• شماره جدید
weekly-issue, سلامت

رشد فزاینده غارهای نمکی در کشورهای عربی

 

قاهره – بدریه سید

غارهای نمکی در خاورمیانه یک پدیده در حال گسترش به شمار می روند. امروزه از این غارها برای درمان طبیعی و استراحت و از بین رفتن استرس کمک گرفته می شود. تونل های نمک در تقریبا همه کشورهای جهان وجود دارد و به تازگی هم نمک درمانی در کشورهای عربی گسترش یافته است. نمک درمانی در کشورهایی مثل امارات و کویت و مصر به صنعت گردشگری سلامت یا توریسم درمانی تبدیل شده است.

غار نمکی از چند اتاق با طراحی مشابه غار کوه تشکیل شده است. این تونل های نمکی با سنگ نمک و بلور نمک و ستون های نمکی احاطه شده اند. کف غار هم با نمک خرد شده پوشیده شده است. چندین صندلی برای استراحت وجود دارد. در این غارها معمولا از سیستم روشنایی ملایم برای لذت بردن از محیط آرام و کسب انرژی مثبت و نیز صدای موسیقی دلپذیر نه چندان بلند استفاده می شود.

قیمت هر جلسه از درمان با توجه به خدمات اضافی حدود ده دلار تا بیش از پنجاه دلار آب می خورد. همه این اماکن از رستوان و استراحتگاه و کافی شاپ و دیگر مراکز تفریحی و برخوردار هستند.

البته همه این اماکن طراحی مشابهی دارند که در آن ها تیرهای چوبی و سنگ نمک سفید و آبی و رنگارنگ به کار رفته است. در ماه های گذشته چندین غار نمکی در مصر به مرحله بهره برداری رسیده اند. این مراکز به عنوان بخش تازه ای در گردشگری آثار تاریخی و تورهای گردشگری در رود نیل شناخته می شوند. نخستین غار نمکی در شهر شرم الشیخ در جنوب سینا افتتاح گردید و تونل های نمکی دیگری در طابا و العین السخنه و الجیزه و مرسی مطروح ایجاد شدند. نمک این غارها از شهر سیوه (واقع در منتهی الیه غرب مصر) تامین می شود.

علی حسین کارمند یک غار نمکی در جیزه می گوید «برخی از بیماری های روان و اعصاب در جلسات نمک درمانی مورد درمان قرار می گیرند. این جلسه های درمانی موجب از بین رفتن انرژی منفی و استرس و خستگی و نیز سم زدایی از بدن می شود. جلسات یادشده برای درمان گواتر و التهاب سینه و فشار خون بالا و سینوزیت و دفع انرژی منفی از بدن مناسب هستند.»

سر در غار نمکی در غرب شهر مرسی مطروح مصر (عکس: بدریه سید)

برخی می گویند تبلیغات گسترده برای این غارهای نمکی در راستای جذب گردشگر انجام می گیرد و اینکه بازدیدکنندگان احساس راحتی و اعتماد به نفس کنند. مثلا، غار نمکی شرم الشیخ اولین مرکز درمان بیماری های قفسه سینه و رفع استرس به شمار می رود. غار نمکی طابا هم سرشار از ید و منزیم و آهن و سدیم و پتاسیم است.

راهنمای تور گردشگری در مصر به ویژه طابا می گوید «غارهای نمکی در بلندی های نزدیک به شهر واقع شده و نمک آنها از بحر المیت تامین می شود. مساحت برخی از غارهای نمکی طابا حدود صد متر مربع است که یکی از بزرگ ترین غارهای نمکی جهان به شمار می رود.»

غارهای نمکی در بخش های فراوانی در مصر به منظور جذب توریست در تابستان ایجاد شده است.


جلسه نمک درمانی برای از بین بردن استرس

محمود حسین یکی از مسئولان غار نمکی روستای توریستی «القریه البدویه» می گوید «این غار به سبک غارهای نمکی اروپا طراحی و نمک آن از منطقه سیوه تامین شده است. یک غار نمکی هم در نزدیکی مجموعه اهرام جیزه احداث شده است.»

در غار نمکی دبی حدود 18 نوع بیماری از جمله بیماری پوستی صدف و التهاب مفاصل و آسم و نیز استرس و خر وپف و حساسیت و سرماخوردگی و عفونت گوش مورد درمان قرار می گیرد.

کشورهای عربی هم در پی بهره گیری از تجربه کشورهای اروپایی مثل آلمان برای استفاده از نمک آبی رنگ نادر در غارهای نمکی و نیز نحوه توزیع نمک هستند. برخی از این اتاق ها دست کم 40 هزار بلور نمک آبی دارند.

حسین می گوید «در لهستان و اوکراین و کشورهای دیگر از غارهای نمکی برای درمان آسم و بروز انرژی درمانی بهره می گیرند.»

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید