• شماره جدید
weekly-issue, هنر

پاسکال بعد از دو سال دوباره به خوانندگی برگشت

این روزها همه می توانند خواننده ستاره شوند، اما تداوم آن کار چندان آسانی نیست. پاسکال مشعلانی ستاره معروف به دلیل بچه داری و بزرگ کردن تنها پسرش، ایلی  چند سالی از عرصه خوانندگی فاصله گرفته بود و کنسرت اجرا نمی کرد و از مصاحبه با رسانه ها خودداری می کرد. با این حال و با وجود این همه هنرمند، پاسکال فراموش نشد.

پاسکال مشعلانی بعد از گذشت دو سال از انتشار آخرین آلبوم خود دوباره برگشت. آلبوم جدید پاسکال «حبی مش حکی» (دوست داشتنم به حرف نیست). این آلبوم شامل ۹ آهنگ شامل اشعار طربناک و لهجه های لبنانی و مصری و عامیانه است. او در این آلبوم با مهم ترین شاعران و ترانه سرایان جهان عرب از جمله ملحم ابو شدید موسیقی دان معروف و همسرش همکاری کرده است. ملحم ابوشدید کار آهنگسازی بیشتر آهنگ‌ها را انجام داده از جمله ریمیکس جدید آهنگ «علالله تعود» (تو را به خدا برگرد) مرحوم ودیع الصافی.

خود پاسکال مشعلانی تولید کننده این آلبوم است. لهجه و سبک آهنگ های آلبوم گوناگون است. پاسکال مشعلانی با این تنوع به دنبال بازگشت موفقیت آمیز به عرصه خوانندگی و جبران غیبت طولانی مدتش بود. هواداران وی چشم به انتظار آهنگ های جدید او بودند.

آهنگ های آلبوم عبارتند از: «حبی مش حکی» (دوست داشتنم به حرف نیست)، «صعب علی» (برایم سخت است)، «سبع رجاله»‌ (شجاع)، «ما بتفرق معی» (دیگه برام فرقی نداره)، «ما کنا ارتحنا» (راحت نشدیم)، «بای بای» (بای بای)، «راح موت لاشوفک» (برای دیدنت می میرم)، «مالو حبیبی» (محبوبم چه اتفاقی براش افتاده) و آهنگ «علا الله تعود»‌ (تو را به خدا برگرد) مرحوم ودیع الصافی با توزیع جدید.

باسکال مشعلانی در گفت و گو با «المجله» از دور شدن از عرصه خوانندگی و آلبوم جدیدش می گوید.

*در ابتدا، درباره این آلبوم توضیح بیشتری بدهید.

من از موفقیت آلبوم جدیدم در این مدت کوتاه خوشحالم. کوشیدم تا موضوع هر آهنگی متفاوت باشد و‌ موضوع و موسیقی و توزیع آهنگ ها تکراری نباشد. البته این کار آسانی نبود. با گوش کردن آهنگ ها متوجه تلاش های صورت گرفته می شوید. تنوع آهنگ‌ها هم برای جلب رضایت همه ضروری است. قرار بود ۵ آهنگ دیگر هم بیرون بیایند که آنها را حذف کردم تا آلبوم یکنواخت نباشد و مردم از تنوع‌ آهنگ ها لذت ببرند.

*آیا ویدیو کلیپ دیگری بعد از ویدیو کلیپ «حبی مش حکی» آماده می کنید؟

فیلمبرداری ویدیو کلیپ دوم یک ماه دیگر آغاز می شود. ویدیو کلیپ اول باید منتشر بشود و مدتی از آن بگذرد. باید دید که مردم چه آهنگی را بیشتر دوست دارند.

*چرا کارگردان ویدیو کلیپ را از ترکیه انتخاب کردید؟

از کارهایش خوشم می‌آید. به همین خاطر با او تماس گرفتم و به توافق رسیدیم و قرار شد تا ویدیو کلیپ «حبی مش حکی» را فیلمبرداری کنیم. بعد از مدتی ویدیو کلیپ دیگری فیلمبرداری خواهیم کرد.

*آیا دوری از عرصه خوانندگی عمدی بوده تا هوادارانتان بیشتر مشتاق شنیدن آهنگ‌هایتان شوند؟

(می خندد).. آره درسته اما این بار دیگر نمی روم. بنا به شرایطی نمی توانستم حضور داشته باشم اما این شرایط تمام شد. درسته که من دوسال نبودم اما آماده کردن این آلبوم دو سال طول کشید و شکر خدا که در مدت کوتاهی موفقیت آمیز بود.

*برای تابستان ۲۰۱۷ چه برنامه ای و چه کنسرت هایی دارید؟

یک سری کنسرت دارم. در ماه اوت در مراکش و شرم الشیخ و در اکتبر در لبنان کنسرت دارم. در چندین برنامه تلویزیونی هم شرکت می کنم.

*نظرتان درباره حضور ستاره ها در هیات داوری برنامه های استعدادهای خوانندگی چیست؟ آیا به شما هم شرکت در یکی از این برنامه ها پیشنهاد شده است؟

نه به من پیشنهاد نشده اما از برنامه ها خوشم می آید. این برنامه ها مردم را به ستاره مورد علاقه خود نزدیک تر می کنند و چهره واقعی خواننده ها را نشان می دهد. ایده خیلی خوبی هست.

*در چه برنامه ای بیشتر دوست دارید شرکت کنید؟

بله دوست دارم. اگر بخواهم در برنامه ای شرکت کنم برنامه the voice

را انتخاب می کنم. در این برنامه روی صدا و احساس تاکید می شود. ایده شنیدن صدای یک نفر بدون دیدن چهره او فکر خوبی است. این یک نوع چالش طلبی است که برای بینندگان هم لذت بخش است.

*نظرتان درباره این همه خواننده با صدای ضعیف در دوره اخیر چیست؟

به نظر من این پدیده کمتر شده است. همه ستاره ها مثل ملحم زین و دیگران آلبوم جدید بیرون دادند. اگر صدای زیبا باشد صداهای ضعیف مطرح نمی شوند.

 

*آیا مادر بودن برای یک خواننده دست و پا گیر است؟

 

مادر بودن خیلی وقتم را گرفته اما احساس خوبی است. من یک بچه دارم اما اگر دو تا بچه داشتم حتما از خوانندگی کناره‌گیری می کردم و دیگر کنسرت اجرا نمی کردم. من خانه نشینی را دوست دارم. دلم می خواهد با خانواده ام باشم حتی اگر به قیمت کناره گیری ام باشد. اما من سابقه هنری طولانی دارم و موفقیت های فراوانی کسب کردم. اگر مادرم در کنارم نبود نمی توانستم آلبوم جدید را منتشر کنم و دوباره به عرصه خوانندگی برگردم. من آدم ساده ای هستم و نمی خواهم بچه ام را از خودم در دوران کودکی اش دور کنم. اما زندگی کوتاه و رسم زندگی همین است. از طرف دیگر هر هنرمندی شرایط خاص خودش را دارد. هنرمندان هم مثل بقیه انسان هستند. من ۲۰ سال فعالیت خوانندگی کردم و دوست داشتم چند سالی استراحت کنم.

*نظرتان راجع به این همه جوایزی که به خوانندگان می دهند چیست؟

جوایز کنونی دیگر ارزش سابق را ندارند. در گذشته واقعا به هنرمند احترام می گذاشتند اما امروز این طور نیست. برخی هنرمندان واقعا شایسته گرفتن جایزه هستند چون که زحمت می کشند. اما اوضاع مثل گذشته نیست. به من هم پیشنهاد چندین جایزه دادند اما برای من اینها اهمیتی ندارند.

*رابطه تان با شبکه های اجتماعی چطور است؟

من از شبکه های اجتماعی خوشم می آید، زیرا من را به هوادارانم نزدیک می کنم. البته حریم خصوصی ام را رعایت می کنم و اخبار هنری و آهنگ هایم را مرتب با آنها در میان می گذارم.

*آیا بازیگری را دوست دارید؟

من فیلم های کمدی و رمانتیک را دوست دارم. می توانم در فیلم های کمدی بازی کنم. من منتظر بازی در یک فیلم کمدی هستم و به نظرم موفق می شوم.

 

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید