• شماره جدید
weekly-issue, نقطه نظرات

همسران همکار؛ نعمت یا نقمت؟

 

جده: معتصم الفلو

سمیر در دفترش سرگرم کار بود که فراس، همکارش رو به او کرد و گفت “تو دوست مشترک من و همسرم هستی. ما دیگر به آخر خط رسیدیم و می خواهم فردا به دادگاه بیایی تا شاهد طلاق باشی. ما تصمیم خودمان را گرفته ایم.”

البته، سمیر چندان تعجب نکرد چرا که در جریان اختلافات بین فراس -شهروند عرب- و جولیا -همسر اروپایی فراس- بود. جولیا و فراس در یک دفتر شرکت خصوصی در جده کار می کنند.

از سوی دیگر، مدیر سابق مدرسه ای در جده می گوید “همیشه همسران برای به دست آوردن شغل در این مدرسه اولویت دارند چرا که اگر دو زوج همکار یکدیگر باشند دوستی و محبت در محیط کار بیشتر می شود و بازده کار هم بالاتر می رود. ”

“المجله” با چند همسر همکار که تجربه مشابهی داشته اند و در محیط شغلی با همدیگر آشنا شده اند گفتگو کرده است. متن این گفتگو در زیر می آید:

ابراز محبت “محتاطانه” در محل کار

البته در هر جایی می توان به طرف مقابل ابراز محبت کرد اما محل کار در جوامع مذهبی و حتی در جوامع بازتر فرصت مناسبی برای آشنایی با “شریک زندگی” به شمار می رود. به ویژه اینکه در محیط کار، دیگر نیازی به تجربه کردن شیوه های مختلف آشنایی مثل قرار گذاشتن و رد و بدل کردن شماره نیست.

ساعات طولانی کاری و مشارکت گروهی همکاران در مناسبت هایی مثل غذا خوردن یا تولد یا عیادت بیمار بستری برای ایجاد لحظات رمانتیک فراهم می کند که می تواند به روابط عاشقانه و ازدواج و غیره بینجامد.

ریاض، کارمند شرکت روابط عمومی می گوید او با همسرش در محل کار آشنا شد. همسر ریاض در آنجا کار آموز بوده که یک رابطه عاطفی بین این دو شکل گرفت و دست آخر هم کار به عقد و ازدواج کشید.

او افزود “همکاران قبل از اینکه عقد کنیم شایعه پراکنی می کردند. البته چنین چیزی طبیعی است چرا که شما بیشتر وقت خود را با همکارانتان سپری می کنید. به عبارت دیگر، شما نه تنها با آنها کار بلکه زندگی می کنید.”

 

فیلم مصری (زنم مدیر کل است) با کارگردانی فطین عبد الوهاب و بازیگری شادیه و صلاح ذو الفقار در سال ۱۹۶۶ تولید و در همان سال هم برنده جایزه بهترین فیلم مرکز کاتولیکی مصر شد. این فیلم داستان مردی است که مهندس در یک شرکت ساختمان سازی و همسر وی مدیرش شده است و همین به شایعه پراکنی در محل کار و بروز اختلافات زناشویی می شود.

چرا سر همسرم داد می زنی؟

محمد (رییس اداره منابع انسانی) داستان دو همسر همکار  که در یک جا کار می کنند را تعریف می کند. او می گوید “مشکلات این دو بعد از ازدواج بیشتر شد. اختلاف و بگو و مگوی یکی از آنها با همکارش بر روی دیگری هم تاثیر می گذاشت. چنانچه یکی از آنها با همکارش درباره مسایل کاری جر و بحث می کرد همسرش برای حمایت از شریک زندگیش دخالت می کرد!”

محمد افزود “یک بار، خانم با همکارش بحث می کرد و شروع کردن سر یکدیگر داد زدن. همسر آن خانم بدون اینکه بفهمد ماجرا از چه قرار است آمد و گفت “چرا سر زنم داد می زنی؟ من اصلا سرش فریاد نمی زنم!”

گاهی هم وقتی یکی از همسران مجبورند از نزدیک با همکار زن یا مرد خود کار کنند موجب حسادت طرف آخر و بالا گرفتن اختلافات می شود.

همکار یا همسر؟

هنگامی که مرز بین زندگی شخصی و روابط کاری از بین می رود مشکل و اختلاف پیش می آید. گاهی اختلافات خانه به محیط کار و بالعکس منتقل می شود.

سمیر می گوید “فراس و جولیا درباره مسائل شخصی در محل کار بگو و مگو می کردند تا جایی بقیه همکاران از اختلافات زناشویی آنها خبردار می شدند و همین باعث شایعه پراکنی شد تا جایی که این دو از هم جدا شدند.”

از سوی دیگر، کم نیستند افرادی که با رعایت مرز بین هویت کاری و فردی، همسران همکار موفقی به شمار می روند. آنها مسائل شخصی را در محیط کار فراموش و به عنوان دو همکار در کنار یکدیگر فعالیت می کنند.

سلیم مدیر پیشین یک مدرسه بین المللی در سعودی می گوید “همسران همکار تجربه درخشانی در این مدرسه هستند. حضور زوجین در یک محل کاری منجر به ایجاد رقابت برای دست یابی به بیشترین امتیازات و ارزشیابی بالا می شود. انتقال تجربه به آسانی میان همسران همکار صورت می گیرد چرا که آنها زیر یک سقف زندگی می کنند.”

مزایای غیر قابل انکار

همسران همکار می توانند برنامه های کاری را با یکدیگر تنظیم کنند و با هم به سر کار بروند. آنها از برنامه کاری یکدیگر خبر دارند و می توانند فعالیت های دیگر را بر مبنای آن ترتیب دهند. مثلا، هر یک می داند که همسرش در چه روزی یا ساعت هایی کارش بیشتر است و هر دو از حجم کاری یکدیگر آگاه هستند.

با این حال، اما دیدگاه های متفاوتی در این باره وجود دارد. تجربه شخصی افراد متفاوت از یکدیگر است. همسران همکار ممکن است برای برخی تجربه درخشان و از نظر عده ای ناکام باشد. آنچه اهمیت دارد این است که فارغ از همکار بودن یا نبودن با شریک زندگی شغلی را که دوست داریم انجام دهیم.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید