید فرستاده سازمان ملل در امور یمن اجرا کند».

این مقام یمنی یادآور شد «دولت قانونی یمن به دنبال کسب امتیاز نیست بلکه هدف ما داشتن کشوری بدون دخالت خارجی و ویرانگری و غارتگری است».

محمد علی مارم  افزود «کشورهای جهان و مراجع رسمی نقشه راه شفافی تدوین کردند و درباره نحوه اجرای توافق ها و قطعنامه ها و واگذاری سلاح و نهادهای حکومتی تحت کنترل حوثی ها به حکومت قانونی به توافق رسیدند. این رویکرد منجر به پایان جنگ و برقراری ثبات در یمن می شود».

او گفت «دولت یمن به دنبال برقراری ثبات نه در یک منطقه بلکه در کل یمن و منطقه است. حوثی ها تنها به دنبال غارت نهادهای حکومتی و منابع دولتی هستند. ما امیدواریم که گفتگوهای صلح آغازی باشد بر پایان شورش علیه حکومت قانونی».

سفیر یمن در قاهره افزود «فرستاده سازمان ملل در امور یمن باید نقش اصلی در اجرای قطعنامه های سازمان ملل ایفا کند. راه دیگری نداریم. یا باید به راهکار سیاسی و اجرای قطعنامه های بین المللی تن داد و یا اینکه به نیروهای ائتلاف فرصت داد تا با پیشبرد عملیات نظامی، خاک یمن را از نیروهای خارجی پس بگیرند. ائتلاف نظامی (به رهبری سعودی) در آستانه آزادسازی حدیده بود اما جامعه بین الملل خواستار توقف عملیات نظامی شد. حوثی ها بخشی از دریای سرخ را مین گذاری کردند. با این حال، امیدوارم که تلاش های دیپلماتیک به نتیجه برسد».

او در پاسخ به سوالی درباره نقش احزاب یمن در حمایت از برقراری صلح گفت «همه احزاب از حکومت قانونی حمایت می کنند و خواستار برقراری صلح در این کشور هستند. البته گروه کوچکی در صنعا هنوز تحت سیطره حوثی ها قرار دارد».

نهادهای بین المللی به تازگی خواستار درنظر گرفتن اقداماتی برای پایان دادن به جنگ یمن شدند و بر لزوم پایبندی به توافق آتش بس بین گروه های درگیر در یمن تاکید کردند.

کشور یمن در چهار سال گذشته درگیر جنگ بین نیروهای حکومتی مورد حمایت ائتلاف عربی و حوثی ها است. حوثی ها در سال 2014 برخی شهرها از جمله صنعا، پایتخت یمن را تصرف کردند.

مردم یمن به دلیل جنگ جاری از شرایط معیشتی ناگوار و نظام بهداشتی ناکارآمد رنج می برند. سازمان ملل می گوید اغلب مردم یمن نیاز به امدادرسانی دارند. در این راستا، کشورهای عضو ائتلاف حامی دولت قانونی یمن که در راس آنها سعودی و امارات قرار دارد تلاش های فراوانی برای توجه به جنبه انسانی بحران یمن به کار می گیرند. این کشورها با ارائه کمک های گوناگون به ارزش کلی 18 میلیارد دلار در حوزه کمک رسانی و اقتصاد و توسعه برای کاهش رنج و محنت مردم یمن تلاش می کنند. اغلب پروژه های امدادرسانی با هماهنگی سازمان ملل انجام می شود.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید