• شماره جدید
دیدگاه

تقابل ترامپ و دموکرات ها

ایلی فواز

انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در ششم نوامبر برگزار می شود. بی گمان، همه رسانه ها این رویداد را پوشش خواهند داد. دموکرات ها امیدوارند اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان آمریکا را کسب کنند و تا مرحله اقدام برای برکناری پرزیدنت ترامپ یا دست کم محدود کردن اختیارات و مانع تراشی در مسیر سیاست های داخلی او به ویژه در حوزه اقتصادی پیش بروند. این کشمکش در شرایطی ادامه پیدا می کند که مولر بازرس ویژه تحقیقی را درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع ترامپ در آن زمان آغاز کرده است.

حالا در کارزار انتخابات میان دوره ای همه می توانند از هر ابزاری برای پیروزی در انتخابات استفاده کنند تا جایی که پرزیدنت اوباما بر خلاف عرف و رسوم رایج ریاست جمهوری آمریکا طی سخنرانی چند هفته پیش در ایالت ایلینوی به ترامپ توپید تا پایگاه انتخاباتی دموکرات ها را تقویت کند.

همه منتظر صدور گزارش مولر هستند. چنانچه همدستی کمپین تبلیغاتی ترامپ و پرزیدنت پوتین در این گزارش به تایید برسد دموکرات ها می توانند با این ورقه رقیب جمهوری خواه را گوشمالی دهند.

اغلب رسانه های مکتوب و تصویری هوادار جمهوری خواهان هستند. در این رسانه ها عمدتا به گزارش ها و آمارهایی توجه می شود که بیانگر نارضایتی مردم از رویکرد پرزیدنت ترامپ است. نظرسنجی هایی که در این رسانه ها منتشر می شوند عمدتا به پیشی گرفتن دموکرات ها اشاره می کند و احتمال کسب اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را واردتر می خوانند. این در حالیست که آمارهای اقتصادی به بهبودی اقتصادی چشمگیر در همه بخش ها از جمله رشد اقتصادی و کاهش بیکاری اشاره می کنند. این ارقام می توانند نقش مهمی به نفع حزب پرزیدنت ترامپ ایفا نمایند.

اما در مقابل، پرزیدنت ترامپ با استفاده از ابزار مورد علاقه خود یعنی «توییتر» به دشمنانش می تازد. ترامپ ثابت کرد که از توان فوق العاده ای برای جلب توجه رسانه ها و مطبوعات برخوردار است. به محض اینکه ترامپ درباره موضوعی توییت می نویسد واژه های کوتاه او به تیتر اول روزنامه ها و رسانه ها و شبکه های اجتماعی تبدیل می شوند.

تیتر اصلی رسانه ها از زمان آغاز به کار ترامپ در واژه های مختصری مثل خیانتکار و فریبکار خلاصه شده است. اتهام زنی متقابل رسانه ها و ترامپ به یکدیگر همچنان ادامه دارد. این اتفاق در مورد جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا هم افتاد. جمهوری خواهان او را به ارتباط مستمر با جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران متهم کردند و مدعی شدند این اقدام کری خیانت بزرگ و رفتار غیر قانونی در خصوص «بزرگ ترین حامی تروریسم» به شمار می رود. در واقع، آمریکایی ها و ایرانی ها در دوره ریاست جمهوری جرج بوش و قبل از حمله عراق با یکدیگر دیدار کردند. این در حالیست که جرج بوش ایران را جزو محور شرارت قرار داده بود.

پیروزی ترامپ نه تنها در عرصه سیاسی و جامعه آمریکا شگفتی ساز بود بلکه تعجب دموکرات ها و حتی کشورهای غربی فراوانی را هم برانگیخت. غربی ها نتایج انتخابات را پذیرفتند و تصمیم گرفتند که رویکرد عملگرایانه ای در خصوص ترامپ در پیش بگیرند. البته دموکرات ها هنوز بهت زده هستند. سران دموکرات طوری رفتار می کنند که گویی نمی خواهند شکست کلینتون را قبول کنند.

دموکرات ها هنوز آنقدر آشفته هستند که نمی خواهند قبول کنند مردم در کل از طبقه سیاسی حاکم ناراضی هستند. همه طبقه حاکم در پرونده های فساد دست دارند. پیروزی مکرون در فرانسه غیر قابل انتظار بود. او خارج از طبقه سیاسی سنتی بود. ترامپ هم عضو گروه سیاسی سنتی آمریکا نبود.

واکنش مردم در آغاز پیروزی ترامپ غافلگیر کننده بود اما رفته رفته مردم عادت کردند. تقلب در نتایج نظرسنجی یا حتی تلاش برای تاثیر بر افکار عمومی در شبکه های اجتماعی تاثیر چندانی بر رفتار سیاسی رای دهندگان ندارد. ترامپ درک کرده که دغدغه اصلی رای دهندگان آمریکا در درجه نخست اقتصاد و سپس امنیت و شیوه زندگی شان است. او به خوبی می داند چطور توییت هایی در ارتباط با دغدغه های اصلی مردم منتشر کند و تا اینجای کار که رویکرد اقتصادی موفقی داشته است.

چنانچه حملات شخصی حزب جمهوری خواه به پرزیدنت ترامپ ادامه پیدا کند جمهوری خواهان نمی توانند اکثریت آرا را کسب کنند و اکثر کرسی های مجلس نمایندگان در انتخابات میان دوره ای آینده را به دست بگیرند. ترامپ حتی پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری یعنی وقتی که ستاره معروف تلویزیون بود یک چهره ای جنجالی به شمار می رفت. آیا رای دهندگان آمریکا در انتخابات آینده دوباره نارضایتی خود را با طبقه سیاسی سنتی حاکم ابراز می کنند؟

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید