• شماره جدید
weekly-issue, روابط بین الملل

الیوت انگل: آمریکا باید به روابط دوستانه خود با عربستان سعودی ادامه دهد

: الیوت انگل در حال سخنرانی در نشستی درباره لغو تحریم های روسیه در کاخ سفید (گتی)
: الیوت انگل در حال سخنرانی در نشستی درباره لغو تحریم های روسیه در کاخ سفید (گتی)

-آمریکا باید قاطعانه در برابر ایران یعنی عامل اصلی بحران های خاورمیانه، موضع گیری کند.
-آمریکا باید روش محتاطانه ای در قبال گفتار یا اقدامات پوتین در پیش بگیرد چرا که روسیه به دنبال تخریب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود

واشنگتن – مصطفی الدسوقی

الیوت انگل نماینده ایالت نیویورک در کنگره و عضو ارشد دموکرات ها در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا است. پیش از توافق هسته ای ایران معروف به “برنامه جامع اقدام مشترک”، الیوت انگل در کنار اد رویس عضو کنگره و رئیس جمهوری خواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به عنوان محرک اصلی تصویب قانونی در حمایت از ساز وکارهای تحریم های بین المللی علیه تهران نقش آفرینی کرده است. الیوت انگل به شدت به انتقاد از برجام پرداخت و آن را “توافق بد” خواند. او برای کسب حمایت از رویکردش تلاش می کند؛ این حمایت در اقدامات سخت گیرانه تر دولت ترامپ علیه ایران و مزدورانش خلاصه می شود.

الیوت انگل پشت سر جرج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا ایستاده و بوش در حال امضای توافقنامه ای در کاخ سفید است (گتی)
الیوت انگل پشت سر جرج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا ایستاده و بوش در حال امضای توافقنامه ای در کاخ سفید است (گتی)

الیوت انگل در گفت و گوی کوتاهی با “المجله” از موضع آمریکا در قبال حکومت ایران و ماهیت تهدید ایران برای منطقه و جهان سخن می گوید.

متن گفت و گو به شرح زیر است:

با توجه به تجربه ای که طی سالیان سال درباره سیاست ایران کسب کرده اید چه راهکاری برای تعامل با دغدغه های کنونی در خصوص ایران توصیه می کنید؟

به نظر من، ایالات متحده چه در گذشته و حال نیاز به درپیش گرفتن موضع سخت گیرانه نسبت به ایران داشته است. به اعتقاد من، حکومت ایران یا مسئولان آن –نظیر (رئیس جمهور) روحانی- هیچ گاه و اصلا اعتدال گرا نبودند. پرزیدنت اوباما خیلی حسن نیت به خرج داد اما من با رویکرد او موافق نبودم و به برنامه جامع اقدام مشترک رای منفی دادم چرا که فکر می کنم که نباید به حکومت ایران درباره این مسائل یا گفت و گوها اعتماد کرد. حکومت ایران شمار سانتریفیوژها را کاهش نداده است. من حس کردم که باید شروط اساسی در این خصوص وضع کرد.

گویی که آنها نوک اسلحه را به سمت سر ما نشانه گرفته اند. من با آن توافق به چند دلیل مخالف بودم. اما، دو دلیل عمده وجود دارد. یکی اینکه ایران بر اثر تحریم هایی که علیه این کشور اعمال کردیم به پای میز مذاکره آمد، تحریم هایی که برای ایران زیانبخش بود. آنها پول ندارند . پول آنها هم در عمل بی ارزش شده است.

جوانان این کشور انگیزه ای به زندگی در ایران نداشتند. دولت آنها پول کافی برای انجام مسئولیت های اساسی که هر دولتی باید انجام دهد ندارد. با این حال، اما، ایران همواره بزرگ ترین حامی تروریسم در جهان بوده و هست.  من همیشه می گفتم ایرانی که پول ندارد بزرگ ترین کشور حامی تروریسم در جهان است پس تصور کنید اگر 150 میلیارد دلار آمریکا به دستش برسد چه می کند؟ البته، این پول ها عاید ایران خواهند شد و این کشور پول هنگفتی برای ارتکاب بدترین اقدامات به دست خواهد آورد.

الیوت انگل و مصطفی الدسوقی در دفتر عضو کنگره در واشنگتن
الیوت انگل و مصطفی الدسوقی در دفتر عضو کنگره در واشنگتن

“حزب الله” نماینده ایران است و بی گمان “حزب الله” در سیر تحولات جنگ در سوریه تاثیر گذار بوده است. (رئیس نظام سوریه) اسد چندین بار در آستانه شکست بود و به نظر می رسید که از قدرت سرنگون خواهد شد (اما) ایران “حزب الله” را وارد جنگ کرد و این گروه به حمایت و پیکار در کنار ایران پرداخت. بعدا، روس ها با نیروی هوایی خود برای نابودی گروه داعش آمدند. روس ها، در واقع برای از بین بردن ارتش آزاد سوریه راهی این کشور شدند. بنابر این، به اعتقاد من، روسیه و ایران نقش منفی در سوریه دارند.

پرزیدنت ترامپ خواستار در پیش گرفتن موضع سخت گیرانه تری در قبال تهران شد. او، در عین حال خواستار روابط بهتری با مسکو شد. آیا چنین چیزی شدنی است؟

بعد از اینکه از تلاش های روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باخبر شدم دیگر به (رئیس جمهور روسیه) پوتین اعتماد نمی کنم و تا جایی که می توان نادیده اش می گیرم. اما، باید روش محتاطانه ای در قبال گفتار یا اقدامات پوتین در پیش گرفت چرا که روسیه به دنبال تخریب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. آسیب رساندن به نظام دموکراتیک در آمریکا یک اقدام کاملا خصمانه است. لذا، باید سیاست خارجی محتاطانه ای در پیش گرفت.
می توان در واشنگتن این مساله را ملاحظه کرد که بسیاری از کشورهای خاورمیانه دارای دغدغه و نگرانی های مشترکی در رابطه با ایران و مزدوران این کشور و گروه های بین المللی دیگری هستند. پادشاهی عربستان سعودی در جلوگیری از اقدامات ایران به خصوص پیشرو بوده است. نظر شما در خصوص این جهت گیری ها چیست؟

من امیدوارم که ایالات متحده آمریکا به رابطه دوستانه خود با عربستان سعودی ادامه دهد. این، مساله بسیار مهمی است. شما،  وقتی به عامل اصلی تنش ها و مشکلات در خاورمیانه می نگرید درمی یابید که کشورهای عربی منطقه در کنار اسرائیل همگی متفق القول هستند که ایران باعث و بانی همه این نابسامانی است. از این رو؛ دیدگاه های مشترک این کشورها بیشتر از نقاط اختلاف آنها است.

مقاله قبلیمقاله بعدی
مصطفی الدسوقی
مصطفی الدسوقی روزنامه نگار و پژوهشگر مصری است. وی در حال حاضر مقیم لندن است.

پاسخی بگذارید