• شماره جدید
۶۰ ثانيه مصاحبه, روابط بین الملل

دونالد ترامپ در نشست ریاض: ایران باید منزوی شود

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا -گتی ایمج

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در نشست ریاض بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را مسئول بی‌ثباتی درمنطقه خواند و گفت: این کشور منابع مالی و آموزش در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهد. او افزود: «برای دهه‌هاست که ایران آتش جنگ‌های فرقه‌ای را شعله ور کرده است. این کشور خواستار نابودی اسرائیل است، خاورمیانه را بی ثبات کرده است. در سوریه شاهد آن هستیم. بزرگترین قربانیان رژیم ایران، خود مردم ایران هستند. مردم ایران به خاطر حمایت رژیم ایران از افراط گرایی دچار زحمت شده‌اند. همه باید کمک کنند تا ایران منزوی شود».

رئیس جمهور آمریکا افزود: «ما اینجا نیامده‌ایم تا موعظه کنیم و به دیگران بگوییم چطور زندگی کنند و چکار بکنند و چکار نکنند. ما اینجاییم تا برای ساختن آینده‌ای بهتر برای همه ما دست همکاری دراز کنیم. هدف ما تشکیل ائتلافی برای مقابله با افراط گرایی است»

دونالد ترامپ در این نشست با اشاره به پتانسیل بالای منطقه و جمعیت جوان آن گفت: « این پتانسیل با خونریزی و تروریسم محدود شده است. این قبیل اعمال را نمی توان نادیده گرفت. تروریست ها خدا را عبادت نمی کنند. اگر با این‌ها مبارزه نکنیم تروریسم به نابودی جوامع ادامه خواهد داد».

ترامپ همچنین از امضای قراردادها میان دو کشور ابراز رضایت کرد و گفت: «دیروز توافقی تاریخی با این کشور امضا کردیم که صدها شغل در دو کشور ایجاد می کند. این توافق شامل یکصد و ده میلیارد دلار خرید نظامی خواهد بود. این توافق به ارتش عربستان کمک می کند تا نقش بسیار بزرگی در عملیات امنیتی برعهده بگیرد».

امضای قراردادهای تسلیحاتی میان دو کشور واکنش منفی اسرائیل را به‌دنبال داشته که امضای چنین قراردادی با عربستان باعث می شود که ارتش و تسلیحات آنها را در موقعیت برتری نسبت به اسرائیل و در منطقه خاورمیانه قرار گیرد.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مجله فارسی
مجله با ارائه مجموعه‌ای از مقاله‌های منسجم به مهم‌ترین مسائل پیش روی خاورمیانه و جهان امروز می‌پردازد. مجله ما تلاش دارد تحلیل‌های دقیقی از تازه‌ترین رویدادهای جهان در اختیار خواننده قرار دهد. از تحلیل سیاسی اخبار پیشرفت و توسعه گرفته تا مشاجرات مابین روشنفکران درجه یک جهان و مصاحبه‌ها با چهره‌های سیاسی سرشناس برای پوشش تمام زاویه‌های امور در نظر گرفته می‌شوند.

پاسخی بگذارید