• شماره جدید
weekly-issue, هنر

پای سینمای لبنان با فیلم کفرناحوم به اسکار باز شد

المجله – بیروت

جایزه هیئت داوران هفتاد و یکمین جشنواره کن به فیلم «کفر ناحوم» ساخته نادین لبکی (کارگردان لبنانی) تعلق گرفت. این فیلم از سوی وزارت فرهنگ لبنان به اسکار معرفی شد. در واقع، این دستاورد فرهنگی تازه ای برای سینمای لبنان به شمار می رود. تا حالا دو فیلم لبنانی در اسکار شرکت کرده اند.
موضوع اصلی «کفر ناحوم» واقعیت دوره کودکی بر باد رفته و زندگی ساکنان محلات حاشیه نشین در لبنان به ویژه کودکان است. قهرمانان این فیلم کودکانی هستند که تا حالا جلوی دوربین قرار نگرفته اند و به همین دلیل، آنها شایستگی نقش آفرینی در فیلم را دارند. فیلم «کفرناحوم» واقعیت و شرایط زندگی مردم را روایت می کند. خانم لبکی اصرار داشت تا بازیگران آماتوری برای بازی در این فیلم انتخاب کند تا به صورت طبیعی ظاهر شوند. آنچه مشخص بود این است که شرایط معیشتی دشوار بازیگران در فیلم بازتاب پیدا کرده و پیام فیلم به مخاطبانش رسید. مخاطبان پا به پای بازیگران گریستند… خندیدند..

نادین لبکی کارگرذان لبنانی

موضوع فیلم کفرناحوم

زین نام کودکی است که در نقش اصلی ظاهر می شود. او در خانواده تنگدستی زندگی می کند و شبها او همراه با خواهران و برادرانش در جایی کمتر از نیم متر می خوابند و از حداقل امکانات زندگی محروم هستند. نام آنها در سازمان ثبت احوال قید نشده و کارت شناسایی و شناسنامه هم ندارند. اسعد صاحب دکان کوچکی در محله زین است. زین مجبور به کار کردن در مغازه اسعد می شود اما او دلش می خواهد به مدرسه برود. مصیبت و گرفتاری زین روز به روز بیشتر می شود. سحر خواهر یازده ساله زین به اجبار پدر و مادرش به عقد اسعد، صاحب مغازه در می آید. سحر و زین به هم خیلی نزدیک هستند. زین با شنیدن خبر شوکه می شود و از خانه فرار می کند. زین بعد از فرار از خانه با خدمتکاری از اتیوپی به نام رحیل آشنا می شود. رحیل در لبنان کار می کند و یک پسر به نام یوناس دارد. زین که خود را تنها می یابد مجبور می شود از رحیل نگهداری کند. کارت های اقامت و شناسایی رحیل توسط اداره امنیت عمومی لبنان مصادره شده اند. رحیل به دلیل تجدید اقامت برای خود و فرزندش است. رحیل در این مسیر مورد سوءاستفاده و رفتارهای ناشایست قرار می گیرد. خواهر زین بعد از بارداری و کورتاژ در یازده سالگی جان خود را از دست می دهد. زین، اسعد را مقصر اصلی درگذشت خواهرش می داند. زین راهی زندان می شود و در آنجا در یک برنامه تلویزیونی خواستار محاکمه خانواده اش می شود. نادین لبکی (کارگردان فیلم) در نقش وکیل مدافع زین ظاهر می شود.

این فیلم همچنین به آسیب های اجتماعی متعددی در جامعه لبنان و کشورهای عربی اشاره می کند. نگاه واقع گرایانه فیلم به شرایط معیشتی آوارگان سوری در لبنان و کودکان بی سرپناه و زندانیان و خدمتکاران خارجی و باندهای قاچاق انسان و ازدواج زیر سن قانونی و مواد مخدر و دیگر مشکلات اجتماعی اشاره می کند.
فیلم روی مسایل حساس جامعه دست گذاشته که مایه شرمندگی ما به عنوان مخاطبان فیلم شد و نشان داد که در جامعه ای زندگی می کنیم که بویی از انسانیت نبرده است. این فیلم روایتگر شرایط فاجعه بار مردمانی است که به حاشیه رفته اند و همچنین از مشکلاتی سخن می گوید که کسی جرات ندارد درباره آنها چیزی بگوید و راهکاری درخواست کند. مشکلات متعددی که در جامعه در حال گسترش بوده و به بقیه بخش های آن هم سرایت می کند.

واژه کفرناحوم به چه معناست؟

کفرناحوم نام روستای تاریخی در شمال فلسطین است که تاریخ پیدایش آن به دوران قبل از مسیح برمی گردد. این روستا طی دو هزار سال عرصه تحولات فراوانی بوده است. کفرناحوم واژه دو سیلابی است. کفر به معنای سو و ناحوم (از پیامبران الهی که در قرن هفدهم پیش از میلاد زندگی می کرده است).
گفتنی است آمار تماشاگران این فیلم در سینماهای لبنان در یک ماه به بیش از 100 هزار نفر رسید. این فیلم روی پرده سینماهای فرانسه هم رفت و نامزد دریافت جایزه چندین جشنواره در کشورهای عربی و خارجی شد.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید