• شماره جدید
weekly-issue, سلامت

فواید یوگا برای سلامت جسم و روان

لندن – اندی رینیو

بی تردید، ورزش های سبک اثرات مفیدی بر جسم و روان انسان دارد. وقتی به جای پیاده روی صبحگاهی مدتی حرکات یوگا قبل از خواب انجام می دهیم تازه متوجه می شویم که خودداری از انجام تمرین سخت ورزشی یکی دو روز در هفته تا چه اندازه اهمیت دارد و منجر به عمر طولانی می شود. اگر مثلا هفتاد ساله هستید و می خواهید با نوه هایتان توی حیاط یا پارک بازی کنید پس باید چند روز در هفته به بدنتان استراحت دهید.
خب، در روزهای تعطیل باید چه کار کرد؟ آیا باید با یک پاکت پاپ کورن روبروی تلویزیون نشست یا اینکه به دنبال وسیله ای برای تحرک نه چندان سنگین بود؟

لی وینگس نویسنده مقالات فیتنس و یوگا در سایت آمریکایی مایند بادی می گوید «تمرینات سخت و طاقت فرسا منجر به تحلیل عضلات و پارگی های کوچک در عضله می شوند. پارگی عضلات بر خلاف تصور غالب چندان بد نیست چرا که این برش ها و پارگی های کوچک برای قوی شدن عضلات ضروری است. با این حال، حرکات ورزشی ساده برای داشتن عضلات سالم مفید هستند.»
خون رسانی و انتقال مواد غذایی به کلیه نقاط بدن با تحرک و راه رفتن امکانپذیر می شود. این مواد غذایی نقش موثری در بهبود پارگی عضلات ایفا می کنند. آندیا وینسلو ورزشکار حرفه ای و مربی ورزش می گوید «انجام تمرینات ورزشی می تواند منجر به کاهش درد و افزایش آب رسانی شود و به بهبود عملکرد بدن کمک می کند. حالا دوچرخه سواری در محله یا شنا یا حرکات کششی یا ماساژ هم تحرک به حساب می آیند. تمرین های تنفسی و تمرکز حواس موجب سرزندگی ذهن هم می شوند. نشاط و پویایی جسم و روان یکدفعه اتفاق نمی افتد. حالا آنچه می گویم شاید منطقی به نظر نرسد اما بازسازی و رشد جسمی در اوقات استراحت اتفاق می افتد.»
پول لندی مدیر بخش فیتنس در یک مرکز طب سنتی می گوید «انجام حرکات نرمشی و ورزش ساده مثل پیاده روی و شنا و دوچرخه سواری جریان خون را به همه نقاط بدن می رسانند.»
او افزود «وقتی که یکی دو روز را صرف انجام تمرینات سنگین می کنید باید 40 تا 60 درصد انرژی را برای گردش دوباره و متعادل خون در عضلات صرف کنید تا بافت های عضلانی سر زنده شوند.»

چند حرکت آهسته یوگا انجام دهید

اگر اهل پیاده روی یا دوچرخه سواری نیستید می توانید در یک کلاس یوگا ثبت نام کنید یعنی کلاس هایی که حرکات ابتدایی و ساده آموزش دهند.
دکتر تیفانی لیستر در مرکز درمانی بارسلی می گوید «انجام حرکات ساده یوگا گزینه مناسبی در تعطیلات و استراحت به شمار می رود. این تمرین ها جایگزین خوبی برای حرکات سنگین هم هستند. تمرینات یوگا با کشش مناسب و طولانی عضله همراه هستند. کی گونگ و یوگانیدرا هم گزینه های دیگری برای کشش عضلات به شمار می روند.»

چند حرکت کششی برای ترمیم عضلات

لندی می گوید «چند حرکت ساده کششی می تواند به ترمیم عضلات کمک کند. این حرکات را می توانید در خانه انجام دهید و چند دقیقه ای بیشتر وقت نمی برد.»

1-
به کمر دراز بکشید و پاهایتان را روی زمین بگذارید و لگن را بالاتر از سطح زمین و صاف نگه دارید. این حرکت ورزشی باعث از بین رفتن تشنج عضلات لگن و ران و درد بخش پایینی کمر بعد از انجام تمرینات سنگین می شود.


2 –

دستان و زانوها را روی زمین بگذارید. بازوی خود را در جهت خلاف ساق بلند کنید و لگن را روی زمین نگه دارید. این تمرین منجر به افزایش قوای جسمانی و تعادل و تقویت لگن می شود. این تمرین در روزهای تعطیل و استراحت اهمیت چندانی دارد.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید