• شماره جدید
دیدگاه

“حزب الله” لبنان را به ورطه نابودی کشاند

حنین غدار

دادگاه نظامی لبنان با صدور حکم غیابی برای من به اتهام تبلیغ علیه ارتش لبنان شش ماه زندان بریده است. این اتهام در پی صحبت هایم در مورد نقش حزب الله در لبنان و سوریه مطرح شد. وقتی این حکم توسط وکیلم به من ابلاغ شد متوجه شدم که لبنان دیگر آن لبنان سابق نیست.

در سال 2014، من در نشست موسسه واشنگتن در پایتخت آمریکا سخنرانی کردم. بنده در این جلسه به این موضوع اشاره کردم که گروه های سنی توسط ارتش لبنان مورد هدف قرار می گیرند و رفتار بهتری با گروه های شیعی مثل حزب الله در پیش گرفته می شود. بنده به خاطر همین صحبت ها مورد هجمه گسترده رسانه های حزب الله قرار گرفتم. ایهود باراک نخست وزیر اسراییل هم در این جلسه حاضر بود و به همین دلیل، رسانه های حزب الله به من برچسب خیانت زدند چرا که من به عنوان یک شهروند شیعی لبنانی در این نشست شرکت کردم.

حالا از لحاظ تئوریک، با توجه به قانون اساسی لبنان، همه شهروندان لبنانی از حق آزادی بیان برخوردارند. اما اصول قانون اساسی یا حقوق شهروندی در لبنان امروز رعایت نمی شود و نفوذ حزب الله مهم تر از هر چیز دیگری شده است. من یک روزنامه نگار لبنانی شیعی منتقد حزب الله هستم و به همین دلیل مرا به حبس محکوم کردند.

در حالیکه خبر محکومیت بنده منتشر شد یک روزنامه نگار دیگر راهی دادگاه شد. شمار روزنامه نگاران لبنانی که به دلیل انتشار مقاله و کامنت در شبکه های اجتماعی محکوم می شوند روز به روز زیادتر می شود. این بگیر و ببندها حامل یک پیام روشن است: شهروندان لبنانی نباید صدایشان در بیاید و باید مقررات حکومتی را رعایت کنند.

تقریبا همه حکومت حالا به دست حزب الله افتاده و نهادهای حکومتی هم حزب الله را با زور و ارعاب به رسمیت می شناسند و شعار «مقاومت و ارتش و مردم» را سر می دهند. حزب الله مدعی است سلطه خود را بر همه کشور و مردم بسط داده است. دولت هایی که یکی پس از دیگری در لبنان روی کار آمدند تن به شرط و شروط حزب الله دادند. همه منتقدان به این وضعیت و به ویژه شیعیان مورد ظلم و ستم حزب الله قرار می گیرند. حالا با توجه به اینکه من زن هستم شرایط پیچیده تر شده است.

مخالفت با اسراییل موتور محرکه سیاست حزب الله در همه بخش ها به شمار می رود. منتقدان رویکرد حزب الله در لبنان و منطقه به عنوان مزدور اسرائیل و خیانتکار شناخته می شوند. واقعیت این است حزب الله با راه انداختن نبرد هستی برانداز علیه دولت یهودی بهانه ای برای ایجاد محدودیت علیه آزادی های اساسی پیدا کرده است.

حزب الله از نام فلسطین برای ارعاب مردم لبنان استفاده می کند. شیعیان لبنان در جامعه به دلیل سیاست های حزب الله منزوی شده اند. حزب الله به نیابت از ایران در جنگ های منطقه ای شرکت می کند و کنترل همه نهادهای حکومتی لبنان را در اختیار گرفته است.
لبنان در گذشته به عنوان تنها کشور برخوردار از آزادی در منطقه پر از حکومت های استبدادی و خودکامه شناخته می شد. اما حالا همین نهادهای حکومتی همه آزادی ها را ریشه کن کرده اند. پناهجویان از وضعیت بد معیشتی ناراضی هستند و اقتصاد در آستانه فروپاشی است و لبنانی ها پشت در سفارت های خارجی در بیروت برای گرفتن پناهندگی صف کشیده اند. زباله در خیابان ها انباشته شده و آلودگی به مرز هشدار رسیده است اما مردم به خاطر فلسطین نباید جیکشان دربیاید.

اگر کسی نخواهد خود را قربانی اهداف «مقاومت» کند روانه زندان می شود. به نظر دادگاه نظامی لبنان، روزنامه نگار منتقد، کشور را در معرض تهدیدی به مراتب خطرناک تر از جنایت های درون مرزی و برون مرزی «حزب الله» قرار می دهد. مردم لبنان به اینکه حزب الله دولت مجزا در درون دولت رسمی باشد عادت کرده اند. اما لبنان در شرایط کنونی به کشور کوچکی در چارچوب حاکمیت «حزب الله» تبدیل شده است. خوشبختانه، بنده به خاطر برخورداری از امنیت شغلی در واشنگتن روانه زندان نمی شوم. اما مردم لبنان این مساله را با گوشت و پوستشان درک می کنند که این کشور به یک زندان بزرگ تبدیل شده است.

مقاله قبلیمقاله بعدی
حنین غدار
حنین غدار، مدیر مسوول رسانه «نو»و عضو غیر دایم شورای آتلانتیک است

پاسخی بگذارید