• شماره جدید
خبر

سازمان ملل: هزار تخلیه پزشکی فوری در غوطه شرقی باید انجام بگیرد

لندن- “المجله”

دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل در سوریه روز دوشنبه (12 مارس) از نیاز فوری به هزار تخلیه پزشکی در غوطه شرقی واقع در نزدیکی دمشق خبر داد. غوطه شرقی توسط نیروهای دولتی سوریه محاصره شده و از چند هفته پیش مورد حمله و بمباران قرار می گیرد.
شرایط انسانی حدود 400 نفر در غوطه شرقی بسیار دشوار و ناگوار گزارش شده است. این منطقه از سال 2013 در محاصره کامل نیروهای دولتی سوریه قرار دارد اما علمیات نظامی اخیر نیروهای حکومت بشار اسد که از چند هفته پیش شروع شده و هنوز هم ادامه دارد وضعیت و شرایط زندگی غیر نظامیان و کادرهای پزشکی را بحرانی تر کرده چرا که این منطقه با کمبود شدید دارو و لوازم پزشکی روبرو است.
لیندا توم سخنگوی دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل به خبرگزاری فرانس پرس گفت «بیش از هزار نفر باید برای معالجه و درمان فورا از غوطه شرقی خارج شوند.» او یادآور شد «این افراد بیشتر زن و کودک هستند.»

سازمان ملل اعلام کرد که 77 مورد از این هزار نفر در «اولویت» قرار دارند.

به دنبال تشدید حملات نیروهای دولتی سوریه در غوطه شرقی در 18 فوریه 1160 غیر نظامی کشته شدند. این در حالیست که حتی بیمارستان ها و درمانگاه ها و پرسنل آنها در معرض بمباران قرار دارند.

به گفته سازمان ملل عملیات نظامی حکومت سوریه 28 بیمارستان و درمانگاه را هدف گرفته که منجر به کشته شدن نه نفر از پرسنل این مراکز شده است.

سازمان ملل افزود گروه های مسلح اپوزیسیون حکومت سوریه در واکنش به این عملیات با حمله راکتی پنج بیمارستان و 26 مدرسه در دمشق را هدف گرفتند.

شورای امنیت در 24 فوریه قطعنامه آتش بس 30 روزه در سوریه را به منظور تحویل کمک و تخلیه پزشکی فوری تصویب کرد.
کامیون های حاوی کمک های انسان دوستانه سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی هفته گذشته در دو مرحله وارد غوطه شرقی شدند اما دارو و لوازم پزشکی از کاروان های کمک رسانی حذف شدند.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید