• شماره جدید
خبر, هنر

هند البلوشی در گفت و گو با “المجله”: برای شرکت در سریال های مصری شرط هایی دارم

این بازیگر زن کویتی گفت: منتظر روی آنتن رفتن سریال “دموع الافاعی” (اشک افعی) هستم

قاهره: علاء حجازی

هند البلوشی بازیگر زن کویتی در گفت و گو با “مجله” می گوید منتظر روی آنتن رفتن سریال “دموع الافاعی” (اشک افعی) است. او یکی از بازیگران نقش اول این سریال است. “دموع الافاعی” در ماه رمضان پخش می شود. وی همچنین از شرط های خود برای شرکت در سریال های عربی و مصری سخن گفت.

خانم البلوشی ویژگی های فراوانی دارد. او در یک خانواده هنری به دنیا آمده و بزرگ شده. وی بازیگر تلویزیونی و تئاتر و تهیه کننده و صاحب شرکت تولید فیلم و نویسنده داستان کوتاه است. البلوشی همچنین صدای زیبایی داشته و خواننده و نمایشنامه نویس و معلم زبان عربی در وزارت آموزش کویت نیز هست. او اینک در آکادمی هنر در مقطع دکتری در رشته تئاتر هنری مشغول به تحصیل است.

مشاری العوضی همسر هند البلوشی است. پدر هند درگذشته است. او نوازنده ساز عود بود. هند دو خواهر به نام های مرام و می دارد. مرام هم خواننده است و هم بازیگر. می به بازیگری مشغول است. هند البلوشی برای نخستین بار در سال 2003 وارد عرصه هنری شد. او با بازیگری در سریال “زینه الحیات” که در اوایل 2005 پخش شد معروف شد. هند تا کنون در 27 سریال درام بازی کرده که سریال “جود” آخرین مورد است. او در 15 تئاتر و نمایشنامه به عنوان بازیگر نقش اول نقش آفرینی کرده که آخرین آنها تئاتری به نام “ساعت موریس” است.

او درباره سریال تازه “دموع الافاعی” می گوید که این یک سریال اجتماعی است اما لایه های کمدی هم دارد. متن این گفت و گو را در زیر می خوانیم..

کمی درباره تازه ترین فعالیت های هنری خود توضیح بدهید.. و اینکه آیا در سریال های درام ماه رمضان هم بازی کرده اید؟

در سریال “دموع الافاعی” بازی کردم که در ماه رمضان پخش می شود. نویسنده این سریال خلیفه الفیلکاوی و کارگردان نهله الفهد است. بنده و حسین المنصور و بازیگر بحرینی زهره عرفات و محمد العلوی و شهاب حاجیه و غدیر السبتی و میثم بدر و صابرین بو رشید در نقش های اصلی نقش آفرینی می کنیم. خالد البریکی و محمد القفاص و عده ای از بازیگران با استعداد و جوان هم نقش مکمل دارند. موسیقی متن این سریال ساخته ابراهیم شامل است.

موضوع این سریال چیست؟

یک سریال اجتماعی هست که موارد طنزی هم دارد. فیلمبرداری این سریال در کویت انجام شد. سریال توسط شرکت فیلمسازی “نبراس الخلیج” تهیه می شود. من در نقش “منال” بازی می کنم که کارگردان تئاتر است و خیلی هم اصرار دارد کار کارگردانی را به شکل آکادیمیک انجام دهد. “منال” عاشق تئاتر بوده و یک شخصیت پیشگام و فرهنگی دارد. او در کنار خانواده خود با آرامش زندگی می کند و به طرز وحشتناکی به پدر خود تعلق خاطر دارد و تحت تاثیر او قرار دارد. ولی، زندگی او به ناگاه دگرگون می شود آنهم در زمانی که متوجه می شود که پدری که این همه دوستش دارد در واقع عموی اوست و اینکه مادر او که عمری را صرف تربیت وی و خواهرانش کرده مادر واقعی آنها نیست. سر و کله مادر اصلی پیدا می شود. ماجرا از این قرار بوده که عموی منال پدرش را کشته و هر چیزی که داشته از او گرفته است. “منال” در دنیایی از نگرانی و آشوب و ترس زندگی می کند. سریال از کانال های “الشارقه” و “العداله” پخش می شود. دست اندر کاران سریال برای پخش آن در کانال “ام بی سی” درحال گفت و گو هستند.

درباره تازه ترین کتابتان..مجموعه داستانی.. توضیح دهید؟

این اثر با نام “الهروب من الظل” (فرار از سایه) حاوی 5 داستان عاشقانه است که آمیزش واقعیت و تخیل است. این کتاب در سال 2016 چاپ شد و من برای نگارش آن زحمت زیادی کشیدم. نگارش این کتاب یک سال و نیم طول کشید.

چطور وقت خود را تنظیم می کنید؟ یعنی تحصیل در آکادمی هنر و زندگی هنری در عرصه تلویزیون وتئاتر وتحصیل..

من از همان دوران کودکی به نوشتن علاقه داشتم. حالا هم که معلم زبان عربی هستم نگارش داستان و رمان سهم شیر را در زندگیم دارد. من کار نگارش و تهیه و بازیگری در نمایشنامه هایم را انجام می دهم. تئاترهایی که تهیه کننده آنها هستم با الهام از داستان های کودکانه مشهور نوشته شده اند. نویسنده برخی از ترانه های موجود در بازار کویت هم هستم. در تئاتر موزیکال هم صاحب چند اثر هستم. با تشویق خویشان و بستگان ودوستان کار نگارش یک مجموعه داستانی را شروع کردم. آثار تازه ای به زودی راهی بازار می شود که بیانگر آن استعداد نهانی است که تصمیم گرفتم ولو هر چند دیر آن را کشف کنم. مشکل من همین کمبود وقته. می کوشم تا وقت کم نیاورم و همه تلاشم را انجام می دهم تا نه در حوزه شغلی و نه در خانه و بچه هایم و نه در زندگی اجتماعی و نه در حوزه علمی و فرهنگی کوتاهی نکنم. من اصلا اوقات فراغت ندارم و همیشه درگیری مسئولیت هایم هستم. روزهای خود را بین تحصیل و کار و خانه تقسیم می کنم. در مورد تحصیل بالاخره یک روزی این تحصیل هم تمام می شود و من هم مدرکی را که همیشه در آرزویش بودم می گیرم و بعد از موفقیت –اگر خدا بخواهد- به زندگی عادی برمی گردم. بعد از آن، همه آن خستگی ها و درگیری که همه وقت من را گرفته بود خاطره خوش و داستانی خواهد شد و من داستان مبارزه خود را برای فرزندانم بازگو خواهم کرد.

درباره تئاتر “ساعت موریس” که با استقبال گسترده روبرو شد توضیح دهید؟

نقش من در “ساعت موریس” یک جادوگر است. این تئاتر در چند صحنه به واقعیت سیاسی در برخی کشورهای عربی اشاره می کند. قالب نمایش سیاسی است یعنی به مساله اختلافات و جنگ ها و کشمکش همیشگی بین خیر و شرمی پردازد. “موریس” در نقش اول این تئاتر ظاهر می شود. او دختری است که برای برقراری صلح و امنیت با مشکلات و چالش های زیاد روبرو میشود و به جنگ اشرار می رود. من برای ایفای این نقش مجبور شدم تا کلا چهره ام را عوض کنم یعنی با آرایش غلیظ. چرا که باید در نقش یک جادوگر پیشگو ظاهر می شدم. بسیاری از دست اندرکاران این تئاتر با اجرای آن به آرزوی خود رسیدند. شرکت تهیه کننده این نمایش شرکت “اچ ام مجیک ورلد” است و بنده صاحب این شرکت هستم. گروهی از جوانان از همان آغاز کار تهیه کنندگی نمایشنامه مرا همراهی کردند. ما توانستیم با ایجاد فضای مورد پسند خود به آنچه در نظر داشتیم برسیم و برای کارهایمان برنامه ریزی کردم. ما موفق شدیم تا با نمایش “ساعت موریس” خود را به چالش بکشیم. ما همفکر هستیم و به دنبال ایجاد تغییر در جهت گیری های نمایش با اهداف تجاری هستیم. ما می خواهیم تم آکادمیک و هنری را وارد کارهای تجاری کنیم و این کار را در “ساعت موریس” انجام دادیم. این نمایش یک کار آکادمیک صرف بود و به آن رنگ و بوی تجاری هم دادیم. این یک تئاتر موزیکال است. هر روز به مدت هشت ماه کار کردیم تا این نمایش آماده شد، یعنی از لحظه ای که اولین واژه این نمایش را نوشتم تا لحظه روی صحنه رفتن هشت ماه طول کشید.

پشت صحنه سریال “دموع الافاعی”. هند البلوشی در کنار ستاره بحرینی زهره عرفات “المجله”

شما هم تهیه کننده این نمایش بودید وهم در نقش بازیگر ظاهر شدید. آیا نقش شما به عنوان تهیه کننده بر نقش شما به عنوان بازیگر تاثیر مثبت داشت یا منفی؟

فکر نمی کنم که اینکه من تهیه کننده باشم در نقش آفرینی من به عنوان بازیگر تاثیر بگذارد. بازیگری استعدادی است که من دارم و هیچ عامل خارجی نمی تواند روی آن تاثیر منفی داشته باشد.

من این توانایی را دارم که میان تهیه کنندگی و بازیگری ام فرق قائل شوم. من فکر می کنم که بیش از یک “هند” در درون من هست. هر یک از آنها به مرزها و جایگاه ها و مسئولیت های خود پایبند هستند. اما این همه، فشار روحی مرا بیشتر کرده است. من هم تهیه کننده و هم ناظر کارهایم هستم. مسئولیت هایم خیلی زیاد است که از لحاظ روحی و جسمی مرا خسته کرده است.

برخی معتقدند که شما کارت برنده هر کار درام هستید. آیا آنها اغراق می کنند؟

این باعث افتخار من هست. اگر هم به عقیده برخی، آنها مبالغه می کنند باز هم تعریف زیبایی است چرا که صیغه مبالغه در تشبیه همیشه زیباست. این اوج افتخار من وبیانگر زیبایی و ویژگی است. شکر خدا که برخی فکر می کنند من کارت برنده سریال ها و فیلم های درام هستم. این مرا بسیار خشنود می کند. با این تعریف من آنچه را کاشتم برداشت می کنم و به موفقیتی که می خواستم رسیده ام. شکر خدا به خاطر این موفقیت.

آیا ممکن است به زودی در سریال های درام سوری و لبنانی و به ویژه مصری نقش آفرینی کنید؟

من امیدوارم. اما در ابتدا می خواهم تحصیلاتم را تمام کنم و مدرکم را بگیرم و بعد بروم به سراغ کارهای هنری.

نظرتان راجع به شبكه های اجتماعی چیست و آیا در این شبکه ها فعال هستید؟

من در این شبکه ها هستم البته در حد نیاز. تلاش می کنم تا از این شبکه ها به درستی استفاده کنم چرا که این ها ابزار ارتباطی هستند. اما به نظرم این شبکه ها متاسفانه ابزاری برای کشتار جمعی شده اند در همه زمینه ها… این شبکه ها ابزاری برای قطع روابط اجتماعی و کشتار فکری تمام عیار شده اند.. بدی های این شبکه ها خیلی بیشتر از نقاط قوتشان هستند… نقاط منفی آنها بیشتر از نقاط مثبتشان است… البته برای بررسی این موضوع نیاز به وقت بیشتری داریم.

چگونه تناسب اندامتان را حفظ می کنید؟

اصولا من وقت چندانی برای خوردن ندارم. اگر هم چیزی بخورم بخاطر این است که به عنوان یک انسان باید بخورم تا زنده بمانم. خوردن من برای سد جوع و قدرت حرکت است. شیوه زندگی من باعث شده تا وزنم مناسب و ثابت بماند.

چه خانه های مدی را بیشتر دوست دارید؟

خانه مد خاصی مد نظرم نیست. من دوست دارم هر چیزی که به من و شخصیتم و مراسمی که می روم بیاید بپوشم.

کدام طراح مد را بیشتر دوست دارید؟

من از طراحان لباس بسیاری در کویت لباس می پوشم.

چه اکسسوارهایی را بیشتر دوست دارید؟

انگشتر و دستبند و کیف

در مصاحبه با کدام مجری بیشتر احساس راحتی می کنید؟

دکتر پروین حبیب. او خانمی فرهیخته است. حس می کنم ما دو تا خیلی به یکدیگر شباهت داریم.

کدام برندهای عطر را بیشتر دوست دارید؟

عطرهای عربی و روغن عود و مشک را دوست دارم.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید