• شماره جدید
weekly-issue, سلامت

نتایج یک پژوهش: مصرف آسپرین برای بزرگسالان مضر است

المجله

یک پژوهش آمریکایی استرالیایی نشان داد که مصرف روزانه آسپرین برای بزرگسالانی که مبتلا به بیماری خاصی نیستند مضر است. هر چند مصرف آسپرین می تواند برای افراد مبتلا به ناراحتی قلبی و سکته مغزی مفید باشد و حالت رقیق کننده و ضد لخته خون دارد و از سکته های بیشتر جلوگیری می کند. 19 هزار و 114 فرد بالای 70 سال در آمریکا و استرالیا در این پژوهش شرکت کردند. شرکت کنندگان در این پژوهش شرایط جسمی خوبی داشتند و ناراحتی قلبی هم نداشتند.

اما این پژوهش گفته است که مصرف آسپرین برای افراد سالم بالای 70 سال نه تنها مفید نبوده بلکه احتمال خونریزی داخلی مرگبار را افزایش داده است.

کارشناسان می گویند نتایج این پژوهش بسیار مهم است. آنها همچنین درباره مصرف آسپرین بدون تجویز پزشک هشدار دادند. برخی افراد سالم به دلیل اینکه تصور می کنند آسپرین خطر احتمالی سکته را کاهش می دهد به مصرف آسپرین روی می آورند.

بی بی سی گزارش داد نتایج سه تحقیق منتشر شده در مجله «نیوانگلند ژورنال آو مدیسن» نشان می دهند که آسپرین نه تنها احتمال ابتلا به ناراحتی های قلبی را کاهش نداده بلکه حتی مفید هم نیست. مصرف آسپرین در واقع منجر به افزایش موارد خونریزی معده هم شده است.

پرفسور جان مک نیل از دانشگاه موناش در این باره گفت «این به این معناست که مصرف آسپرین از سوی چند میلیون بزرگسال در جهان بدون دلیل پزشکی ممکن است بی فایده باشد. این مطالعه هیچ مزیتی را فاش نکرد که بر خطر خونریزی بچربد.»

او افزود “پزشکان مدت هاست مطمئن نیستند که باید برای افراد سالم آسپرین تجویز کنند یا نه و این یافته ها می تواند به آنها کمک کند.”

این یافته در مورد کسانی که به خاطر حمله قلبی یا سکته مغزی آسپرین مصرف می کنند صدق نمی کند و این افراد باید توصیه پزشک را رعایت کنند.

مقاله قبلیمقاله بعدی

پاسخی بگذارید