• شماره جدید
دیدگاه

لبنان و داستان عادی سازی روابط با سوریه

ایلی فواز

همه تشکیلات اردوگاه مقاومت در چند هفته گذشته از پیروزی در یمن و عراق و سوریه سخن گفتند. در لبنان، زمزمه هایی درباره بازسازی سوریه و نقش بازرگانان لبنانی در این زمینه و نیز عادی سازی روابط با رژیم اسد شنیده شد. البته لبنان در شرایط کنونی و ناکارآمدی جریان های سیاسی برای تشکیل کابینه و شرایط ناگوار اقتصادی به این بحث و جدل نیازی ندارد. به هر حال، این بحث به چند دلیل غیر منطقی به نظر می رسد.

نخست: جنگ در سوریه هنوز تمام نشده که بحث عادی سازی روابط بین دو کشور مطرح شود. نبرد هنوز مثلا در ادلب ادامه دارد و رژیم سوریه هنوز کنترل همه خاک سوریه را به دست نگرفته است. کردهای سوریه امروز از سیستم خودمختاری برخوردارند. نظام سوریه تنها با حمایت نیروی هوایی روسیه و شبه نظامیان وابسته به ایران دوام آورده است. اینکه بگوییم پرزیدنت اسد نبرد را برده درست نیست.

اسراییل و روسیه بر سر حضور ایران گفتگو می کنند. چنانچه این مذاکرات به نتیجه نرسد منطقه گرفتار جنگ ویرانگری خواهد شد که در این میان لبنان و “حزب الله ” جان سالم از آن به در نمی برند. به اینها باید حضور نیروها و پایگاه های آمریکا در سوریه را هم افزود. این نیروها به گفته جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا به خاطر مقابله با نیروهای ایرانی و داعش در سوریه هستند.

اینکه بگوییم اسد پیروز شده مبالغه آمیز به نظر می رسد. عبارت درست همان ایستادگی نظامی رژیم سوریه تا لحظه کنونی است.

حکومت سوریه اقدامات علیه بشریت انجام داده و اینکه پرزیدنت اسد و معاونانش بتوانند از دست پیگرد قضایی نهادهای بین المللی فرار کنند بسیار دشوار به نظر می رسد.

پرزیدنت اسد تصور می کند که به بهانه مقابله با “تروریسم” تا ابد می تواند در قدرت بماند و تداوم ماندن در راس نظام را موجه کند. حالا درست است که دستگاه های اطلاعاتی جهان با رژیم اسد ارتباط دارند اما این تماس ها برای حمایت از نظام برقرار نشده است. غربی ها به دنبال “عوامل تروریستی” دارای تابعیت اروپا هستند تا از سرنوشت آنها با خبر شود چرا که به هر حال این افراد تهدیدی برای امنیت کشورهای غربی محسوب می شوند.

مساله پناهجویان هم مایه نگرانی غربی ها است. آنها به دنبال جلوگیری از آغاز موج جدید مهاجرت هستند و به همین دلیل سعی می کنند پناهجویان را به کشورهایشان بازگردانند. اما این مشکلات که حل شود اقدامات برای محاکمه پرزیدنت سوریه به دلیل اقدامات جنایتکارانه اش آغاز می شود. اقداماتی که در فهرست جنایت علیه بشریت دسته بندی می شوند.

اما مساله بازسازی سوریه که ظاهرا بازرگانان لبنانی را خیلی ذوق زده کرده بسیار پیچیده تر از چیزی است که عده ای تصور می کنند.

دیوید ساترفیلد معاون وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به لحن سرزنش آمیز لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به عدم کمک مالی آمریکا برای بازسازی سوریه گفت “تا زمانی که سازمان ملل –نه مسکو و نه واشنگتن و نه دیگر پایتخت های جهان- تایید نکند که اصلاحات سیاسی در سوریه با توجه به قوانین سازمان ملل در جریان است و این اصلاحات ادامه خواهد داشت کمک مالی به بازسازی سوریه در کار نیست.”

این به معنای گذار سیاسی و عمل کردن به قطعنامه 2245 سازمان ملل است. این حرف به این معنا نیز هست که چنانچه خواسته های آمریکا تامین نشود سوریه در معرض تحریم اقتصادی قرار می گیرد که در این صورت مساله بازسازی سوریه بسیار دشوار خواهد بود.

آشکارا به نظر می رسد که شرایط بسیار پیچیده است و ایجاد راهکار برای این چالش ها زمان می برد و گروه های تاثیر گذار در سوریه مذاکرات نفسگیری باید انجام دهند. بی گمان، نتیجه این روند پیروزی طرفداران اردوگاه مقاومت نیست.

بنابراین، دولتمردان لبنان باید درباره مساله سوریه اندکی واقع گرا باشند و گرفتار بحث و جدال های پوچ و بی نتیجه نشوند. آنها به جای سرگرم شدن با مساله بازسازی سوریه یا عادی سازی روابط با نظام سوریه باید به فکر تامین امنیت جاده ها و برق رسانی و جمع آوری زباله باشند.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید