• شماره جدید
خبر

توافق محمد بن سلمان و ترزا می بر سر تشکیل شورای همکاری استراتژیک سعودی و انگلیس

رشد تبادل تجاری تا سقف 80 میلیارد دلار

لندن – نجلاء حبریری

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و معاون رییس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی در نخستین روز سفر خود به انگلیس مورد استقبال گرم مقام های این کشور قرار گرفت. او شامگاه سه شنبه 6 مارس وارد لندن شد. این سفر تا روز جمعه ادامه دارد. ولیعهد سعودی با چندین مقام انگلیس از جمله الیزابت دوم ملکه انگلیس و شاهزاده چارلز ولیعهد و پسر وی ویلیام و نیز ترزا می نخست وزیر و اعضای کابینه این کشور دیدار کرد.

سفر شاهزاده محمد بن سلمان با دیدار با ملکه الیزابت دوم در کاخ باکینگهام آغاز شد. ملکه انگلیس معمولا تنها با روسای جمهور و رهبران کشورها دیدار می کند. بنابراین می توان گفت دیدار ملکه با شاهزاده محمد بن سلمان رویدادی کم سابقه به شمار می رود.

ملکه الیزابت و ولیعهد در گفت و گوی دوستانه به روابط تاریخی دو کشور و پیوندهای دوستی و مشترک اشاره کردند.

ولیعهد سعودی همچنین راهی مقر نخست وزیری در خیابان داونینگ استریت شد و بعد از گفت و گوی دو جانبه، ترزا می از تشکیل «شورای همکاری استراتژیک سعودی و انگلیس» و طرحی برای افزایش مبادلات تجاری و سرمایه گذاری مشترک به ارزش 65 میلیارد پوند (حدود 80 میلیارد دلار) در چندین سال آینده خبر داد. این طرح شامل سرمایه گذاری مستقیم در انگلیس و خرید کالاها و محصولات جدید از شرکت های انگلیسی می شود.

سخنگوی داونینگ استریت گفت «این سرمایه گذاری ها در بخش های متعددی از جمله آموزش و مهارت آموزی و خدمات مالی و سرمایه گذاری و فرهنگ و جنبه های تفریحی و نظام سلامت و فناوری و انرژی های تجدید پذیر و صنایع دفاعی انجام می شود.» او افزود «پروژه های سرمایه گذاری منجر به رونق اقتصادی انگلیس می شود و بیانگر اعتماد کشورهای جهان به اقتصاد انگلیس در آستانه خروج از اتحادیه اروپا است.»

نخست وزیر انگلیس در دیدار با ولیعهد سعودی ضمن اعلام حمایت قاطعانه کشورش از «سند چشم انداز سعودی 2030» گفت «این طرح بلندپروازانه در راستای اصلاح و تغییر در داخل کشور و مبنای اقتصاد شکوفا و جامعه ای بانشاط است.» او در ادامه خاطر نشان کرد «این سند شرط اصلی برای برقراری ثبات در پادشاهی عربستان سعودی در دراز مدت است.» ترزا می گفت «حمایت های انگلیس از سعودی برای پیشبرد اصلاحات با توجه به موقعیت پیشروی انگلیس در بخش های گوناگون خاص و ویژه است.»

نخست وزیر انگلیس در این دیدار به چندین مورد از اصلاحات سعودی به ویژه در زمینه حقوق زنان و اجازه ورود آنها به ورزشگاه و سینما و اعطای حق رانندگی اشاره کرد. زنان از ماه جون می توانند در این کشور رانندگی کنند.

دفتر نخست وزیری انگلیس اعلام کرد «دو طرف درباره همکاری های جدید آموزشی و بهره گیری از کارشناسان انگلیسی برای اجرای اصلاحات بلندپروازانه در بخش آموزش و رشد حضور و فعالیت زنان در این حوزه و مدرن سازی سیستم آموزشی به توافق رسیدند».

همچنین گزارشی درباره مسایل سیاست خارجی از جمله یمن توسط برخی مقام های امنیتی تقدیم ولیعهد سعودی و نخست وزیر انگلیس شد. شاهزاده محمد بن سلمان و ترزا می بر اهمیت دسترسی آزادانه و بدون قید و شرط مردم یمن به کمک های انسانی و تجاری تاکید کردند. به گفته دو طرف تنها راه پایان جنگ و مصیبت مردم یمن همان راه حل سیاسی است.

مقام های سعودی و انگلیس بر اهمیت اقدام مشترک برای مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه و حمایت از بازسازی عراق تاکید کردند.
اعلامیه ها و بروشورهای خوشامدگویی به شاهزاده محمد بن سلمان در خیابان ها و ایستگاه های متروی لندن نصب شده و مطبوعات و رسانه ها به پوشش خبری گسترده این سفر استثنایی پرداختند. شاهزاده محمد بن سلمان هنگام ورود به لندن شامگاه سه شنبه مورد استقبال بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس قرار گرفت. جانسون در مقاله خود در روزنامه «تایمز» و در گفت و گو با «الشرق الاوسط» از روند گسترده اصلاحات شاهزاده محمد بن سلمان ستایش نمود. او یادآور شد «شاهزاده محمد به دنبال تغییر و تحول در کشورش است. همه درباره این موضوع حرف می زنند. این یک واقعیت است. او پروژه اصلاحات را کلید زد و ما بر این باوریم که این حرکت در مسیر درست پیش می رود.» او افزود «شاهزاده محمد به عنوان چهره شاخص اصلاح طلب شناخته می شود و به اسلام معتدل باور دارد.»

دفتر نخست وزیر انگلیس پیشتر اعلام کرد «سفر ولیعهد سعودی آغازگر دوران تازه روابط بین انگلیس و کشور متحد قدیمی در خاورمیانه بوده و منجر به گسترش همکاری دو جانبه برای مقابله با مشکلات بین المللی از جمله تروریسم و تندروی و بحران انسانی یمن و عراق و سوریه می شود.»

«سند 2030 سعودی» مورد توجه ویژه انگلیس قرار دارد. به گفته مسوولان انگلیس این برنامه «نقشه راه» سعودی برای تنوع بخشی به اقتصاد در 15 سال آینده تلقی می شود. در این سند فرصت ها و ظرفیت های بسیاری در حوزه آموزشی و تفریحی و سلامت در اختیار شرکت های انگلیسی قرار گرفته است.

دست اندرکاران بخش بازرگانی و مالی انگلیس امیدوارند که سفر شاهزاده محمد بن سلمان به گسترش سرمایه گذاری شرکت ها و کارفرمایان سعودی به خصوص در بخش زیرساختاری انگلیس بینجامد.

حوزه امنیت هم به عنوان یکی از بخش های محوری روابط سعودی و انگلیس به شمار می رود. شاهزاده محمد بن سلمان در گفت و گو با دیلی تلگراف یادآور شد «مردم انگلیس و عربستان و دیگر کشورهای جهان در صورت برقراری روابط محکم و دوستانه بین دو کشور احساس امنیت بیشتری می کنند.»

شاهزاده محمد بن نواف سفیر خادم حرمین شریفین در انگلیس خاطر نشان کرد «سابقه روابط سعودی و انگلیس به یک قرن پیش برمی گردد. مناسبات دو کشور همواره بر پایه احترام متقابل و توجه به تامین منافع مشترک و احترام به ارزش های اسلامی و تاکید بر ثبات در منطقه و جهان قرار داشته است.»

او در یک نشست خبری در خصوص سفر رسمی شاهزاده محمد بن سلمان گفت «این سفر نوید بخش آغاز روابط ویژه بین دو کشور بوده و بی گمان به گسترش روابط و تحکیم پیوندهای دوستی و همکاری دو جانبه می انجامد.»

شاهزاده محمد بن نواف افزود «روابط بین دو کشور به خصوص در مقطع کنونی و تحولات منطقه ای و بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پادشاهی عربستان سعودی در مسیر تحولات پرشتابی قرار دارد. این تحولات تضمین گر چشم انداز روشن و همکاری های گسترده اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور است.»

وی خاطر نشان کرد «تحولات ژئوپلیتیکی جاری در جهان مستلزم هماهنگی و مشورت و اقدام جدی برای برقراری ثبات و تقویت اردوگاه صلح و اعتدال و ایستادن در مقابل نیروهای تندرو برای کشاندن منطقه به جنگ های جدید و بیهوده است».

سفیر سعودی در انگلیس گفت «روابط سعودی و انگلیس رو به توسعه و رشد است و روند تحول قابل ملاحظه در سعودی (سند چشم انداز 2030) در این زمینه سهم عمده ای دارد. به دنبال تدوین سند چشم انداز 2030  حالا پادشاهی عربستان سعودی دوران گذار و ورود به دوران توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را طی می کند».

شاهزاده محمد بن نواف یادآور شد «مردم انگلیس با سفر تاریخی ولیعهد برداشت و تصور واقع گرایانه ای از میزان و ماهیت اصلاحات اجتماعی و فرهنگی در سعودی خواهند داشت. ملک سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان روند اصلاح و تحول در سعودی را هدایت می کنند. رسانه های انگلیس معمولا تصویر روشن و درستی از تحول جاری در سعودی ارائه نمی کنند و تنها به پوشش معمولی و غیر دقیق اخبار سعودی و رویدادهای جاری می پردازند».

او گفت «پادشاهی عربستان سعودی با فاصله گرفتن از نگرش های تنگ نظرانه مطرح شده درباره میراث دینی بر بخش های پررونق تمدن اسلامی تمرکز می کند. بدین ترتیب ما به دنبال ایجاد خیزش فرهنگی مبتنی بر حفظ اصالت و عناصر ثابت جامعه و ارتباط با گروه های متعدد و متنوع فرهنگی در کشورهای جهان هستیم. ولیعهد عزم خود را برای قرار گرفتن پادشاهی عربستان سعودی در مسیر توسعه و چشم انداز روشن جزم کرده است».

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید